4Mobility – pierwsza usługa car sharingu w Polsce

4Mobility startuje z pierwszą w Polsce usługą car sharingu dla sektora B2B oraz klientów indywidualnych – na czym to polega?

4Mobility -car sharing - samochód przez smartfona

4Mobility to polski pionier „nowej” mobilności. Firma, we współpracy z BMW, wystartowała z nową usługą car sharingu, która  umożliwia wynajęcie komfortowego samochodu już na 15 minut. Rezerwacji auta można dokonać w systemie 4Mobility za pomocą aplikacji mobilnej lub komputera,a do wyboru są modele marek BMW oraz MINI.

Misja 4Mobility zakłada usprawnienie mobilności, a usługa firmy ma stanowić uzupełnienie systemu miejskiego przemieszczania się. To pierwsza tego typu usługa w Polsce – skierowana do użytkowników biznesowych, ale umożliwiająca wynajęcie samochodu także do celów prywatnych. Już na starcie, z usługi 4Mobility będzie mogło skorzystać ponad 7 000 osób. W skrócie można powiedzieć, że jest to wynajęcie samochodu przez smartfona lub stronę internetową.

Na czym polega pomysł car sharingu 4Mobility?

Sprawne i komfortowe przemieszczanie się po mieście w godzinach pracy? Samochód służbowy, który nie wiąże się z uciążliwą administracją i dodatkowymi kosztami związanymi z jego utrzymaniem? Pomysł na biznes, jak to najczęściej bywa, wziął się ze zwykłej potrzeby, oraz obserwacji rynku. Założyciel 4Mobility – Paweł Błaszczak, to doświadczony manager, z wieloletnią praktyką w branży leasingu i wynajmu długoterminowego floty.

Od lat przyglądam się globalnym systemom car sharingowym. W pewnym momencie zdecydowałem, że chciałbym przyczynić się do rozwoju tego rynku w Polsce. Tak powstało 4Mobility. Pomysłem zaraziłem Tomasza Krawczyka, który m.in. wprowadzał na polski rynek usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Model usług 4Mobility, z którymi dzisiaj startujemy, oparliśmy na naszych wieloletnich obserwacjach i doświadczeniach. Firmy nie tylko coraz częściej odchodzą od posiadania na rzecz korzystania, ale coraz częściej mają też potrzebę użytkowania samochodów przez krótkie okresy – to już nawet nie są miesiące czy dni, ale godziny – mówi Paweł Błaszczak, CEO 4Mobility, pomysłodawca projektu.

4Mobility Polska

– Chcemy ułatwiać to, od czego, jako nowoczesne społeczeństwo, nie uciekniemy – dodaje Tomasz Krawczyk – zachowania użytkowników zmieniają się na naszych oczach, szacuje się, że 10% aut sprzedanych w 2030 r. będzie współdzielonych. Coraz częściej widzimy odejście od auta „ogólnego użytku”. Formuła jednego samochodu do wszystkiego już nie wystarcza – innego auta potrzebujemy na zakupy, innego na poruszanie się po mieście, czy dojazdy do pracy, a jeszcze innego na wypad weekendowy z rodziną czy znajomymi. Nasza usługa pozwala w sposób elastyczny zaspokoić te wszystkie potrzeby – komentuje Tomasz Krawczyk, Business Development Manager 4Mobility.

Już teraz tylko w Europie z różnych form car sharingu korzysta 1,2 mln użytkowników rocznie. Usługa jest dostępna w ponad 30 krajach i 500 miastach na całym świecie. Według badania Frost&Sullivan i Navigant Research  wartość globalnego sektora car sharingu wzrośnie do 5,8 mld euro do końca 2024 roku.

Rewolucyjne podejście, czyli jak to działa?

