Number26 – mobilny bank niczym Uber

Berliński startup Number26 – bank bazujący na aplikacji mobilnej – podwoił liczbę swoich klientów w ciągu 5 miesięcy i chce podbić świat.

Number26 - mobilny bank z Niemiec

Niemiecki startup fintechowy Number26, jako jeden z pierwszych wprowadził rewolucję w doświadczeniach z bankowością mobilną, zaczynając swoją działalność w Niemczech i Austrii. Pod koniec zeszłego roku swoją działalność rozszerzył o sześć nowych krajów europejskich: Francję, Grecję, Irlandię, Włochy, Słowację i Hiszpanię.

Każdy, kto mieszka w jednym z tych krajów może otworzyć rachunek bankowy w ciągu 8 minut, pobierając aplikację na urządzenia z systemem iOS lub Android. Nie trzeba wysyłać żadnych dokumentów, a identyfikacja odbywa się przez wideorozmowę i pokazanie paszportu! Po udanej weryfikacji można przelać pieniądze na darmowe konto bankowe i otrzymać kartę MasterCard.

Numer 26 jest partnerem świadczącym usługi bankowe od Wirecard Banku, który według niemieckiego prawa bankowego może przetrzymywać bezpiecznie pieniądze klientów. Usługa dostępna jest pod własnym adresem internetowym: number26.eu

Dlaczego Number26 zasługuje na uwagę i ma przewagę nad konkurencją?

Istnieje kilka drobnych, ale znaczących cech, które sprawiają, że korzystanie z usług Number26 jest nowoczesne, wygodne i przede wszystkim mobilnie konkurencyjne. W aplikacji mobilnej usługi można skonfigurować powiadomienia push do praktycznie każdej akcji. Na przykład, za każdym razem gdy użytkownik skorzysta z karty kredytowej Number26, pojawia się powiadomieni push na ekranie smartfona, aby mieć pewność, że transakcja nie została wykonana nielegalnie przez ogoś innego. Powiadomienie pojawia się w momencie, gdy karta jest jeszcze w czytniku!

Number26 - niemeicki mobilny bank bez opłat

Oczywiście każdy rodzaj powiadomienia można wyłączyć w każdym momencie, tak samo jak blokować rodzaj wykonywanych płatności MasterCard. Na przykład przy pomocy jednego przycisku można zablokować płatności internetowe lub wypłaty z bankomatów.

Najlepszą cechą usługi bankowej Number26 jest jednak to, że nie pobiera ona od użytkowników żadnych opłat! Otwarcie i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. Na czym więc zarabiają? Number26 zarabia na prowizjach z transakcji kartą MasterCard. Ważne jest jednak, że nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty za przewalutowania – można na przykład podróżować do Stanów Zjednoczonych i płacąc kartą Number26 nie zostanie pobrana żadna dodatkowa prowizja.

Zobacz, jak działa usługa bankowa Number26:

Innowacyjne funkcje Number26

Twórcy startupu stale pracują nad innowacyjnymi funkcjami, można w każdej chwili wypłacać gotówkę w sklepach w Niemczech, firma niedawno uruchomiła nawet w pełni konfigurowalny debet.

Number26 obecnie dostępny jest w języku niemieckim i angielskim, ale w nadchodzących miesiącach firma uruchomi aplikacje i strony internetowe w kolejnych językach. Konto bankowe jest zarejestrowane w Niemczech (z niemieckim numerem IBAN), ale to nie ma znaczenia, jeśli jest się mieszkańcem strefy euro.

Współzałożyciel i CEO startupu Valentin Stalf mówi, że chce aby usługa była obecny we wszytskich głównych gospodarkach europejskich. W niedalekiej przyszłości oferowane mają być różne produkty bankowe dla Europejczyków, szczególnie w krajach, gdzie są one najgorsze i absurdalnie drogie, na przykład we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Firma ma już 160 tys. klientów, po uruchomieniu mniej niż rok temu w Niemczech i Austrii. Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku przybyło 60 tys. nowych klientów! Firma chce oferować produkty kredytowe, usługi oszczędnościowe oraz ubezpieczenia w każdym z krajów, w których jest obecna. Jest to nie lada wyzwanie, ale Number26 może istotnie stać się istotnym graczem na światowej arenie bankowości.

100 tys. klientów Number26 w rok (infografika)
100 tys. klientów w rok (infografika)

Podobnie jak Uber, z małego startupu rośnie w siłę i dzięki swojej świeżości, braku opłat i nowemu podejściu do bankowości, wkrótce może starać się rozjechać konkurencję. Stalf w wywiadzie na BI UK mówi, że mają tę szanse budowania nowej usługi bankowej, z której ludzie beda lubili korzystać, a nie tylko musieli – tak jak w przypadku takich usług jak Uber i Spotify. Obecnie biznes powinien być po pierwsze mobilny, a po drugie czymś co nie powinno budzić niechęci i sprawiać przyjemność z korzystania – zarówno na etapie doświadczenia jak i w aspekcie finansowym.

Czy Number26 stanie się wirtualnym bankiem bez granic i ma szansę na podbój świata finansowego? Już teraz jest najszybciej rozwijającym się bankiem w Niemczech a szacuje się, że w tym roku zdobędzie kolejne 240 tys. nowych klientów.

źródło: TechCrunch, Business Insider