Wolniejszy przyrost użytkowników Snapchata

W ostatnim kwartale odnotowano znacznie wolniejszy przyrost użytkowników aplikacji Snapchat, może mieć to związek z silniejszą aktywnością Instagrama.

Nowe produkty, opcje i funkcje wprowadzane do aplikacji mobilnych zwykle mają na celu zaktywizowanie użytkowników i pobudzenie wzrostu korzystających. Jednak w przypadku Snapchata, firma twierdzi, że jej nowe produkty miały odwrotny skutek.

Snapchat odnotował dość spore spowolnienie liczby użytkowników w drugiej połowie 2016 roku i wskazuje jako przyczynę problemy techniczne i złe zmiany – nie wspominając o silniejszej aktywności i wzroście konkurencji.

W drugiej połowie 2016 roku, Snapchat zyskał tylko 6 mln nowych aktywnych użytkowników w okresie od lipca do września. Trzy miesiące wcześniej liczba ta była aż 3 razy większa, i wyniosła o 18 mln użytkowników więcej. W pierwszym kwartale 2016 aplikacja zyskała aż 20 mln nowych użytkowników.

Srednia dzienna liczba użytkowników Snapchata (kwartalnie od 2014 do 2016 r.)
Średnia dzienna liczba użytkowników Snapchata (kwartalnie od 2014 do 2016 r.)

Snapchat za dramatyczne spowolnienie wzrostu tuż przed 3Q 2016 obwinia złą aktualizacje aplikacji. Wydaniu nowych opcji towarzyszyło mnóstwo aktualizacji, które spowodować miały szereg problemów technicznych, które zmniejszyły efektywność aplikacji. Według firmy problemy z wydajnością spowodowały obniżenie wzrostu dziennej liczba aktywnych użytkowników w drugiej części kwartału kończącego się 30 września 2016 r. Niestety nie podano szczegółów jakie dokładnie miałyby to być problemy techniczne – miały dotyczyć głównie użytkowników urządzeń z systemem Android.

Przeczytaj także: Snapchat 10 z nowym wyglądem i funkcjami na iOS-a

Jedną z największych aktualizacji było dodanie opcji Memories (Wspomnienia) latem zeszłego roku. Dodano także integrację z Bitmoji – ale nie wpłynęło to na zwiększenie liczby korzystających ze snapa.

Przyrost dziennej liczby aktywnych użytkowników Snapchata (2014-2016)
Przyrost dziennej liczby aktywnych użytkowników Snapchata (2014-2016)

Mimo, że firma upatruje przyczyny spowolnienia we własnych błędach aktualizacji, to czas ten zbiegł się z wydaniem przez Instagrama dużej aktualizacji kopiującej funkcję Historie (Stories) ze Snapchata.

Od 2 sierpnia osoby korzystające z Instagrama, otrzymały sklonowaną funkcję ze Snapchata, pozwalającą na tworzenie krótkich historii wideo lub składających się ze zdjęć, które znikają po 24 godzinach. Nie ulega więc wątpliwości, że naśladownictwo dobrych rozwiązań przez konkurencję znacząco wpłynęło na zaangażowanie użytkowników mediów społecznościowych i mogło zaszkodzić samemu Snapchatowi.

Zobacz także: Statystyki Snapchata w Polsce (2016)

Liczba użytkowników nie może rosnąć w nieskończoność, dziwne jest więc tłumaczenie Snapchata, że spowolnienie ma związek z problemami technicznymi, kiedy konkurencja kopiuje funkcje i ma się w najlepsze.

źródło: Business Insider – Snapchat blames its slower user growth on 'technical issues’ in its product updates, TechCrunch – Snapchat growth slowed 82% after Instagram Stories launched