zBrowser – przeglądarka internetowa VR

Firma zSpace stworzyła przeglądarkę internetową zBrowser działającą w wirtualnej rzeczywistości. Nadchodzi nowy sposób korzystania z internetu!

Przeglądarka internetowa virtual reality od zSpace

Przeglądanie stron internetowych przy pomocy kliknięcia myszy już wkrótce odejdzie do historii. zSpace wymyśliło nowy sposób na przeglądanie internetu: za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Przeglądarka nazywa się po prostu zBrowser i została zaprojektowana specjalnie dla nowej linii komputerów VR zSpace, które do tej pory w dużej mierze wdrażane były w szkołach do celów edukacyjnych.

Ubierając specjalne okulary AR/VR można korzystać z tych unikalnych komputerów PC, kontrolując to co jest na ekranie za pomocą rysika w wirtualnej rzeczywistości. Przeglądarka, jak można się spodziewać, działa w bardzo podobny sposób, a obraz renderowany jest oczywiście w trójwymiarze.

Wygląda na to, że już 2016 roku wirtualna rzeczywistość na nowo zdefiniuje sposób, w jaki będziemy korzystać z internetu. 

Zbudowana we współpracy z zespołem Google Chrome WebGL, nowa przeglądarka zBrowser od zSpace pozwala na niespotykaną dotąd interakcję użytkownika z treściami internetowymi. Zamiast zwykłej płaskiej strony internetowej, przeglądarka zBrowser pozwala na wybranie zdjęć i „wyjęcie” ich z ekranu. Twórca strony internetowej (lub treści na niej zamieszczanych) musi tylko umieścić fragment kodu, który odpowiednio rozpoznawany jest przez silnik przeglądarki zBrowser.

Zakupy online w witualnej rzeczywistości przez przeglądarkę VR zBrowser

Ci, którzy mieli okazję wypróbować przez chwilę działanie przeglądarki na targach CES 2016 zeznają, że przeżycie jest niezwykle fascynujące. Na przykład podczas przeglądania czyjejś strony na Facebooku można wybrać zdjęcie Taj Mahal i przekształcić go do modelu 3D. Podczas przeglądania stron medycznych, można kliknąć w grafikę części ciała/organu i wyciągnąć go ze strony, aby lepiej przyjrzeć się trójwymiarowemu modelowi grasicy albo serca, obracając go z każdej strony.

Przeglądarka internetowa VR od zSpace

Ale to, co naprawdę robi wrażenie to przeglądanie specjalnie przygotowanej strony Amazon z zegarkami. Można wyjąć ze strony interesujący nas produkt i przyjrzeć mu się z każdej strony – szkoda, że nie można jeszcze przymierzyć – ale to kwestia czasu. Dave Chavez, prezes zSpace, powiedział, że w przyszłości, wszyscy będziemy robić zakupy online właśnie w ten sposób.

Obecnie komputery do wirtualnej rzeczywistości od zSpace znajdują się w instytucjach edukacyjnych i szkołach, ale jak zapowiedział Chavez, jeszcze w tym roku firma chce sprzedawać swoje urządzenia za około 1500 dolarów dla zwykłego konsumenta.

źródło: zSpace – zSpace Introduces Fun and Practical Virtual Reality Experience for the Family, Engadget – Zspace created a virtual reality browser