Android Pay dostępny w Polsce!

Płatności mobilne za pomocą smartfona w usłudze Android Pay™ od jutra (17 listopada) będą dostępne także w Polsce dla klientów trzech banków.

Android Pay dostępny w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami, podczas dzisiejszej konferencji prasowej Google wraz z partnerami zapowiedziało start usługi płatności mobilnych Android Pay dla klientów trzech polskich banków. Usługa będzie dostępna dla klientów od czwartku 17 listopada 2016 r. od godzin porannych.

Wśród szczęśliwców znaleźli się klienci Alior Banku i BZ WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe, którzy jako pierwsi w Polsce będą mogli płacić zbliżeniowo w sklepach na całym świecie oraz wybranych aplikacjach mobilnych na Androida za pomocą Androida Pay. Wkrótce usługa ma być dostępna także w mBanku.

Polska jest drugim krajem w Europie po Wielkiej Brytanii, w którym Google wprowadził tę usługę. Dzięki współpracy z bankami i firmami kartowymi, stajemy się jednym z ważniejszych rynków w tym obszarze płatności mobilnych.

Karta Alior Banku w aplikacji Android Pay
Karta Alior Banku w aplikacji Android Pay

Historia Androida Pay

Usługa płatności mobilnych Google’a wystartowała po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu tego samego roku Amerykanie mieli możliwość płacić w aplikacjach mobilnych. W maju 2016 roku usługa została udostępniona w Wielkiej Brytanii, w czerwcu 2016 r. w Szanghaju, lipcu w Australii, październiku w Hong Kongu i już 17 listopada w Polsce. Jesteśmy zatem 6. krajem na świecie, w którym udostępniono możliwość płacenia za pomocą Androida Pay.

Bardzo się cieszymy, że polscy użytkownicy urządzeń z Androidem mogą już korzystać z łatwych i bezpiecznych płatności. Korzystanie z Androida Pay jest bezpieczniejsze i znacznie szybsze od przeszukiwania portfela, by znaleźć plastikową kartę. Klienci mogą płacić Androidem Pay w ponad 400 tys. punktów sprzedaży w Polsce, a niebawem także w aplikacjach mobilnych – powiedział Pati Bath, Global Head of Payments Products w Google.

Czym jest usługa Android Pay?

W dużym uproszczeniu usługa Android Pay polega na tym, że swoją fizyczną kartę płatniczą dodajesz do urządzenia mobilnego i korzystasz jak ze standardowego plastiku. Dzięki temu zyskujesz dodatkowy nośnik do płatności zbliżeniowych, zmieniając smartfona w portfel, w którym możesz mieć wszystkie swoje karty zbliżeniowe.

W Polsce usługa promowana jest pod hasłem Zbliżasz. Płacisz. Gotowe., które jest odpowiednikiem angielskiego tap. pay. done.

Kto może płacić za pomocą płatności mobilnych Android Pay?

Z płatności smartfonem w usłudze Android Pay mogą korzystać klienci dwóch banków Alior Banku i BZ WBK, którzy posiadają zbliżeniowe karty debetowe lub kredytowe. Do aplikacji Google’a można dodać dowolną liczbę kart różnych banków i wybrać domyślną, za pomocą której będą wykonywane płatności.

Aby korzystać z Androida Pay:

  • Twój bank musi oferować taką usługę,
  • musisz posiadać smartfona z NFC i systemem Android 4.4 KitKat,
  • musisz zainstalować aplikację Android Pay na urządzeniu,
  • musisz dodać kartę do aplikacji – obsługiwane są katy MasterCard i Visa.

Sprawdź także:

Jak dodać kartę debetową/kredytową do Androida Pay?

Jak płacić smartfonem dzięki usłudze Android Pay?

Gdzie można płacić Androidem Pay?

Androidem Pay można płacić w ponad 400 tys. puntach sprzedaży w Polsce i ponad 6 mln na świecie. Usługa działa we wszystkich terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe w Polsce i na świecie. W Polsce można płacić praktycznie we wszystkich punktach usługowo-handlowych obsługujących płatności zbliżeniowe.

Android Pay daje też możliwość płacenia w aplikacjach mobilnych, która niebawem zostanie udostępniona w aplikacjach Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber.

Jak płacić za pomocą Androida Pay?

Płacąc w sklepie stacjonarnym wystarczy wybudzić smartfona (nie trzeba go odblokowywać) i przyłożyć do terminala płatniczego. Gdy transakcja zostanie zaakceptowana, na ekranie telefonu pojawi się potwierdzenie. Oprócz wydruku paragonu i potwierdzenia płatności, użytkownik dodatkowo otrzyma powiadomienie na telefonie z informacją o nazwie sprzedawcy. W przypadku transakcji powyżej 50 złotych, zostaniesz poproszony o wpisanie kodu PIN karty na terminalu – tak samo, jak robisz to płacąc kartą zbliżeniową.

Jak płacić Android Pay?

Co zrobić jeśli telefon wpadnie w niepowołane ręce?

Google i banki zapewniają, ze płatności są tak samo bezpieczne jak w przypadku płatności standardowymi kartami. Jeżeli zgubisz telefon lub zostanie CI skradziony, możesz spróbować go znaleźć, zablokować lub wymazać dane za pomocą Menedżera urządzeń Android.

Podstawowym elementem przy projektowaniu Androida Pay było bezpieczeństwo. Podczas płacenia przez Androida Pay, prawdziwy numer karty nie jest udostępniany sklepowi. Aby chronić dane użytkownika, używany jest numer konta wirtualnego. Wszystkie transakcje są chronione w procesie tokenizacji, branżowym standardzie płatności mobilnych.

Po zablokowaniu urządzenia przez Menedżera urządzeń, Android Pay nie może być używany. Pamiętaj, aby udostępnić funkcje lokalizacyjne na swoim urządzeniu, dzięki temu będziesz mógł sprawdzić położenie swojego urządzenia i w razie potrzeby zdalnie zablokować do niego dostęp. Płatności za pomocą Android Pay można także zablokować przez infolinię banku. Zablokowanie płatności Androidem Pay nie spowoduje zablokowania karty fizycznej, ale odwrotna operacja, czyli zablokowanie karty fizycznej spowoduje zablokowanie płatności Androidem Pay.

Ile kosztuje usługa Android Pay?

Aplikację Android Pay na Androida można pobrać za darmo bezpośrednio ze sklepu Google Play, klikając na poniższy przycisk. Klienci nie będą ponosić dodatkowych kosztów za płatności Androidem Pay. Aplikację można już pobrać i zainstalować (od czwartku 17 listopada 2016 roku).

MasterCard zapowiedziało na grudzień także bardzo atrakcyjne, specjalne promocje dla tych, którzy będą płacili zbliżeniowo smartfonem za pomocą Android Pay.

Pobierz aplikację w sklepie Google Play