Porównanie najpopularniejszych systemów operacyjnych w Polsce

Czy system Windows 10 ma szansę na sukces? Zobacz porównanie najpopularniejszych systemów operacyjnych wśród polskich użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych.

Windows i konkurenci (5 najpopularniejszych systemow operacyjnych w Polsce) desktop i mobile (lipiec 2015)

Już 29 lipca 2015 roku swoją oficjalna premierę w Polsce będzie miał najnowszy system operacyjny Microsoft Windows 10. Pogłoski o tej premierze krążą już od dawna – do najczęściej poruszanych na branżowych portalach zagadnień należy interfejs, na jaki zdecydować mieliby się projektanci Microsoft, jak i dostępność nowego oprogramowania. Obie kwestie powodowane są niezadowoleniem użytkowników i silną krytyką ekspertów, jakiej poddany został poprzednik nowego systemu operacyjnego, czyli kontrowersyjny Windows 8.

Z tego też powodu Microsoft postanowił między innymi przywrócić Menu Start – element powtarzający się w dotychczasowych wersjach oprogramowania aż do systemu Windows 7. W kolejnej edycji zastąpiony on został kafelkami, które odsyłały użytkowników do poszczególnych aplikacji. Interfejs Windows 8 zachowany zostanie tylko częściowo – wybrane kafelki znaleźć będzie można w Menu Start. Ciekawą informacją dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 jest również fakt, że w przeciągu roku będą oni mogli aktualizować swój system na posiadanych urządzeniach do Windows 10 bezpłatnie – niezależnie od tego, czy korzystają oni z laptopów, tabletów czy smartfonów. Zdaniem krytyków ruch ten ma służyć dodatkowej promocji nowego systemu operacyjnego oraz wzmocnić zainteresowanie użytkowników jego mobilną wersją.

W przeddzień premiery Windows 10 porównywarka cen idealo.pl postanowiła sprawdzić, które systemy operacyjne cieszą się największą popularnością wśród polskich użytkowników i tym samym przekonać się, czy nowa wersja ma szansę odnieść spektakularny sukces oraz zagościć na desktopach i urządzeniach mobilnych.

Windows w Polsce bezkonkurencyjny

Analiza powstała w oparciu o systemy operacyjne użytkowników idealo.* Wśród wszystkich producentów oprogramowania na komputery stacjonarne, laptopy i urządzenia mobilne niekwestionowanym zwycięzcą jest Microsoft. Wśród pięciu najpopularniejszych systemów operacyjnych polskich użytkowników idealo cztery pierwsze miejsca zajmują poszczególne wersje Windows. Siódma z kolei okazuje się absolutnym faworytem, gdyż stanowi aż 43% wszystkich systemów operacyjnych. Preferencje użytkowników idealo potwierdzają złą sławę systemu Windows 8. Mimo że jest to dotychczas najnowsza wersja oprogramowania, po Windows 8.1 sięga zaledwie 14% użytkowników.

Zaskakująca jest także wysoka pozycja Windows XP, który z 14% w zestawieniu znacznie wyprzedza swoją następczynię Vistę, obecną na zaledwie 5% urządzeń użytkowników idealo. Piąte miejsce natomiast, z czteroprocentowym rozpowszechnieniem, zajmuje darmowe oprogramowanie Unix/Linux. Co ciekawe, w zestawieniu pięciu najpopularniejszych systemów operacyjnych nie znalazły się produkty Apple.

Obserwując zestawienie najpopularniejszych wersji Windows można pokusić się o stwierdzenie, że co drugi system operacyjny Microsoft skazany jest na porażkę. Spekuluje się również, że być może z tego powodu firma zdecydowała się na pominięcie Windows 9 i bezpośrednie przejście do wersji dziesiątej. Czy nowe oprogramowanie powtórzy sukces najpopularniejszej dotąd „siódemki”? Na odpowiedź trzeba będzie jeszcze poczekać, jednak producenci już teraz zabiegają o jak najlepszy start Windows 10, oferując użytkownikom atrakcyjną i łatwą zmianę na nowe oprogramowanie. Dla indywidualnych użytkowników starszych wersji – jednak tylko Windows 7 i Windows 8.1 – firma przygotowała darmową aktualizację do nowego systemu, ale wyłącznie przez pierwszy rok. Oznacza to, że użytkownicy, którzy do 29 lipca 2016 roku nie zdecydowali się na aktualizację systemu, po upływie tego terminu będą musieli za nią zapłacić.

Tylko Android i iOS wśród systemów mobilnych

Wiele niespodzianek kryje również porównanie najpopularniejszych systemów operacyjnych w rozróżnieniu na dostępne w wersji desktop i te przeznaczone do urządzeń mobilnych. Dane dotyczące oprogramowania komputerów stacjonarnych i laptopów zbliżone są do wyników, jakie uzyskały obie te grupy. Bezkonkurencyjny jest pod tym względem Windows, z którego na komputerach korzysta 89% polskich użytkowników idealo. Drugie miejsce z 5% zajmuje Linux, zaś na trzeciej pozycji, z zaledwie dwuprocentową popularnością, pojawiło się oprogramowanie marki Apple.

Z procentowego udziału najpopularniejszych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne wynikają zupełnie inne dane – smartfony i tablety w Polsce zdominowane zostały przez Androida i iOS, które stanowią odpowiednio 71% i 27% przypadków. Niekwestionowanym liderem systemów operacyjnych na urządzenia mobilne jest zatem Android. Bezkonkurencyjny w wersji desktop Windows cieszy się tutaj zaledwie dwuprocentową popularnością.

Desktop vs. mobile (porównanie systemów operacyjnych w Polsce) - lipiec 2015

Porównanie na rynku międzynarodowym

Dane zgromadzone na międzynarodowych stronach idealo również świadczą o znacznych różnicach w poszczególnych krajach. Oprócz Polski, analizie poddano systemy operacyjne używane przez niemieckich, brytyjskich, francuskich, włoskich oraz hiszpańskich użytkowników. W przypadku systemów operacyjnych na komputery stacjonarne i laptopy zaobserwować można wspólną dla wszystkich rynków dominację oprogramowania Windows. W niemal wszystkich krajach na drugim miejscu znajdują się systemy operacyjne Apple, jedyny wyjątek stanowi tutaj Polska. Użytkownicy znad Wisły decydują się na Mac OS w zaledwie 2% przypadków, wybierając częściej oprogramowanie Linux (5%). Nieco zbliżone wyniki zaobserwować można w Hiszpanii. Mimo że użytkownicy częściej sięgają po systemy operacyjne marki Apple, to jednak aż 4% i tym samym tylko o 1% mniej niż w Polsce decyduje się na system operacyjny Linux.

Bardziej zróżnicowany jest pod tym względem krajobraz systemów operacyjnych wykorzystywanych przez europejskich użytkowników na ich urządzeniach przenośnych. Wśród producentów trudno jest wyłonić niekwestionowanego zwycięzcę, zaś podział sił między Androidem a iOS rozkłada się stosunkowo równomiernie. Największe różnice zaobserwować można ponownie w Polsce i Wielkiej Brytanii. Podczas gdy nad Wisłą ze znaczną przewagą nad iOS (27%) zdecydowanie króluje Android (71%), w Zjednoczonym Królestwie sytuacja przedstawia się niemalże odwrotnie. Zaciętą walkę dwóch liderów w obszarze urządzeń mobilnych zaobserwować można w Niemczech – 50 % użytkowników sięga tutaj po Androida, a 49% po iOS.

Porównanie najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie (07.2015)

Interesującym spostrzeżeniem wyłaniającym się z analizy międzynarodowych stron idealo jest również znikome zainteresowanie Europejczyków oprogramowaniem Windows jako systemem operacyjnym na urządzenia przenośne. Udział smartfonów i tabletów z oprogramowaniem Microsoft w większości zbadanych krajów nie przekracza 1%. Wyjątek stanowią Hiszpania, gdzie niewiele ponad 1% urządzeń mobilnych zaopatrzonych zostało w system Windows oraz Polska z 2%.

Windows 10 z szansą na sukces

Zainteresowanie Windows 10 w mediach może wróżyć nowemu systemowi operacyjnemu należącemu do Microsoft duży sukces. Analitycy i eksperci zgodnie potwierdzają, iż nowa wersja oprogramowania może stać się godnym następcą Windows 7. Również z danych pozyskanych przez idealo wynika, że w segmencie komputerów stacjonarnych i laptopów system Windows nie ma sobie równych. Emocje towarzyszące nadchodzącej „dziesiątce” są ogromne, a oczekiwania wobec nowego systemu operacyjnego jeszcze większe. Powrót odświeżonego Menu Start, łatwy dostęp do aplikacji kafelkowych czy kontaktów, a także nowe i ulepszone funkcje, które wprowadza do oprogramowania Microsoft są dowodem na to, że firma ma szansę podnieść się po porażce Windows 8 i znów stać się liderem systemów operacyjnych na komputery w wersji desktop.

Dużo trudniej będzie mu jednak przekonać do siebie użytkowników mobilnych. Bezpłatna aktualizacja systemu może być jednak zachętą dla developerów, którzy być może właśnie z tego powodu zainteresowani będą tworzeniem nowych, dostępnych obecnie w niewielkiej ilości aplikacji na smartfony z systemem operacyjnym Windows.

Zobacz całą infografikę:

Infografika: Najpopularniejsze systemmy operacyjne (desktop i mobile) w Polsce (lipiec 2015)
*) W badaniach uwzględniono systemy operacyjne użytkowników idealo w okresie od 1.07.2015 do 14.07.2015. Przedstawione dane bazują na procentowym udziale wszystkich wizyt (mobilnych i niemobilnych) na stronie idealo.pl. Porównanie międzynarodowe bazuje na ilości wizyt na poszczególnych stronach językowych idealo.

źródło: informacja prasowa porównywarki idealo – Windows 10 z szansą na sukces? Porównanie najpopularniejszych systemów operacyjnych Polaków