PS4 System Software Update 4.50 już 9 marca!

Już w czwartek 9 marca, użytkownicy konsol Playstation 4 i 4 Pro będą mogli uaktualnić oprogramowanie systemowe do wersji 4.50 – zobacz co nowego?

SONY PS4 System Software Update 4.5 (9.3.2017)

Sony oficjalnie zapowiedziało na czwartek 9 marca 2017 roku wydanie uaktualnienie oprogramowania systemowego dla konsol Playstation 4. Wśród nowości, dodane zostaną między innymi tryb Boost Mode (tylko dla PS 4 Pro), możliwość zapisywania danych i gier na dyskach zewnętrznych (HDD), niestandardowe tapety, możliwość prowadzenia rozmów głosowych za pomocą Remote Play i wiele innych.

Wersja 4.50 (o nazwie kodowej Sasuke) jest jest jedną z większych aktualizacji softu dla konsoli PS4, jakie zostały ostatnio wydane. W zeszłym miesiącu producent ujawnił najważniejsze funkcje, które zostaną dodane w nowej wersji oprogramowania. Mamy już dodanych kilka kluczowych cech w zeszłym miesiącu, ale to nie była cała lista zmian które czekają jutro graczy na PS4.

Najważniejsze zmiany, które wprowadzono w wersji firmware’u 4.50

Wsparcie dla zewnętrznego dysku twardego (HDD)

Jak już wcześniej zapowiadano, wersja 4.50 pozwala na pobieranie i przechowywanie gier i aplikacji PS4 na zewnętrznym dysku twardym. Wystarczy podłączyć dysk za pomocą USB 3.0 do konsoli, a następnie wybrać w menu Ustawieniach → Urządzenia → USB Flash,  aby go sformatować. Po tych czynnościach będzie gotowy do użycia (uwaga, formatowanie dysku usunie wszystkie dane, które się na nim znajdowały).

Kompatybilne dyski muszą mieć wejście USB 3.0 lub nowsze oraz posiadać pojemność od 250 GB (min) do 8 TB (max).

Zewnętrzny dysk twardy HDD w PS4 (update 4.50)

Po podłączeniu, dysk twardy będzie domyślną lokalizacją pobierania – można wciąż wybrać wewnętrzną pamięć PS4 w Ustawieniach. Dotychczasowe dane gier i aplikacji zapisane na konsoli można w całości przenieść na dysk twardy HDD wybierając odpowiednie opcje w Ustawieniach.

Poprawione obrazy 2D na PS VR

Jeśli grasz w gry PS VR i powracasz do ekranu głównego PS4, mogłeś zauważyć, że rozdzielczość ekranu telewizora zmienia się na niższą. Po tej aktualizacji, rozdzielczość ekranu systemu wyświetlanego na ekranie telewizora będzie znacznie lepsza gdy wyjdziesz z trybu VR (Virtual Reality).

Poprawiono także rozdzielczość wideo trybie VR. Jeśli rozdzielczość VR jest ustawiona na małą lub średnią, to liczba klatek na sekundę treści wyświetlanych w trybie Cinematic zwiększy się z 90 Hz do 120 Hz.

Ulepszenia dla PS VR

Rozmowy głosowe przez Remote Play

Dodano możliwość prowadzenia rozmów głosowych przy użyciu Remote Play na Windows PC, komputerach Mac lub urządzeniach Sony Xperia. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeśli masz zaplanowaną sesję gier ze swoimi przyjaciółmi, ale jesteś z dala od konsoli. Możesz włączyć lub wyłączyć swój mikrofonza pomocą ikony mikrofonu na pasku narzędzi Remote Play.

Rozmowy głosowe przez Remote Play
Rozmowy głosowe przez Remote Play

Nowe oznaczenia dostępności graczy

Gracze, którzy dostępni są np. w aplikacji mobilnej PSN (PlayStation network) a mają wyłączoną konsolę zostaną oznaczeni ikona w kształcie smartfona, który będzie wskazywał, że gracz zalogowany jest poza systemem (w PSN lub PS Messages).

Oznaczenia graczy w offline'ie
Oznaczenia graczy w offline’ie

Tryb Boost Mode (dla PlayStation 4 Pro)

Konsola PS4 Pro otrzyma nową funkcję zwaną Boost Mode. Funkcja ta została zaprojektowana, aby zapewnić lepszą wydajność dla wybranych starszych tytułów gier, które nie zostały dostosowane do szybszego procesora (CPU) i grafiki (GPU) dostępnych w PS4 Pro.

Nowy tryb może spowodować, że urządzenie tchnie drugie życie w stare gry i zapewni stabilność liczby klatek na sekundę w grach, które są zaprogramowane do uruchamiania przy 30 Hz lub 60 Hz. W zależności od gry, zwiększona szybkość procesora może również spowodować skrócenie czasu ładowania. Można włączyć tryb Boost Mode, przechodząc do Ustawienia → System.

Należy pamiętać, że tryb przyspieszenia gier nie musi działać ze wszystkimi tytułami. Wyłączenie trybu spowoduje uruchomienie gry w standardowych parametrach PS4.

Aktualizacja komunikatorów PS Messages i Communities

Sony zaktualizuje jutro także komunikatory mobilne PS Messages na urządzenia z systemami iOS i Android oraz PS Communities (Społeczność PS). W nowej wersji, po otrzymania zaproszenia na Imprezę przez PS Messages (Wiadomości PS) będzie można odpowiedzieć szybką wiadomością „dołączę później” lub „niestety, nie mogę się teraz przyłączyć”.

W aplikacji Communities, można teraz łatwo sprawdzić stan usługi PSN w sekcji Ustawienia  → Wyświetl stan usług PSN.

Najważniejsze zmiany na filmie wideo:

Inne nowości w PS4 System Software 4.50:

  • możliwość podłączenia zewnętrznego dysków twardego przez USB 3.0,
  • niestandardowe tapety i kolory profili,
  • możliwość udostępniania swojej aktywności i ustawienie poziomów prywatności,
  • skróty zapisów dla rozgrywek,
  • szybkie dzielenie się zrzutami ekranów (SHAREfactory),
  • wsparcie dla gifów,
  • poprawki błędów i bezpieczeństwa wykryte w poprzedniej wersji firmware’u.
Spersonalizowane tapety na PS4
Spersonalizowane tapety na PS4

Już jutro dostanie na swoich konsolach powiadomienie o dostępności uaktualnienia, jeśli się tak nie stanie możecie sprawdzić ręcznie w Ustawieniach Systemu.

Miłego grania!

źródło: PlayStation Blog – PS4 system software update 4.50 is out tomorrow: here’s everything you need to know