Gita to taki osobisty robot-tragarz, nie tylko na zakupy

Twórcy Vespy wydadzą w lutym osobistego robota o nazwie Gita, który automatycznie będzie mógł przewozić za nas ciężkie rzeczy.

Gita robot od Piaggio Fast Forward

Właściciel marki Vespa – Piaggio Group – nie ma jeszcze wyrobionej reputacji w świecie nowych technologii. Firma dopiero od niedawna zaczęła produkcję skuterów elektrycznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że producent zaczyna nadrabiać czas i to w wielkim stylu.

Nowo założona spółka Piaggio Fast Forward odpowiedzialna jest za stworzenie i produkcję swojego pierwszego robota Gita – osobistą maszynę, która przewiezienie nasz bagaż, zakupy itp.

Czym jest robot Gita?

Gita to inteligentny i zwinny samojeżdżący robot załadunkowy, który został zaprojektowany i skonstruowany mając na uwadze bezpieczeństwo, hamowanie, dynamikę pojazdu, jakich można oczekiwać od motocykla wysokiej klasy.

Maszyna może udźwignąć i transportować do 18 kg (40 funtów) autonomicznie (według mapy) lub śledząc człowieka. Robot jest na tyle szybko, aby nadążyć za właścicielem, który jedzie na rowerze – może poruszać się z prędkością 22 mile na godzinę (10 m/s). Jego zerowy promień skrętu powoduje, że posiada „ludzką sprawność” potrzebną do poruszania się po chodnikach.

Robot Gita automatycznie spacerujący za właścicielem

Jeśli nie chcesz wyruszać 500 metrów samochodem do sklepu lub pchać ciężkiego wózka z zakupami, żeby dowlec artykuły spożywcze do domu, to Gita może być Twoim osobistym robotem-tragarzem.

Zobacz, jak Gita radzi sobie w realnych warunkach:

Gita najpierw pojawi się w programach testowych business-to-business, ale Piaggio zamierza wydać model, który będzie można kupić na własny użytek.

Oficjalna premiera robota odbędzie się w czwartek 2 lutego 2017 roku – wtedy też dowiemy się więcej na temat Gity. Nie jest znana cena robota, więc trudno powiedzieć, czy będzie wystarczająco tani, aby kupić go do domu? Ciężko tez stwierdzić, czy taki robot mógłby chodzić za nami po ulicy przez miasto?

Na te i inne pytania odpowiemy wkrótce, ale przyznajcie sami, że na pierwszy rzut oka Gita wygląda naprawdę dobrze  – oby tylko była tak samo praktyczna i niedroga.

Gita: robot-tragarz

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej projektu.

źródło: Engadget via Paggio Fast Forward, BusinessWire