Korzystanie z usługi 4Mobility car sharing jest niezwykle proste. Samochód, zaparkowany w specjalnie oznaczonym miejscu, blisko biurowca w którym pracujemy, rezerwujemy on-line – w systemie 4Mobility, za pomocą aplikacji mobilnej lub komputera. Następnie udajemy się do wybranego przez nas pojazdu, który otwieramy smartfonem. W tym momencie auto jest już gotowe do drogi. Jedziemy w wybrane przez nas miejsce, po czym zwracamy samochód w bazie, w której go odebraliśmy. Pojazd zamykamy smartfonem i w zasadzie to wszystko. Rozliczenie następuje bezgotówkowo. Jeśli z usługi korzystaliśmy prywatnie – opłata automatycznie zostanie pobrana z naszego konta, jeśli zaś służbowo – pod koniec miesiąca firma otrzyma fakturę VAT.

Jak działa 4Mobility?
Jak działa 4Mobility?

– To, co wyróżnia naszą usługę na rynku i stanowi realną konkurencję wobec innych form miejskiego transportu, to nie tylko atrakcyjna cena, ale także minimalny okres wynajmu. W 4Mobility z samochodu możemy korzystać nawet przez 15 minut. To idealna opcja dla tych, którzy potrzebują się szybko przemieścić, ale nie chcą tracić czasu na oczekiwanie i przejazdy środkami komunikacji miejskiej, czy być uzależnionym od dostępności taksówki – podkreśla Paweł Błaszczak.

–  Długo pracowaliśmy nad tym, aby nasz car sharing był intuicyjny w obsłudze i odpowiadał na realne potrzeby użytkowników – w naszym przypadku nowoczesnych mieszczan, którzy cenią sobie ideę współdzielenia, chcą podróżować szybko i wygodnie, mieć samochód dostępny w zasadzie na wyciagnięcie… smartfona. Bez zbędnych formalności, czy konieczności pamiętania o takich kwestiach jak oddanie auta z pełnym bakiem. I to się udało. Z czego oczywiście, jesteśmy ogromnie dumni. Chociaż to jeszcze nie koniec prac. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale planujemy coś, co sprawi, że nasza usługa car sharingu wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom zwolenników ekologicznego transportu – dodaje Tomasz Krawczyk.

4Mobility startuje z dwiema opcjami:

  • 4Private to propozycja prywatnych przejazdów dla pracowników firm, którzy do tej pory po mieście poruszali się własnym samochodem, taksówkami czy komunikacją miejską. Car sharing może stanowić dla nich ciekawą alternatywę w kontekście transportu miejskiego czy weekendowych wyjazdów.
  • 4Business natomiast to wariant dedykowany firmom, których pracownicy na co dzień korzystają z aut służbowych lub polowych, pokonując w skali roku niewielkie dystanse. Dzięki car sharingowi 4Mobility firmy będą mogły znacznie zmniejszyć koszty związane z zapewnieniem mobilności swoim pracownikom. Co więcej, korzystanie z usługi administracji ogranicza ilość obowiązków administracyjnych dla firmy, o wygodzie podróżowania czy usprawnieniu mobilności jej pracowników już nie wspominając.

– Firmy odnotowują oszczędności już od pierwszego dnia korzystania z usługi. Po pierwsze nie muszą kupować lub leasingować samochodów. Po drugie – dostają prosty w obsłudze system, dzięki któremu mają ułatwiony dostęp do usługi i aut, a co za tym idzie – mogą efektywniej zarządzać kosztami.  Car sharing w ofercie 4Business może być o 30% tańszy niż taksówki, czy bilet PKP – komentuje Paweł Błaszczak.

4Mobility w Warszawie
4Mobility w Warszawie

– 4Mobility oferuje zupełnie inny sposób korzystania z ograniczonych i kosztownych zasobów jakimi są auta. Jedź, a samochody i związane z nimi problemy zostaw nam. Do korzystania z usługi – wynajęcia i otworzenia auta, wystarczy ci sam smartfon, z którym przecież i tak rzadko się rozstajesz – dodaje Tomasz Krawczyk.

Klasa aut oraz możliwość wyboru konkretnego modelu w zależności od aktualnych potrzeb to kolejne korzyści dla użytkownika. W projekcie 4Mobility początkowo dostępne będą 3 modele:  BMW 118i, BMW 318i oraz MINI One D. Dwa z nich to idealne kompaktowe auta miejskie, zaś BMW serii 3 pozwoli na dopasowanie systemu do potrzeb wymagających odbiorców biznesowych. Auta są wyposażone w wiele elementów oszczędzających paliwo i ograniczających emisje CO2. Dzięki temu przykładowo BMW serii 1 używa średnio ok. 5,5 l/ 100 km, zaś emisja CO2 wynosi od 116 do 126 g CO2/km.

