Wojna systemów mobilnych zakończona!

Wygląda na to, że rywalizacja platform mobilnych dobiegła końca i Android jest niezaprzeczalnym zwycięzcą mobilnych systemów operacyjnych na świecie.

Podczas gdy globalny rynek smartfonów jest coraz bardziej zróżnicowany i konkurencja rośnie bardzo szybko, to szalona fragmentacja różnych platform mobilnych dobiegła końca. Według najnowszego raportu firmy Gartner, sprzedawane obecnie na świecie smartfony z systemami Android i iOS stanowią 99 proc., czyniąc pozostałe systemy operacyjne nieistotnymi.

Poniższy wykres przedstawia, jak szybko zmienił się udział poszczególnych platform od 2009 roku. Zaledwie 6 lat temu, w 2010 roku, urządzenia z systemem Androidem i iOS (iPhone’y) stanowiły mniej niż 40 proc. globalnej sprzedaży smartfonów. W tym czasie to urządzenia Nokii z systemem Symbian oraz Blackberry stanowiły największy udział, a smartfony Microsoftu aż 4,2 proc.

Podczas gdy urządzenia z Symbianem są dzisiaj gatunkiem wymarłym, a Blackberry przeszło na Androida, to Microsoft nie zawojował jeszcze rynku wydanym w tym roku systemem Windows 10 Mobile. Czy system Windows lub jakakolwiek inna platforma ma szansę stawić czoła dominującym obecnie systemom Android od Google’a i iOS od Apple’a? W tym momencie wydaje się to wysoce wątpliwe.

W 2016 roku udział mobilnych systemów operacyjnych na świecie przedstawia się następująco:

  1. Android 85,2%
  2. iOS 13,8%
  3. pozostałe ~0,9%

Zobacz, jak zmieniał się udział rynku smartfonów ze względu na platformę na której działały (od 2009 do 2016 roku):

Udział mobilnych systemów operacyjnych od 2009 do 2016 roku.

źródło: Statista – The Smartphone Platform War Is Over