Płyta Voyager Golden Record może być też Twoja

Prawie 40 lat temu, NASA wysłała wiadomość do pozaziemskich cywilizacji na złotej płycie Voyager Golden Record – teraz można ją kupić na Kickstarterze.

Złota płyta Voyager Golden Record do zamówienia na Kickstarterze

We wrześniu 1977 roku, NASA wystrzeliła Voyager I z Cape Canaveral na Florydzie. Na statku umieszczono słynną złotą płytę Voyager Golden Record, która zawierała wiadomość od ludzkości zamieszkującej Ziemię do obcych cywilizacji w kosmosie.

Z okazji czterdziestolecia wydarzenia każdy może stać się właścicielem własnej złotej płyty, wspierając uruchomioną przez Ozma Records kampanię w serwisie Kickstarter. Projekt zamówień w serwisie potrwa do 21 października 2016 r. W ramach wsparcia crowdfundingowego, wpłacając od 5 do 490 $ można otrzymać odpowiedni pakiet w ramach podziękowania (link do profilu znajdziesz w źródle tego wpisu).

Cytując Wikipedię: Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 w ramach programu Voyager. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi. Przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć. Pomysłodawcami dwugodzinnego nagrania byli Frank Drake i Carl Sagan.

Złota płyta Voyager Golden Record (NASA 1977)

Co znajduje się na złotej płycie?

Zawartość płyty została wyselekcjonowana przez specjalny komitet, któremu przewodniczył Carl Sagan.

Złota płyta Voyager Golden Record, wysłana w kosmos zawiera:

 • 116 zdjęć (czarno-białe i kolorowe fotografie oraz diagramy):
  • dane naukowe dotyczące wartości fizycznych i matematycznych,
  • Układ Słoneczny, planety,
  • DNA i informacje na temat anatomii człowieka,
  • zdjęcia organizmów żywych zamieszkujących Ziemię oraz krajobrazy
  • zdjęcia ludzi z różnych części naszej planety i z różnych kultur,
  • zdjęcia jedzenia i codziennych czynności,
  • architektura,
 • informacje na temat czasu, jednostek fizycznych itp. – użyte do opisu zdjęcia są zdefiniowane na pierwszych obrazach przy użyciu wartości, które powinny być takie same w całym wszechświecie,
 • składy chemiczne (choć tutaj nie obyło się bez błędów: Zdjęcie 14/122 (Chemical definitions)[1] zawiera nieprawidłowo narysowany atom fosforu oznaczony tam jako p. Atom na ostatniej powłoce ma narysowane 6 elektronów, zaś powinien posiadać ich 5. Błąd może skutkować nieprawidłowym odczytaniem struktury DNA pokazanej na kolejnych zdjęciach.)
 • wybrane dźwięki wydawane przez zwierzęta oraz odgłosów natury,
 • muzyka pochodzącą z różnych kultur i epok,
 • pozdrowienia w 56 językach (55 współczesnych i starożytnych językach oraz esperanto),
 • wiadomość od prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima,
 • nagrania muzyczne zawierają utwory artystów takich jak Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Guan Pinghu, Wolfgang Amadeus Mozart, Igor Strawiński, Blind Willie Johnson, Chuck Berry i Kesarbai Kerkar.

Pod wpływem krytyki jaką NASA otrzymała za umieszczenie wizerunków nagiej kobiety i mężczyzny na tabliczkach sond Pioneer, agencja nie zezwoliła Carlowi Saganowi i jego kolegom na dołączenie takiego zdjęcia do nagrania. Zamiast tego znajduje się na nim jedynie wizerunek sylwetki mężczyzny i kobiety.

Co oznaczają symbole na złotej płycie?

Na poniższym diagramie wytłumaczono, co oznaczają symbole umieszczone na płycie wysłanej w kosmos prawie czterdzieści lat temu. Czy obce cywilizacje domyślą się co oznaczają te symbole?

Wytłumaczenie symboli znajdujących się na okładce złotej płyty Voyager Golden Record z 1977 roku (NASA)

źródło: Wikipedia, Kickstarter – Record: 40th Anniversary Edition, Nasa – Voyager Interstellar Mission