Medale w Tokio 2020 będą zrobione ze starej elektroniki

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. najlepsi sportowcy będą otrzymywać medale wykonane z recyklingu elementów elektroniki.

Logo Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2020 r.)

W 2020 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie oraz Paraolimpiada odbędą się w japońskiej stolicy Tokio. Komitet organizacyjny igrzysk zdradził niedawno jeden z nowatorskich pomysłów związany z produkcją medali na to wydarzenie. Otóż, zamiast surowców kopalnych używanych do tworzenia złotych, srebrnych i brązowych medali, wykorzystane zostaną metale szlachetne pochodzące ze starej elektroniki.

Powszechnie wiadomo, że stare urządzenia, takie jak telefony komórkowe, komputery, a nawet urządzenia znajdujące się w naszych kuchniach zawierają bardzo małe ilości metali szlachetnych. Od kwietnia tego roku, komisja będzie zachęcała swoich obywateli, aby oddawali swoje stare urządzenia elektroniczne do jednej z ponad 2400 punktów zbiórki usytuowanych w sklepach NTT DoCoMo oraz kilku urzędach publicznych w całej Japonii.

W sumie ma zostać zebranych około 8 ton metalu: około 40 kg złota, 4290 kg srebra i 2944 kg brązu – do tego szostanie dodane około2 tony metalu, który potrzebny jest do wyprodukowania aż 5000 medali na Olimpiadę 2020.

Ciekawostka – złote medale olimpijskie nie były wykonywane z prawdziwego złota już od 1912 roku.

Japoński gimnastyk Kōhei Uchimura, trzykrotny złoty medalista olimpijski, powiedział, że medale na Olimpiadę i Paraolimpiadę w Tokio 2020 beda wykonane z myślą o społeczeństwie i uniknięciu marnotrawstwa. Swoją drogą to ciekawe, że mówią to przedstawiciele kraju, który chce wypuścić sztuczny deszcz meteorytów spadających gwiazd) podczas ceremonii otwarcia :) Taki pokaz pirotechniczny ma jednak swoją cenę i trzeba skądś wziąć metal na medale (sic!)

źródło: TechSpot – 2020 Tokyo Olympic medals will be made of recycled electronics