Nokia i Orange będą wspólnie rozwijać sieć 5G

Nokia i operator komórkowy Orange nawiązały współpracę, aby opracować standardy nadchodzącej sieci komórkowej 5G.

Nokia 5G

Począwszy od inteligentnych ubrań przez lodówki, po opłaty drogowe i inne technologie związane z internetem rzeczy – wszystko to może być obsługiwane przez sieć komórkową 5G. Takie podejście z pewnością jest istotne dla operatorów komórkowych, którzy widzą potencjał na zwiększenie liczby użytkowników sieci komórkowej.

Wszelkie połaczenia mają być możliwe dzięki Dynamic Network Slicing, która pozwoli operatorom komórkowym dostosować swoje sieci do rozmaitych zastosowań i przyszłych wymagań użytkowników.

Oprócz IoT, sieci o wysokiej przepustowości są niezbędne dla wideo 8K czy gier VR (wirtualnej rzeczywistości). Z tego powodu Nokia i Orange pracują nad powszechnym MIMO (z ang. Multiple Input, Multiple Output) – rozwiązaniem zwiększającym przepustowość sieci bezprzewodowej – oraz nowymi pasmami częstotliwości, które obecnie są wykorzystywane przez 4,5G, a wkrótce będą uruchomione sieci 4,9G. Ta ostatnia oferuje maksymalną prędkość rzędu 1 Gb/s.

Nokia twierdzi, że posiada już 90 klientów, którzy wdrożyli 4,5G w tym roku, a 4,5G Pro będzie działać 10 razy szybciej niż obecne siedi 4G. To tylko przedsmak uaktualnienie sieci czwartej generacji do 4,9G, w której przepustowość wyniesie do kilku gigabitów na sekundę i opóźnienie poniżej 10 ms. Te przymiarki zmierzają oczywiście do uruchomienia superszybkiej sieci 5G.

Możliwości i zastosowania sieci 5G dla użytkowników, biznesu, urbanizacji
Możliwości i zastosowania sieci 5G dla użytkowników, biznesu, urbanizacji

Przeczytaj również: Sieć komórkowa 5G w 2020 roku – prędkość i zalety

Samsung także posiada plany na własną siec 5G – pracuje nad tym z T-Mobile, Verizon, a w zeszłym roku przeprowadzono próby z China Mobile.

Zobacz także infografikę Nokii o planach związanych z możliwościami związanymi z siecią 5G, które daleko wykraczają poza zastosowanie 5G tylko w telefonii komórkowej: THE 5 KEYS TO 5G

źródło: Nokia – Nokia and Orange Group collaborate to shape the future of 5G services