Google uruchamia 3 nowe programy dla polskich startupów

Google Polska uruchomiło dzisiaj trzy specjalne programy wspierające polskie startupy na każdym etapie rozwoju.

Progamy Google'a dla startupów w Polsce (2017 r.)

Po kilkunastu miesiącach działalności Campus Warsaw, do jego społeczności przystąpiło już 9 tys. członków, a w Campusie odbyło się ponad 560 wydarzeń. Zespół Google Developers Ecosystem wspiera co kwartał kilkadziesiąt wydarzeń, takich jak Google Developer Groups czy Women Techmakers, a społeczność Google Developers Groups liczy w Polsce 2,5 tys. osób. Teraz rozpoczęły się 3 specjalne programy wspierające polskie startupy na każdym etapie rozwoju.

Launchpad Start to tygodniowy intensywny program dla startupów we wczesnej fazie rozwoju, Campus Residency to trwający 6 miesięcy program akceleracyjny dla startupów w fazie wzrostu. Oba programy będą odbywać się w nowym, większym budynku Campus Warsaw, który zostanie otworzony wiosną tego roku. Trzeci – Launchpad Accelerator to program dla zaawansowanych startupów, który rozpoczyna się dwutygodniowym międzynarodowym szkoleniem w Dolinie Krzemowej i wsparciem lokalnym przez kolejne 6 miesięcy.

Każdy z programów to szansa dla startupów na dostęp do wyjątkowych szkoleń, ekspertów i międzynarodowych mentorów, a tym samym szansa dla młodych polskich firm technologicznych na szybki rozwój i globalną ekspansję.

W Polsce jest ponad 250 tys. programistów (deweloperów), jednak z przeprowadzonych przez Google badań wynika:

 • większość pracuje w korporacjach lub dużych firmach software’owych,
 • zaledwie 16% w startupach,
 • co drugi deweloper (49%) chciałby pracować w startupie lub samemu założyć firmę.

Jako największe bariery związane z rozwojem firmy, deweloperzy pracujący w startupach wskazują „testowanie i dopasowanie produktu do rynku” (58%) i „strukturę organizacji oraz zarządzanie zespołem” (46%). Z badań organizacji Startup Poland wynika z kolei, że aż 53% polskich startupów nie ma dotarcia do rynków zagranicznych.

Programy, które dzisiaj uruchomione zostały przez Google’a w Polsce mają być odpowiedzią na to zapotrzebowanie, aby przedsiębiorcy pokonali bariery i osiągnęli znaczące globalne sukcesy. Oto podstawowe informacje o każdym z programów:

 • Launchpad Start – dla początkujących startupów – to tygodniowy intensywny program szkoleniowy dla startupów we wczesnej fazie rozwoju. Skupia się na tematyce kluczowej z perspektywy wzrostu startupu: strategii produktu, rozwoju biznesu, interfejsie i interakcjach z użytkownikiem, technologii, marketingu i umiejętnościch prezentacyjnych. Celem programu jest nauczenie przedsiębiorców sprawdzonych metod, które umożliwią im sprawne wdrożenie na rynek gotowego produktu i skalowanie biznesu.
  Pierwsza edycja Launchpad Start rozpocznie się w siedzibie Campus Warsaw 24 kwietnia, weźmie w niej udział 10 startupów i 50 mentorów, którzy będą udzielali im wsparcia.
  Zainteresowane startupy mogą zgłaszać się poprzez ten formularz do 2 kwietnia br.
 • Campus Residency – dla startupów w fazie wzrostu – to trwający 6 miesięcy program dla startupów w fazie wzrostu. Daje im możliwość skupienia się na swojej działalności, jednocześnie oferując ekspercką wiedzę. Campus Residency zapewnia bezpośredni dostęp do mentorów i ekspertów Campusu, specjalistyczne szkolenia raz w tygodniu i dostęp do globalnej sieci Google for Entrepreneurs. Celem programu jest zidentyfikowanie trzech wyzwań, z którymi uczestnicy muszą sobie poradzić by osiągnąć globalny rozwój. Program rozpoczyna się w czerwcu, nabór przeprowadzany będzie dwa razy w roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 kwietnia br.
 • Launchpad Accelerator – dla zaawansowanych startupów – to trwający 6 miesięcy międzynarodowy program akceleracyjny organizowany przez globalny zespół Google Developers dla szybko rosnących startupów z potwierdzoną historią sukcesów rynkowych (tzw. scale-ups), które chcą dotrzeć do kolejnego miliona użytkowników. Program rozpoczyna się od dwutygodniowego szkolenia w San Francisco, którego głównym elementem są sesje mentoringowe z inżynierami i menedżerami produktów z 20 zespołów Google oraz z międzynarodowego zespołu mentorów zewnętrznych. Uczestnicy otrzymują finansowe wsparcie w wysokości 50 tys. USD (equity free), darmowy dostęp do płatnych usług Google oraz wsparcie zespołów lokalnych Google przez kolejne 6 miesięcy.
  Program rozpocznie się 17 czerwca br. w przestrzeni Google Developers Launchpad w San Francisco. Startupy mogę się zgłaszać poprzez ten formularz do 24 kwietnia br.
Progamy Google'a dla startupów w Polsce (2017 r.) - opis w formie infografiki
Progamy Google’a dla startupów w Polsce (2017 r.) – opis w formie infografiki

Wszystkie programy są darmowe, a formularze zgłoszeniowe znajdziesz w informacji prasowej znajdującej się pod linkiem w źródle tego wpisu. Mamy nadzieję, że już wkrótce w Polsce także powstanie firma technologiczna światowej sławy!

źródło: Google Blog Polska – Uruchamiamy trzy nowe programy dla polskich startupów