„Designed by Apple in California” – to historia 20 lat designu Apple’a

Firma Apple wydała album „Designed by Apple in California”, w którym zawarta jest historia dizajnu tworzonego przez zespół Jony’ego Ive’a.

Designed by Apple in California

Apple wydało 300-stronicowy album zatytułowany „Designed by Apple in California”, w którym znaleźć można 450 zdjęć produktów, które zaprojektowane zostały przez zespół Jony’ego iVe’a, w ciągu ostatnich 20 lat.

W pokaźnych rozmiarach książce nie ma praktycznie żadnego tekstu, oprócz dedykacji Steve’owi Jobsowi, wstępu i spisu treści. Album powstawał osiem lat, podczas których zastanawiano się także między innymi nad specjalnym wytwarzaniem samego papieru. Zdjęcia drukowane były na niestandardowych arkuszach z posrebrzanymi brzegami i przy użyciu specjalnego altramentu.  Album występuje w dwóch rozmiarach: większym (299 dolarów ok. 1300 zł) i mniejszym w cenie 199 dolarów (ok. 850 zł).

Cena wydawnictwa doprowadza niektórych fanów do szaleństwa, za te cenę można kupić np. iPada albo Apple Watcha…

Designed by Apple in California to katalog produktów z 20 lat

Fotografie zamieszczone w papierowej wersji katalogu Apple’a to 20 lat żmudnej i wytężonej pracy projektantów firmy z Cupertino. Na pierwszym zdjęciu jest iMac z 1998 roku a na ostatnim Apple Pencil z 2015 roku. Album nie obejmuje wszystkich wydanych w tym czasie produktów – są w nim tylko te, które zespół uznał za istotne z punktu widzenia firmy i użytkownika lub gdy zastosowano przełomowe rozwiązania w projektowaniu użytkowym produktów elektronicznych.

Zdjęcia wszystkich produktów zrobił Andrew Zuckerman , który współpracował z zespołem projektowym Apple’a już wcześniej. Są to obrazy o wysokim kontraście na białym tle. Zuckerman i zespół projektowy nie posiadali wszystkich produktów do zdjęć, musieli kilka modeli zdobyć zanim wykonano i wykorzystano zdjęcia w książce.

Wewnątrz nie znajdziemy żadnych notatek, kontekstu i wyjaśnienia – nie ma narracji, która wyjaśniałaby napotykane problemy w zakresie projektowania i wymyślonych rozwiązań.

Zdjęcia iPhone'a z książki
Zdjęcia iPhone’a z książki
Zdjęcia Maca z książki
Zdjęcia Maca z książki

Album „Designed by Apple in California” zadedykowany jest Steve’owi Jobsowi, który szczególny nacisk kładł na projektowanie i design. Nie przypadkowo książkę otwiera iMac z 1998 roku, który był pierwszym produktem Jobsa z planu naprawczego firmy.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć więcej zawartości, w tym opakowanie i rozmiar wydawnictwa:

Książka odstępna jest w sprzedaży od środy 16 lsitopada w internetowym sklepie Apple’a dla klientów z Australii, Niemczech, Hongkongu, Japonii, Korei, Tajwanie, Wielkiej Brytanii i Stanch Zjednoczonych a także w stacjonarnych sklepach Apple Store.

źródło: informacja prasowa Apple’a – “Designed by Apple in California” chronicles 20 years of Apple design