Smartfony mają coraz większe ekrany

Konsumenci chętniej kupują smartfony z coraz większymi ekranami.

Trend powiększających się ekranów smartfonów nie od dziś obserwowany jest wśród wiodących producentów smartfonów: począwszy od Sony i Samsunga na Apple kończąc. Kolejne marki wciąż wydłużają przekątne ekranów swoich produktów. Tendencja ta dotyczy jednak nie tylko producentów, lecz również konsumentów. Według danych zebranych przez idealo, z roku na rok coraz więcej użytkowników sięga po większe modele.

Ekrany smartfonów coraz większe

Najbardziej popularne smartfony wyposażone są dziś w wyświetlacze z przekątną o średniej długości 4,3 cala. W porównaniu z 2010 rokiem jest to bardzo wyraźny wzrost – w przeciągu ostatnich pięciu lat przekątne wyświetlaczy smartfonów wybieranych przez użytkowników idealo wydłużyły się o 1,7 cala, co stanowi aż 64%. Można zatem zauważyć, że według aktualnej tendencji „idealny” smartfon rośnie średnio o 0,3 cala rocznie.

Podczas tegorocznych targów IFA, prezentacje smartfonów najważniejszych marek zdominowane zostały przez phablety, czyli urządzenia wyposażone w ekran o przekątnej wiekszej niż 5 cali. Jedną z najbardziej oczekiwanych premier była rozszerzona wersja ostatniego flagowca Samsunga: model Galaxy S6 Edge Plus mierzy sobie całe 5,7 cala, przez co jest zarówno dosłownie, jak i w przenośni, największym z highlightów tegorocznych targów. W Berlinie swoimi najnowszymi modelami pochwaliła się także marka Sony, prezentująca dwie wersje Xperii Z5. W wersji Premium smartfon wyposażony został w ekran o przekątnej 5,5 cala. Użytkownicy wybrać mogą także „kompaktowy” wariant. Mimo to 4,6-calowy ekran modelu Sony Xperia Z5 Compact jest wciąż większy niż wyświetlacz statystycznego smartfona idealo.

Na IFA 2015 mogliśmy podziwiać chiński model Mate S marki Huawei oraz trzy nowe smartfony ZTE. Ekrany wszystkich modeli, zarówno Axon Elite, Nubia Z9 jak i Blade V6, również są dłuższe niż 5 cali. Większy smartfon to z całą pewnością większa wygoda korzystania z ekranu dotykowego. Należy jednak pamiętać o tym, że dla wielu użytkowników phablety są zdecydowanie za duże. Na szczęście jednak oprócz nowych modeli „Plus”, „Ultra” lub „Premium”, wiodące marki dostarczają swoim użytkownikom także warianty „Mini” oraz „Compact”.

źródło: idealo – IFA 2015: Ekrany smartfonów są coraz większe