5 najlepszych funkcji 3D Touch w iPhone’ie 6s

Najciekawsze zastosowania funkcji 3D Touch w nowych iPhone’ach 6s, zobacz jak z nich korzystać?

Technologia reagująca na siłę nacisku 3D Touch zadebiutowała wraz z premierą nowych modeli smartfona iPhone 6s i 6s Plus. Dzięki niej dotykowy ekran iPhone’a otrzymał dodatkowy wymiar funkcjonalny, dzięki  któremu użytkownicy mogą jeszcze szybciej i łatwiej wykonywac rózne czynności na iPhone’ie. Aby użyc tej funkcji wystarczy przytrzymać i lekko nacisnąć ekran smartfona.

Technologia 3D Touch, to jedna z najważniejszych innowacji, która została wprowadzona po debiucie MultiTouch. Póki co funkcja 3D Touch jest jeszcze w powijakach i programiści innych firm nie wykorzystali w pełni jej możliwości. To tylko kwestia czasu aż zastosowanie 3D Touch zostanie wykorzystane w ciekawy sposób do interakcji użytkownika ze smartfonem i aplikacjami.

Jak działa 3D Touch?

Wielu właścicieli iPhone’a 6s równiez nie do końca są świadomi, jakie możliwości ma obecnie do zaoferowania nowa technologia dotykowa. Oto niektóre z bardziej przydatnych funkcji 3D Touch, o których powinieneś wiedzieć. Zobacz jak w pełni wykorzystać opcję 3D Touch w swoim iPhone’ie 6s lub 6s Plus?

1. Szybki dostęp do akcji aplikacji mobilnych

Ta opcja nie jest zaskoczeniem, ponieważ była jedną z najbardziej promowanych funkcji 3D Touch przez Apple’a. Szybkie akcje pojawiają się w niektórych aplikacjach mobilnych, gdy mocniej przyciśniemy jej ikonę.

Podczas gdy niektóre są niezbyt użyteczne, inne stają się naturalną częścią nawigacji.  Na przykład, szybki dostęp w aplikacji Aparat umożliwia szybkie zrobienie selfie (Autoportret), nagranie nowego filmu (Nagraj wideo) lub po prostu zrobienie zdjęcia.

Szybki dostęp do funkcji dzięki 3D Touch w aplikacji Aparat (iPhone 6s i 6s Plus)

Dzięki szybkiemu dostępowi do tych funkcji mozesz znacznie szybciej zrobić zdjęcie lub nagrać film. Zamiast otwierać aplikację i wybierać intersująca Cię opcję, od razu możesz do niej przejść dzięki skrótom 3D Touch.

Aplikacja  mobilna Mapy posiada również przydatne menu szybkiego działania, które obejmuje Trasa do domu, Oznacz moje położenie, Wyślij moje położenie i Szukaj w pobliżu. Inne natywne aplikacje, które mają dużo użytecznych skrótów obejmują takie aplikacje Apple’a jak: Muzyka, Telefon, Wiadomości, Kalendarz, Poczta, Notatki, Kontakty, iBooks, App Store i Safari.

Aplikacje firm trzecich również powoli dodają swoje skróty. Na przykład aplikacje mobilne: Facebook, Instagram, Pinterest, Dropbox i Shazam już zdążyły wdrożyć udogodnienia związane ze skrótami szybkiego dostępu do aplikacji. A lista aplikacji wykorzystujących funkcję 3D Touc wciąż rośnie.

2. Zamiana klawiatury w gładzik (TrackPad)

To jedno z lepszych zastosowań 3D Touch, które sprawia, że po naciśnięciu na klawiaturę, zamienia się w gładzik. Podczas edycji wiadomości lub e-maila, można znacznie łatwiej i szybciej poruszać się w tekście i zaznaczać wybrane fragmenty – tak jak gładzikiem w laptopie.

Wystarczy mocniej nacisnąć w dowolnym miejscu na klawiaturze, a stanie się szara, znikną litery i zaczanie zachowywać się jak gładzik. Teraz możeszc szybko przesuwać kursor w dowolne miejsce w tekście. Naciskąć mocniej można podświetlić słowa, zdania itd.

Użyj 3D Touch, aby zamienić klawiaturę w gładzik.

Zamiana klawiatury w gładzik 3D Touch (iPhone 6s)

3. Podgląd wiadomości e-mail i linków

Tak właśnie – 3D Touch pozwala na podejrzenie wiadomości e-mail bez otwierania jej w oknie aplikacji, dzięki czemu możesz od razu sprawdzić, czy warto ją czytać do końca, czy od razu powinna wylądować w koszu?

Jeśli w e-mailu znajduje się link, możesz także go nacisnąc i przytrzymac, aby podejrzeć co się pod nim kryje. Ponadto, jeśli strona wydaje się być ciekawa, ale nie masz w tej chwili czasu, aby ją obejrzeć dokładniej, wystarczy przesunąć palcem do góry, gdy jesteś w podglądzie – spowoduje to dodanie linku do Listy czytelnia. Później będziesz mógł otworzyć stronę w Safari.

4. Dostęp do kart aplikacji (App Switcher)

Nadal możesz dwukrotnie nacisnąć przycisk Touch ID (Początek), albo użyć nowego ustawienia z wykorzystaniem 3D Touch. Wystarczy nacisnąć mocniej na lewej krawędzi ekranu iPhone’a i po pojawieniu się brzegów kart przeciągnąć lekko palcem w prawo.

Zobacz na filmie jak to działa:

5. Szybkie udostępnianie zdjęć

Zamiast otwierać każde zdjęcie, które chcesz udostępnić, funkcja 3D Touch pozwala na bezpośrednie odostepnianie zdjęcia będąc w podglądzie. Należy nacisnąć mocniej na wybrane zdjęcie z kolekcji i po pojawieniu się podględu przeciągnąć lekko do góry. Pojawią się wówczas opcje umożliwiające skopiowanie, wysłanie, dodanie do ulubionych lub usunięcie zdjęcia.

Opcja Podglądu 3D Touch w aplikacji Zdjęcia iPhone 6s Plus

Ustawienia 3D Touch w iPhone’ie 6s i 6s Plus

Te kilka przydatnych funkcji, których już sam używam zmieniło całkowicie sposób korzystania ze smartfona. Trzeba się przyzwyczaić do nowych interakcji, ale wierzcie mi, przychodzi to bardzo szybko, ponieważ nie jest to tylko dodatkowy bajer ale usprawnienie, które ułatwia korzystanie z iPhone’a.

Opcję 3D Touch można właczyć lub wyłączyć przechodząc do Ustawienia → Ogólne → Dostępność → 3D Touch. Gdy opcja 3D Touch jest włączona możesz nciskać ekran z różną siłą , aby wyświetlać podgląd, dostępne czynności oraz menu kontekstowe.

Ustawienia 3D Touch w iPhone'ie 6s Plus

Możesz także dostsosować siłę nacisku wymaganą do aktywowania czynności 3D Touch. Ustawienie na Mała obniża próg wymaganej siły, Duża podnosi go. Naciskając na obrazek w ustawieniach możesz przetestować czułość 3D touch dla funkcji przeglądu i podglądu.

źródło: Apple, iPhoneFAQ – The 5 best 3D Touch functions for the iPhone 6s