Emoji ? słowem roku 2015 Oxford Dictionaries

Słowem roku 2015, według słownika Oxford Dictionaries, zostało „emoji”.

Emoji słowem roku 2015 według Oxford Dictionaries

W tym roku Word of The Year 2015, czyli słowem roku 2015, według słownika Oxford Dictionaries, zostało słowo, które doskonale oddaje ducha czasu i odzwierciedla ewolucję języka angielskiego.

Emoji słowem 2015 roku

Po raz pierwszy w historii, instytucja wybrała na słowo roku emoji – ikonę, a raczej emotikonę która oznacza „łzy radości” – Face with Tears of Joy (z łac. vultus lacrimans cum gaudio). Tak w tym roku rzeczywiste słowa przegrały ze znakiem graficznym! To kontrowersyjna decyzja, ale Oxford zauważa, że użycie „emoji” trzykrotnie przewyższa inne słowa w ciągu ostatniego roku. Uśmiechnięte emoji ze łzami ? było najpopularniejszym emotikonem, ba „słowem” na całym świecie w 2015 roku.

W tym roku było wielu ciekawych kandydatów do słowa roku takich jak ad blocker (program blokujący reklamy na stronie internetowej), Dark Web (część internetu, stron WWW do których można dostać się używając specjalnego oprogramowania), lumbersexual (czyli w skrócie styl ubioru miejskiego na tzw. drwala) lub on fleek.(coś bardzo stylowego, dobrego i atrakcyjnego).

Kandydaci do słowa roku (Word of The Year 2015):

Słowa kandydujące do tytułu słowa roku 2015

Miejmy tylko nadzieję, że wybór emotikony to tylko tegoroczny wyraz ekstrawagancji Oxford Dictionaries, a internauci nie cofną się do używania hieroglifów XXI wieku jakim są emotikony. Podczas gdy znaki emoji są tak popularne niż kiedykolwiek wcześniej, jestem całkiem pewien, że współczesne słownictwo obejmuje dużo piękniejsze słowa.

Dlaczego dokonano takiego wyboru w tym roku?

Emojis (w języku angielskim liczba mnoga to emoji lub emojis) używane jest już od końca 1990 roku, ale dopiero w 2015 jego popularność użycia znacznie wzrosła.

W tym roku Oxford University Press we współpracy z firmą SwiftKey (producentem alternatywnych klawiatur mobilnych) zbadało statystyki częstotliwości i użytkowania dla niektórych z najbardziej popularnych Emoji na całym świecie, a ? został wybrane, ponieważ było najczęściej używaną emoji w klawiaturze SwiftKey na całym świecie w 2015 roku.

Ze statystyk wynika, że ? stanowi aż 20% wszystkich emoji używanych w  Wielkiej Brytanii w 2015 roku, a 17% w Stanach Zjednoczonych, odnotowując gwałtowny wzrost odpowiednio z 4% i 9% w roku 2014. Według Oxford Dictionaries Corpus, emoji istnieje w języku angielskim od 1997 roku, a w 2015 stwierdzono już ponad trzykrotny wzrost wykorzystania słowa w stosunku do roku poprzedniego.

Częstotliwość użycia słowa emoji w 2014 i 2015 roku
Częstotliwość użycia słowa emoji w 2014 i 2015 roku

Co to jest Emoji? Etymologia słowa Emoji.

Emoji jest to mała ikona lub obraz cyfrowy używany do wyrażania idei lub emocji w komunikacji elektronicznej; termin emoji pochodzi z języka japońskiego – dokładniej z połączenia dwóch japońskich wyrazów e (obraz) + moji (litera, znak). Podobieństwo do angielskiego słowa emoticon (po polsku emotikon, emota, emotikona) pomogło zdobyć słowu emoji popularność. Choć podobieństwo jest w rzeczywistości całkowicie przypadkowe, bo emoticon (emocje + ikona) to przedstawienie emocji, wyrazu twarzy za pomocą klawiatury, na przykład uśmiech z przymrużonym okiem ;-), a emoji to stylizowany wizerunek.

Emoji nie są już tylko domeną SMS-ów nastolatków – przyjęły się jako dopracowane formy wypowiedzi, przekraczając bariery językowe. Emoji są rozpoznawalne i rozumiane przez wszystkich na świecie bez względu na język, wiek, pochodzenie, religię czy narodowość.

Weź udział w poniższym quizie, aby sprawdzić jak dobrze znasz znaczenie emoji? Daj znać w komentarzu co myślisz o tegorocznym wyborze Oxford Dictionaries?

źródło: Blog Oxford Dictionaries – Oxford Dictionaries Word of the Year 2015 is…