Popularność systemu iOS 9 podobna do iOS 8

Po 24 godzinach od wydania nowej wersji systemu iOS 9 widać, że tempo przyjęcia systemu jest podobna jak w przypadku poprzedniej iteracji.

% instalacji system iOS 9 po 24h (wg urządzeń)

Według danych z Mixpanel, które aktualizowane są na żywo, wynika, że obecnie system iOS 9 zainstalowany jest na  ok. 14% iUrządzeń, podczas gdy iOS 8  na 79%. Trend bardzo przypomina postęp instalacji ósemki w 2014 roku.

Po 24 godzinach iOS 9 zainstalowany był na 12% urządzeń – to tyle ile miał w tym samym czasie iOS8 i Android Lollipop po 5 miesiącach! Jedną z większych zalet tegorocznej aktualizacji systemu iOS 9 jest to, że zajmuje ona 3,5 razy mniej niż aktualizacja z ubiegłego roku. Mimo to, system nie cieszy się taką popularnością jak na przykład iOS 7. Jednym z powodów były także problemy z serwerami Apple’a, które uniemożliwiały niektórym użytkownikom popranie uaktualnienia.

Według danych z GoSquared, użytkownicy posiadający system iOS 9 na urządzeniach mobilnych Apple’a stanowią obecnie 12% całkowitego ruchu z iOS-em.

Przyjęcie systemu iOS po 24h od premiery (mixpanel)

Na naszym serwisie procenty wyglądają nieco inaczej (dane pochodzą tylko z jednego dnia: 17 września 2015 r.). Wśród użytkowników odwiedzających mobiRANK.pl z urzadzeń z zainstalowanych iOS-em było aż 28,66% iPhone’ów i iPadów z najnowsza wersją iOS 9.

system iOS w dniu 17 września 2015 r. na serwisie mobirank.pl

Dwa lata temu, przyjęcie systemu iOS 7 było znacznie szybsze niż 9, ale nie jest to zaskoczeniem, ponieważ siódemka była znaczocą aktualizacją, która między innymi zmieniała całkowicie UI systemu, zrywając ze skeumorficznym charakterem elementów w interfejsie użytkownika. iOS 8 i iOS 9 przynosza wiele znaczących zmian w UX i funkcjonalnościach systemu, a znacznie mniej w wyglądzie systemu.

% instalacji system iOS 9 po 24h (w porównaniu z iOS 7 i iOS 8)
% instalacji system iOS 9 po 24h (w porównaniu z iOS 7 i iOS 8)

Ciekawe jest to, że aktualizacja do iOS-a 9 nie wyprzedza iOS-a 8, który wymagał aż 4,58 GB wolnego miejsca do instalacji, podczas gdy iOS 9 tylko 1,3 GB. Zmniejszenie rozmiaru aktualizacji powinna czynić go bardziej dostepnym dla wiekszej liczby użytkowników. Już za miesiąc przekonamy się jak wygląda udział poszczególnych wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple’a.

źródło: Macrumors – Early iOS 9 Adoption Rate in Line With iOS 8 Adoption via Tapjoy – Users slow to upgrade to iOS 9