No i wylądowali… SpaceX tworzy historię

Wreszcie rakieta SpaceX Falcon 9 wylądowała z powodzeniem na morskiej platformie – ta historyczna chwila potwierdza, że rakiety mogą być używane wielokrotnie.

Falcon 9 SpaceX - udane lądowanie na platformie morskiej

Rakieta Falcon 9, wyprodukowana przez firmę SpaceX, po raz pierwszy w historii pomyślnie wylądowała na platfomie znajdującej się na Oceanie Altlantyckim. Pod koniec ubiegłego roku, rakieta wielokrotnego użytku od SpaceX pomyślnie wylądowała na lądzie, na przylądku Canaveral.

Firma Elona Muska wykonała wcześniej cztery próby lądowania rakiet na pływającej barce, ale każda kończyła się jakąś awarią. Tym razem firma zanotowała niebywały sukces, o którym mówi cały świat. Rakieta zbliżyła się do autonomicznego statku o wymownej nazwie „Of Course I Still Love You”, spowolniła na odpowiedniej wysokości i wzorcowo wylądowała. Wydarzenie było transmitowane na żywo z centrali SpaceX, jak można sie domyślać radości nie było końca :)

Wbrew pozorom, ponowne lądowanie rakiety nie było głównym celem misji. Statek kosmiczny miał za zadanie wynieść na orbitę okołoziemską ładunku z CRS-8 Dragon dla ISS.

Lądowanie rakiety Falcon 9 na morskiej barce (8/9 kwietnia 2016)

Na poniższym filmie możesz obejrzeć, tę historyczną chwilę (i uwaga, to nie jest film puszczony od tyłu!):

A tutaj widok z góry, z kamery umieszczonej na rakiecie:

Na poniższym filmie możesz obejrzeć ponadtrzydziestominutowy webcast z transmisją lądowania Falcona 9 i wyniesieniem CRS-8 Dragon:

źródło: Techspot – SpaceX makes history, successfully lands reusable rocket on drone ship for the first time