Stworzono molekularny tranzystor

Naukowcy zrobili od postaw tranzystor, który zbudowany jest z jednej cząsteczki.

Tranzystor zbudowany z jednej cząsteczki

Patrzysz właśnie na coś, co może być nie tylko jednym z najmniejszych elementów półprzewodnikowych w historii, ale jednym z najmniejszych możliwych elementów półprzewodnikowych. Zespół naukowców z całego świata zbudował tranzystor, który składa się z jednej cząsteczki miedzi ftalocyjaninowej, kilkunastu atomów indu i arsenku indu jako materiału podkładowego.

Sztuką było odcięcie się od zwykłych mechanizmów, które stanowią o budowie tranzystora wzmacniającego sygnał elektryczny i przeniesienie ich do skali mikro. W przypadku tranzystora molekularnego (cząsteczkowego) wystarczy zmieniać odległość między atomami, aby „kontrolować prąd”.

Stworzenie nanotrazystora nie oznacza, że za chwilę będziemy korzystać z mikro gadżetów. Naukowcy stworzyli tranzystor w niemal całkowitej próżni, w temperaturze niewiele powyżej zera absolutnego. To dalekie warunki od tych, w których żyjemy. Upłynie jeszcze sporo czasu i zostanie wykonanych wiele badań i eksperymentów zanim tak bardzo małe tranzystory zostaną produkowane na skalę przemysłową do zastosowań w urządzeniach elektronicznych (mobilnych).

Jest to jednak ogromny przełom, który dobrze wróży przyszłym technologiom, fizyczne granice elektroniki czekają, aby je ujarzmić :)

źródło: engadget – Scientists make a transistor from a single molecule via IEEE Spectrum – Building a Single-molecule Transistor from Scratch, U.S. Naval Research Lab – Researchers Build a Transistor from a Molecule and a Few Atoms 
ilustracja: US Naval Research Laboratory