Dot Watch – pierwszy smartwatch dla niewidomych

Smartwatch z dotykowym alfabetem Braille’a Dot Watch pozwoli osobom niewidomym odczytać wiadomości bez uruchamiania asystenta głosowego.

Dot Watch - pierwszy smartwatch dla niewidomych

Na świecie żyje ponad 285 milionów osób niedowidzących, które także chcą w pełni korzystać z korzyści jakie niesie za sobą technologia. Południowokoreańska firma Dot wyprodukowała pierwszy na świecie smartwatch DotWatch z alfabetem Braille’a, a w dodatku posiada posiada wszelkie funkcje jakich możemy oczekiwać od gadżetu 21. wieku.

Inteligentny zegarek Dot Watch dla osób niewidomych wyświetla informacje przy użyciu 4 dynamicznych komórek brajlowskich z wypustkami. Użytkownik może wybrać prędkość, z jaką znaki są aktualizowane. Dot Watch można połączyć ze smartfonem za pomocą Bluetootha, tak samo jak każdego innego smartwacha. Na zegarku wyświetlane może być dowolny tekst z aplikacji mobilnych lub usług, na przykład SMS-y, Pogoda, kierunki z Map Google’a itp.

Użytkownicy mogą również wysyłać wiadomości za pomocą prostych przycisków umieszczonych po boku koperty. Dot obsługuje również otwarty interfejs API, co oznacza, że ​​każdy może rozwijać lub tworzyć aplikacje przeznaczone dla smartwatcha.

Od dłuższego czasu dostępne są rozmaite urządzenia cyfrowe i mobilne dla osób niewidomych, ale do korzystania z większości z nich trzeba korzystać z dźwięku i poleceń głosowych. Stwarza to problemy, ponieważ albo użytkownik musi podłączyć słuchawki i odłączyć się od otaczających go dźwięków (które są istotne dla osób niewidomych) lub być narażonym, że jego wiadomości zostaną odsłuchane przez osoby postronne. Istnieją także przenośne cyfrowe czytniki Braille’a ale w większości są nieporęczne i drogie – tylko około 5% osób niedowidzących posiada takie urządzenie.

Przeczytaj również: Tablet dla osób niewidomych

Dot Watch - Braille smartwatch

Dot Watch był rozwijany przez 3 lata i wreszcie w marcu tego roku trafi do pierwszych użytkowników. Firma twierdzi, że urządzenie zakupi aż 140 tysięcy klientów, wśród których, jak donosi firma, jest także Stevie Wonder. Tylko w 2017 roku sprzedanych ma zostać około 100 000 sztuk zegarków, a kolejne 40 tys. w 2018 roku. Zegarek ma być sprzedawany za ok. 320 dolarów, a już teraz można zarezerwować go w przedsprzedaży na stronie internetowej urządzenia.

Budowa smartwatcha Dot Watch

Specyfikacja techniczna zegarka Dot Watch

 • średnica: 43 mm
 • grubość: 12,5 mm
 • waga:  27 g
 • pasek z naturalnej skóry w rozmiarach: S (22 x 220 mm), M (22 x 250 mm) i L (22 x 290 mm)
 • 5 kolorów paska: czarny, szary, czerwony, różowy i ciemnozielony
 • 4 komórki z wypustkami brajlowskimi (24 kropki)
 • wykonany ze srebrnego aluminium serii 6000
 • bateria Li-polymer 400 mAh, która powinna wystarczyć na ok. 7 dni na jednym ładowaniu
 • Bluetooth LE 4.2
 • Wireless MCU Platform
 • procesor (CPU): 32 bit ARM Cortex M4F M0(Dual)
 • czujnik dotykowy, wibracje (poziomy silnik drgań)

źródło: Dot Inc., BoredPanda – World’s First Braille Smartwatch Lets Blind People Feel Messages on Screen