Smartfona wymieniamy średnio po 21 miesiącach

Użytkownicy smartfonów coraz dłużej korzystają z jednego modelu, zanim zdecydują się na wymianę przed upływem 2-letniej umowy z operatorem.

Jeśli używałeś ostatniego swojego smartfona trochę dłużej niż poprzedniego, to nie jesteś sam. Według najnowszego raportu firmy analitycznej Kantar Worldpanel w porównaniu do 2013 roku, użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Europie wymieniają model smartfona odpowiednio co 22,7 i 21,6 miesięcy, czyli o 2,2 i 3,3 miesięcy dłużej. W Chinach, natomiast czas ten jest krótszy i wyniósł w 2016 roku 20,2 mies. – o 1,6 mies. dłużej niż 3 lata temu.

Przeciętny smartfon jest obecnie dużo szybszy a dwuletnia umowa z operatorem jest wystarczająca, zanim zdecydujemy się na wymianę urządzenia. Modernizacje między kolejnymi generacjami smartfonów są w wielu przypadkach na tyle mało wyraźne i istotne, że dłuższe korzystanie z dwuletniego modelu nie stawia użytkownika na straconej pozycji pod względem jakości technologii.

Wykres przygotowany przez serwis Statista pokazuje średnią liczbę miesięcy zanim użytkownicy zdecydują się na wymianę smartfona (USA< Chiny i Europa od 2013 do 2016 r.):

Cykl życia smartfonów (Europa, USA, Chiny, 2013-2016)

źródło: Statista – Smartphone Life Cycles Are Changing