[20 marca] Dzień w historii technologii

Co wspólnego mają Syrenka, szczególna teoria względności, Yahoo i flickr? Łączy ich dzień 20 marca – poznaj szczegóły!

20 marca - Dzień w historii technologii

20 marca 1909: Urodził się założyciel ACM Edmund Berkeley

Tego dnia urodził się Edmund Berkeley, założyciel Association of Computing Machinery. Był absolwentem Uniwersytetu Harvarda, brał udział w rozwoju Harvard Mark II, gdy zaciągnął się do marynarki wojennej podczas II wojny światowej. Oprócz współtworzenia ACM w 1947 roku, napisał jedną z pierwszych książek o komputerach przeznaczonych dla konsumentów pt. Giant Brains, or Machines that Think, wielkie mózgi.

20 marca 1916: Einstein opublikował Ogólną Teorię Względności (OTW)

Popularna teoria grawitacji sformułowana przez Alberta Einsteina w latach 1907–1915, została opublikowana 20 marca 1916 roku.

Zgodnie z ogólną teorią względności, siła grawitacji wynika z lokalnej geometrii czasoprzestrzeni. Aparat matematyczny tej teorii został opracowany w pracach takich matematyków, jak János Bolyai i Carl Friedrich Gauss. Ogólnie geometria nieeuklidesowazostała rozwinięta przez ucznia Gaussa, Georga Bernharda Riemanna, ale nieeuklidesowa geometria czasoprzestrzeni stała się znana szerzej dopiero po tym, jak w opracowaną przez Einsteina szczególną teorię względności Hermann Minkowski wprowadził czasoprzestrzeń Minkowskiego (1907). [źródło: Wikipedia]

20 marca 1956: Rozpoczęto produkcję samochodu Syrena 100 (popularna Syrenka)

W 1956 roku zarządzono wdrożenie samochodu FSO Syrena do produkcji, z zakładanym poziomem 10 tys. egzemplarzy rocznie. Po prawie czteroletnim okresie prac nad konstrukcją nowego samochodu małolitrażowego, 20 marca 1957 roku rozpoczęto jego produkcję. Pierwszy model Syreny początkowo nie nosił oznaczenia liczbowego, a dopiero po pojawieniu się kolejnej wersji 101 zaczęto pierwszy model oznaczać jako 100.

W pierwszym roku wyprodukowano 200 sztuk Syren, których nadwozie wykonane było z blach ręcznie wyklepywanych na cementowo-asfaltowych formach[5][8]. W następnym roku w ten sam sposób wyprodukowana została jeszcze seria 300 egzemplarzy[8]. Produkcja nadwozi z wykorzystaniem powstałych na prasach tłoczników, łączonych ze sobą poprzez zgrzewanie rozpoczęta została jesienią 1958 roku. [źródło: Wikipedia]

20 marca 2005: Yahoo przejmuje serwis Flickr

Yahoo przejmuje Ludicorp i popularny serwis do udostępniania zdjęć Flickr. Nie ujawniono ile kosztowa ta transakcja. Największym problemem związanym z zakupem było to, że Ludicorp był w Vancouver, w związku z tym przekazywanie danych na serwery Yahoo stało się przedmiotem amerykańskiego prawa federalnego.