Kodak Super 8 – kamera, która ożywi filmy

Nowa kamera Super 8 firmy Kodak ma na celu tchnąć życie w produkcje cyfrowego świata filmów.

Kamera Kodak Super 8

Na targach CES 2016 firma Kodak przywołała do życia swój 50-letni sprzęt Kodak Super 8 w nowej odsłonie projektu  Yvesa Behara. Kamera wyposażona jest w zintegrowany cyfrowy mikrofon i podgląd oraz wiele opcji połączeń, takich jak kabel USB oraz sloty SD, które z pewnością nie istniały w dniach świetności pierwszej kamery Super 8.

Kodak pokazał, że można połączyć analogowe techniki fotografowania z najnowszymi technologiami cyfrowymi. Ta potężna kombinacja ma czerpać z tego co najlepsze w obu technikach, dzięki czemu obecni i przyszli filmowcy będą mogli produkować swoją sztukę w sposób najbardziej zgodny z najlepszymi praktykami.

Inicjatywa Kodak Super 8 Revival Initiative to coś więcej niż tylko wprowadzenie na rynek nowej kamery – podaje spółka w swoim komunikacie prasowym – firma zbudowała program, którym obejmie wiele urządzeń, usług, narzędzi rozwoju kinematografii i wiele więcej. 

Walterlan Papetti - Kodak Super 8
Walterlan Papetti – Kodak Super 8

Oznacza to, że reżyserzy i operatorzy, którzy kupią Super 8 w specjalnym pakiecie, będą objęci program, w ramach którego w cenie będzie opłata za przetwarzanie i udostępnianie materiału cyfrowego. Klienci otrzymają dostęp w chmurze do wersji cyfrowych wywołanych filmów zrobionych kamera Super 8. Dodatkowa usługa ma sprawić, że filmowcy obniżą koszty swoich projektów, zamiast obrabiać je w takich programach jak iMovie czy manualnych maszynach digitalizujących.

Konstrukcja nowej kamery jest bardzo podobna do znanego chwytu pistoletowego zastosowanego w pierwowzorze, ale firma może również pochwalić się wieloma współczesnymi funkcjami zastosowanymi w urządzeniu: zintegrowane audio, cyfrowy podgląd obrazu, porty dla kart SD, USB oraz kabli HDMI. Jest to naprawdę fajne połączenie starych i nowych technologii, a kamera dostępna będzie w dówch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej.

Więcej na temat procesu projektowania znajdziesz na oficjalnej stronie: Design of Kodak Super 8 Camera

Kodak Super 8 - wejścia cyfrowe
Kodak Super 8 – wejścia cyfrowe

Urządzenie pokazane na targach CES 2016 było jedynie prototypem, ale miejmy nadzieję, że ostateczna wersja będzie wyglądać jak pierwsza kamera Super 8. Cena urządzenia i pakietów nie jest znana jeszcze, ale poznamy ją jeszcze w 2016 roku.

źródło: informacja prasowa Kodak – Kodak Launches Super 8 Filmmaking Revival Initiative at CES 2016