Ile to kosztuje?

W przeciwieństwie do tradycyjnych wypożyczalni samochodów, przewagą car sharingu jest to, że użytkownik płaci za auto tylko wtedy, kiedy realnie z niego korzysta. Liczy się czas oraz pokonany dystans. 4Mobility pokrywa koszty paliwa.

– Często jest tak, że firma wykupuje samochody dla swoich pracowników, a potem okazuje się, że z aut korzysta się bardzo nieregularnie. Samochody częściej stoją w garażu, niż są eksploatowane w trasie. Według naszych obliczeń, kupowanie aut służbowych, które nie przejeżdżają w roku przynajmniej 10 000 kilometrów jest nieefektywne kosztowo. W tym przypadku car sharing jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – komentuje Tomasz Krawczyk.

– Stawka, którą przyjęliśmy to 28 groszy za minutę wynajmu oraz 60 groszy za każdy pokonany kilometr. Koszt korzystania z auta klasy C Standard przez 2h, przy przebytych 15 kilometrach, to 35 złotych, brutto. Uważam, że jest to bardzo korzystna propozycja – wyjaśnia Paweł Błaszczak.

4Mobility - cennik usługi 4Private
4Mobility – cennik usługi 4Private

Z punktu widzenia firmy, dodatkowym benefitem dla pracownika może być przekazanie mu tańszego w rozliczeniu i paradoksalnie bardziej luksusowego auta współdzielonego, z którego będzie mógł korzystać także po pracy lub w weekend.

– Co więcej, jeśli osoba zatrudniona w danej firmie będzie zainteresowana wynajmem auta prywatnie, także ona będzie mogła skorzystać z usługi po tej samej, preferencyjnej stawce. Z punktu widzenia firmy car sharing 4Mobility może stanowić zatem dodatkowy benefit dla pracownika –  komentuje Tomasz Krawczyk.

– Pracownik będzie mógł wynająć auto w atrakcyjnej stawce wieczornej lub weekendowej, które w perspektywie może nawet stać się alternatywą dla jego prywatnego samochodu – dodaje Paweł Błaszczak.

Start usługi w Polsce i plany na przyszłość

T-Mobile Office Park to jedna z pierwszych lokalizacji, w której uruchamiana jest usługa car sharing 4Mobility.

– Cieszę się, że udało nam się nawiązać współpracę z firmą doradczą Cushman & Wakefield, jednym z największych globalnych zarządców nieruchomości. Start usługi zbiega się w czasie m.in. z przebudową węzłów komunikacyjnych w biznesowej części Mokotowa i wprowadzenia ograniczeń w ruchu na tym obszarze, tym bardziej zasadne są więc działania ograniczające liczbę pojazdów. Obecnie cały czas pracujemy nad dostępnością usługi w kolejnych lokalizacjach, nie tylko na terenie Warszawy. Chcemy jak najszerszej promować oraz pokazywać zalety car sharingu w praktyce  w modelu „auto od zaraz” – mówi Paweł Błaszczak.

Projekt rusza w T-Mobile Office Park, kompleksie biurowym zarządzanym przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

– Wierzymy, że usługa car sharingu będzie się dynamicznie rozwijać na polskim rynku, dlatego współpracujemy przy tym projekcie od początku jego uruchomienia. Dzięki temu najemcy budynku T-Mobile Business Office Park będą mogli przetestować usługę i sprawdzić, jak ona funkcjonuje. W przyszłości będziemy chcieli rozszerzać współpracę i oferować car sharing w przy innych budynkach, którymi zarządzamy. Będzie to wartość dodana dla naszych klientów i najemców – mówi dr Zuzanna Paciorkiewicz, dyrektor, Business Space Asset.

Aplikację mobilną 4Mobility można pobrać na iPhone’a i smartfona z systemem Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa