Nanowymiarowe „żółtka” kluczem dla trwalszych baterii?

Prace laboratoryjne nad technologiami, które w małej objętości utrzymają jak najwiecej energii trwają. Naukowcy z MIT testują do tego celu nanowymiarowe „żółtka” i „skorupki”.

Nanowymiarowe żółtko i skorupki kluczem do trwalszych baterii

Jadłeś jajka dzisiaj na śniadanie? To od teraz mogą służyć nie tylko do jedzenia :) Mogą pomóc w stworzeniu baterii o długiej żywotności dla wymagających urządzeń mobilnych. Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) i Tsinghua University opracowali nanocząstki elektrod baterii, które przypominają swoją konstrukcją budowę jajka.

Nowy wynalazek, który zmienia się w aluminiowe „żółtko” w komórce ditlenku tytanu, może przejść przez wiele cykli ładowania bez dużych strat, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych elektrodach grafitowych agregatów. Odkrycie może prowadzić nie tylko do poprawy ogólnej trwałość baterii, ale także osiągnięcia maksymalnej mocy.

To jest wciąż eksperyment laboratoryjny, ale bliższy praktycznej rzeczywistości, niż myślisz. Technika wytwarzania jest bardzo prosta a potrzebne materiały są stosunkowo łatwe do zdobycia. Baterie skonstruowane z tego typu cząsteczek są bardzo wytrzymałe i trwałe, odporne nawet na super szybkie ładowanie, które zwykle skraca żywotność baterii.

Testowa jednostka zachowała ponad połowę swoich zdolności po 500 ładowaniach. Tego typu baterie mogłyby byc z powodzeniem stosowane w smartfonach czy samochodach elektrycznych.

źródło: MIT – “Yolks” and “shells” improve rechargeable batteries; grafika: Christine Daniiloff/MIT