Używanie iPhone’a a żywotność baterii

Porównanie żywotności baterii modeli iPhone’ów z uwzględnieniem najczęściej wykonywanych czynności na smartfonie – infografika.

Porównanie żywotności baterii poszczególnych modeli iPhone'a

iPhone firmy Apple przeszedł długa drogę zmian pod względem wzornictwa, cech, funkcji i ogólnego seksapilu. Jest tylko jedna rzecz, która zawsze będzie pozostawiać wiele do życzenia – chodzi oczywiście o żywotność baterii na jednym ładowaniu.

Zobacz także: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS

Wyczerpująca się bateria w smartfonie, nie tylko w iPhone’ie, jest stałym źródłem frustracji i irytacji – całkiem możliwe, że jest to jedna ze zmor współczesnego świata. Proste zapytanie na frazę w Google’u „jak zwiększyć żywotność baterii w iPhone’ie?” daje prawie 10 milionów odsłon – tak duże zainteresowanie świadczy także o skali problemu.

Sprawdźmy zatem, co tak naprawdę wysysa najbardziej baterie z Twojego iPhone’a i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zwiekszyć żywotność baterii smartfona?

Firma Apple poczyniła kilka istotnych ulepszeń żywotność baterii w najnowszych modelach iPhone’a 6 i 6s (Plus), co jest godne pochwały. Jak widać na poniższej infografice (nie uwzględnia ona iPhnoe’a 6s i 6s Plus), dwa modele iPhone’a 6 i 6 Plus przewyższają wszystkie wcześniejsze modele we wszystkich badanych aspektach długości działania na jednym ładowaniu baterii. Warto zauważyć, że iPhone 6 Plus oferuje trzy razy dłuższy czas rozmów w 3G oraz dwa razy dłuższy czas korzystania z internetu (Wi-Fi i 3G) niż pierwszy model iPhone’a 3G.

Dla tych, którzy posiadają wcześniejsze modele iPhone’a, jest jedna rada – korzystać z tych funkcji, które najmniej zużywają baterię. Weźmy na przykład korzystanie z internetu – jak widać na infografice, o wiele wydajniejsze jest korzystanie z Wi-Fi niż używanie mobilnego internetu przez sieć komórkową 3G. W rzeczywistości, używanie sieci Wi-Fi, aby sprawdzić wiadomości na Facebooku, e-maile czy przeglądanie stron mobilnych, pozwoli zaoszczędzić baterie aż o 30-40%. Warto zauważyć, że w przypadku iPhone’a 6 lub 6 Plus praktycznie nie ma znaczenia, czy korzystasz z Wi-Fi, 3G czy 4G – czas prawcy baterii w godzinach jest taki sam lub podobny.

Porównanie żywotności baterii poszczególnych modeli iPhone'a - infografika

Bateria iPhone’a – 3G vs. 4G

Mitem jest, że bateria pod 3G działa dłużej niż w przypadku, gdy korzystamy z sieci 4G (LTE) – mówimy tylko o korzystaniu z internetu! Jeśli chodzi o rozmowy głosowe, patrz niżej. Krótko mówiąc, „G” odnosi się do generacji mobilnej sieci komórkowej i wskazuje zaawansowanie technologii mobilnej. Mówiąc wprost, sieć 4G nowej generacji zapewnia prędkości aż 10 razy szybszą niż 3G, a to sprawia że np. streaming wideo na smartfonie jest znacznie szybszy i płynny. Tym samym zapewnia znacznie lepszą jakość i wydajność użytkownikom, którzy korzystają z tej sieci.

Internet a żywotność baterii

Patrząc wstecz, na wcześniejsze modele iPhone’a widzimy, że nie wszystkie z nich miały długi czas rozmów pod 3G w porównaniu do rozmów w sieci 3G. Wykorzystanie sieci 2G do wykonywania i odbierania połączeń znacząco wydłuża czas pracy baterii. To dlatego, że 2G wykorzystuje mniejszą szybkość transferu danych podczas wysyłania i odbierania danych z i do telefonu. Niestety 2G pozwala jedynie na wysyłanie i odbieranie SMS-ów oraz prowadzenie rozmów – korzystanie z internetu przez 2G jest praktycznie niemożliwe. Gdybyś obecnie chciał korzystać z netu w sieci 2G, ładowanie strony trwałoby w nieskończoność, a zużycie baterii byłoby znacznie większe, ponieważ dłużej trwające połączenie potrzebuje więcej energii.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat żywotności baterii iPhone’a, porównując obecne modele ze wcześniejszymi? – daj znać w komentarzu.

źródło: iPhoneDoctor Service Centre – iPhone Usability vs Battery Durability