Apple Park – tak będzie nazywał się Kampus Apple’a

Wiadomo już, że nowy kampus Apple’a (Apple Campus 2) oficjalnie będzie nazywał się Apple Park i zostanie otwarty w kwietniu 2017 roku.

Apple Park - budynek i drzewa

Znamy już oficjalną nazwę i datę otwarcia nowego budynku centrali Apple’a w Kalifornii. Budynek, a raczej cały kompleks będzie nosił nazwę Apple Park i pierwsi pracownicy firmy zaczną w nim pracować już w kwietniu 2017 roku.

Budynek pomieści aż 12 000 pracowników Apple’a, a logistyka i przeprowadzka do niego nie będzie łatwym zadaniem. Zanim przeprowadzą się do niego wszyscy pracownicy, minie aż pół roku. Podczas, gdy oficjalne otwarcie odbędzie się w kwietniu, to budowa i prace wykończeniowe będą nadal kontynuowane jeszcze przez całe lato.

Oprócz nowej powierzchni biurowej, Apple Park obejmuje duży teatr mieszczący tysiąc osób oraz hektary zieleni. Sam teatr będzie nazwany imieniem Steve’a Jobsa, aby upamiętnić założyciela i wizjonera – budynek ma się nazywać: Steve Jobs Theater.

Steve Jobs Theater
Steve Jobs Theater

Budynek został zaprojektowany przez Foster + Partners i nie różni się znacznie od pierwotnego pomysłu Steve’a Jobsa. Nowy kampus po raz pierwszy zaprezentował został Radzie Miejskiej Cupertino w 2011 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią Jobsa. Pod wieloma względami ten kampus jest ostatnim produktem Jobsa, przed jego śmiercią.

Apple nie ujawnia projektu wnętrza budynku, nie wiadomo też, czy będą w nim duże otwarte przestrzenie czy też zostanie podzielony na mniejsze obszary. Dach w kształcie okręgu zajmuje 2,8 mln stóp kwadratowych i pokryty jest panelami słonecznymi. W ten sposób budynek będzie zasilany w 100% dzięki energii odnawialnej.

Budynek utrzymany jest oczywiście w minimalistycznym stylu Apple’a: szklane panele, minimalistyczne linie i kształty geometryczne. Wokół będzie też mnóstwo drzew, duże centrum fitness, centrum informacji turystycznej, sklep  Apple Store i kawiarnie.

Najlepszy jest jednak system klimatyzacji, który będzie naturalnie wentylował pomieszczenie – bez potrzeby ogrzewania i elektrycznej wentylacji przez 9 miesięcy w roku!

Apple Park - zdjęcie budynku z bliska

źródło: Newsroom Apple – Apple Park opens to employees in April, TechCrunch – Apple’s new campus ‘Apple Park’ will open in April