Usuń stare instalacje systemu i zyskaj miejsce pod Windows 10

Odzyskaj do 30 GB przestrzeni dyskowej po usunięciu folderu Windows.old – starych instalacji systemu pod Windows 10. Sprawdź, jak to zrobić?

W tym artykule dowiesz się, jak usunąć folder Windows.old ze starą instalacją systemu Windows 10, po instalacji rocznicowej aktualizacji Windows 10 Anniversary Update. Operacja pozwoli odzyskać od 15 do 30 GB miejsca na dysku systemowych Twojego komputera. UWAGA: Operacja spowoduje, że przywrócenie starej wersji systemu Windows 10 będzie niemożliwe – robisz to na własne ryzyko. Niezależnie pamiętaj zawsze o robieniu kopii zapasowej danych.

W jaki sposób odzyskać do 30 GB miejsca na dysku pod Windows 10?

Nie wszyscy wiedzą, że uaktualnienie do systemu Windows 10 Anniversary Update powoduje utworzenie dodatkowego katalogu Windows.old, w którym przechowywane są przez 30 dni stare pliku poprzedniej wersji systemu Windows. Jak łatwo się domyślić katalog zajmuje kilkadziesiąt gigabajtów danych, zmniejszając znacznie pojemność dysku twardego. Instalacja nowej wersji przynosi wiele nowych funkcji i ulepszeń, ale nie oznacza to, że chcesz rezygnować z miejsca na swoim dysku systemowym.

Co zawiera i do czego służy katalog Windows.old?

Folder Windows.old znajduje się w katalogu głównym na dysku systemowym (zwykle jest to dysk C:) i zawiera kopię plików poprzedniej wersji systemu operacyjnego. Tworzony jest każdorazowo, gdy zainstalujemy nową wersję systemu Windows 10. W przypadku, gdy ostatnio robiłeś aktualizację systemu z Windows 7 lub 8.1 do systemu Windows 10 (1511), to w katalogu znajdować się będą pliki systemu Windows 7 lub 8.1.

Katalog tworzony jest po to, aby istniała możliwość powrotu (przywrócenia) do poprzedniej wersji systemu, jeśli podczas aktualizacji wystąpią błędy, lub nowa wersja będzie działać nieprawidłowo. W takim przypadku można w Ustawieniach → Aktualizacja i zabezpieczenia → Odzyskiwanie przywrócić poprzednią wersję systemu, która przechowywana jest właśnie w katalogu Windows.old. UWAGA: Taką operację można wykonać w ciągu 30 dni od zainstalowania najnowszej wersji systemu.

Przywracanie poprzedniej wersji systemu Windows
Przywracanie poprzedniej wersji systemu pod Windows 10

Takie zabezpieczenie kosztuje niestety sporo przestrzeni dyskowej (około 15-30 GB danych). Jeżeli uznasz, że po aktualizacji systemu wszystko działa poprawnie i nie będziesz chciał przywracać starej wersji systemu, to możesz usunąć folder Windows.old  i odzyskać cenne miejsce na partycji systemowej. Jeżeli masz dużo miejsca, możesz zignorować tę czynność, a folder zostanie automatycznie usunięty po miesiącu od ostatniej aktualizacji.

Usunięcie katalogu Windows.old należy zrobić w odpowiedni sposób – nie kasuj ręcznie katalogu wprost z dysku!

Jeśli spróbujesz usunąć katalog Windows.old za pomocą Eksploratora plików, system operacyjny Ci na to nie pozwoli, ponieważ uznawane są za pliki systemowe, chronione przed ręcznym usunięciem. Poniżej prawidłowa instrukcja, jak bezpiecznie i prosto usunąc stare pliki systemowe Windowsa.

Jak usunąć poprzednie instalacje systemu Windows i uzyskać do 30 GB miejsca na dysku? – instrukcja krok po kroku:

Krok 1: Otwórz Mój komputer, aby wybrać dysk, na którym znajduje się zainstalowany system Windows 10.

Krok 2: Po otwarciu, kliknij prawym przyciskiem myszy na głównej partycji dysku twardego (zwykle jest to dysk C:), na którym jest zainstalowany system Windows 10.

Lista dysków w „Mój komputer”
Lista dysków w „Mój komputer”

Krok 3: Następnie, kliknij opcję Właściwości (ostatnia pozycja w menu kontekstowym).

„Właściwości” w menu kontekstowym dysku
„Właściwości” w menu kontekstowym dysku

Krok 4: Wybierz opcję Oczyszczanie dysku w karcie Ogólne.

Przycisk „Oczyszczanie dysku”
Przycisk „Oczyszczanie dysku”

System sprawdzi dostępną wielkość plików do usunięcia – skanowanie może chwilę potrwać.

Sprawdzanie, ile miejsca na dysku może zostać zwolnione
Sprawdzanie, ile miejsca na dysku może zostać zwolnione

Krok 5: Pojawi się nowe okno Oczyszczanie dysku dla (C:) – teraz wybierz Oczyść pliki systemowe.

Oczyszczanie dysku - Oczyść pliki systemowe
Oczyszczanie dysku – Oczyść pliki systemowe

System sprawdzi teraz, ile miejsca zostanie zwolnione po usunięciu starych instalacji systemu Windows – skanowanie może chwilę potrwać.

Skanowanie w celu znalezienia poprzednich instalacji systemu Windows
Skanowanie w celu znalezienia poprzednich instalacji systemu Windows

Krok 6: Pojawi się nowe okno, z możliwością wyboru pozycji, które chcemy usunąć. Pozycja Poprzednie instalacje systemu Windows – zajmują najwiecej (w tym przypadku 30,7 GB), możesz także wybrać inne opcje do oczyszczenia, takie jak: Tymczasowe pliki instalacyjne systemu Windows oraz Pliki zrzutu błędów pamięci systemu. Kliknij OK, aby kontynuować proces oczyszczanie – ta operacja nie może zostać cofnięta.

Oczyszczanie dysku z poprzednich instalacji systemu
Oczyszczanie dysku z poprzednich instalacji systemu – wybór opcji

Tym sposobem zostanie usunięty folder Windows.old i tym samym możliwość przywrócenia poprzedniej wersji systemu Windows. W zamian odzyskasz nawet 30 GB miejsca na dysku twardym.

Nadal nie masz dostępnego uaktualnienia do Windows 10 Anniversary Update?

Jeśli w dalszym ciągu nie pojawiła CI się opcja rocznicowej aktualizacji systemu Windows 10 Anniversary Update, to prawdopodobnie pojawi się do pobrania i zainstalowania w ciągu najbliższych dni lub tygodni, pod warunkiem, że masz ustawione automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji w Windows Update.

Możesz także ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji przechodząc do Ustawienia → Aktualizacja i zabezpieczenia → Windows Update → Sprawdź aktualizacje. Możesz także wymusić aktualizację systemu Windows 10, lub pobrać plik ISO i wykonać czystą instalację nowej wersji 1607.

źródło: Microsoft