Netflix wprowadza kciuki zamiast gwiazdek w systemie ocen filmów

W serwisie Netflix wprowadzony został nowy system oceniania, zamiast pięciu gwiazdek pojawiły się kciuki skierowane do góry i w dół.

System ocen filmów w serwisie Netflix za pomocą kciuka

Każdy użytkownik Netflixa ma inne upodobania i wybiera swoje ulubione tytuły, dlatego też twórcy serwisu nieustannie pracują nad usprawnianiem systemu spersonalizowanych sugestii, tak aby odnalezienie ciekawego materiału nie trwało dłużej niż parę chwil.

Od dzisiaj możesz znacznie łatwiej możesz zasygnalizować, które tytuły Ci się podobają, a za którymi nie przepadasz. Netflix zrezygnował bowiem z systemu 5 gwiazdek ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ i zastąpił go prostszym i bardziej intuicyjnym rozwiązaniem wykorzystującym kciuki skierowane w górę ? albo w dół ?.

  • ? kciuk w górę to informacja, że materiał Ci się podoba i chcesz, aby system wyświetlał Ci podobne sugestie.
  • ? kciuk w dół to sygnał, że dany tytuł nie jest w Twoim guście i nie będzie pojawiał się w Twoich polecanych tytułach.

Oczywiście nielubiane tytuły nadal będzie można wyszukać w katalogu. Dzięki ocenom usługa nie będzie wyświetlać tego tytułu na ekranie głównym aplikacji.

Każde naciśnięcie kciuka w górę albo w dół pozwoli Netflixowi lepiej poznać Twój indywidualny gust, dzięki czemu trafniej przewidzi, które tytuły Ci się spodobają.

Oznaczana liczbą gwiazdek ocena, która jest teraz wyświetlana obok każdego tytułu, zostaje zastąpiona procentowym wskaźnikiem trafności. Wyrażona przez niego wartość pokazuje, w oparciu o Twoje prywatne upodobania, w jakim stopniu dany materiał ma szansę Cię zainteresować. Wskaźnik jest wyliczany w sposób automatyczny, z wykorzystaniem algorytmów, które służą do analizy indywidualnych nawyków i zachowań. Nie stanowi on natomiast miary ogólnej popularności tytułu w serwisie.

Oparty na gwiazdkach system ocen, dzięki któremu sugestie są lepiej dostosowane do indywidualnych upodobań, stanowił część serwisu Netflix przez bardzo długi czas. W toku prowadzonych testów okazało się jednak, że wielu użytkowników tak naprawdę nie wie, jak on działa.

Serwisy z recenzjami przyzwyczaiły nas bowiem do tego, że wyrażana przez nas ocena stanowi składową oceny ogólnej, a liczba gwiazdek przyznanych restauracji czy parze butów odzwierciedla w sposób uśredniony opinię wszystkich recenzentów. I choć aktywne korzystanie z tego typu aplikacji jest przyjemne, a nasza opinia może być przydatna dla innych, to jednak podstawowym ich celem niekoniecznie jest prezentowanie użytkownikowi lepszych sugestii.

Za pomocą kciuków mamy „nauczyć” system naszych preferencji po to, aby mógł on nam proponować nowe, ciekawe tytuły. W trakcie testów nowego systemu ocen zaobserwowano, że liczba ocenianych tytułów wzrosła o imponujące 200%.

źródło: Netflix Media Center – Żegnamy gwiazdki, witamy kciuki