Brak opłat za roaming w Europie ale dopiero w 2017 roku

Europa w niektórych aspektach działa jak jeden wielki kraj, ale wciąż istnieją opłaty roamingowa za usługi telekomunikacyjne. Już w 2017 roku zostaną zniesione opłaty za roaming w Europie.

Brak opłat za roaming w UE od 15 czerwca 2017 roku

Po latach dyskusji i debat, unia Europejska w końcu podjęła decyzję o zniesieniu opłat roamingowych za rozmowy, wiadomości SMS i internet mobilny. Niestety zanim do tego dojdzie będziemy musieli poczekać aż 2 lata. Opłaty roamingowe zostaną zniesione dopiero 15 czerwca 2017 roku.

Oznacza to, że od tej daty będzie można korzystać z własnych urządzeń mobilnych podczas podróży po całej Unii Europejskiej bez obawy o to, że po wymarzonej podróży zapłacimy wysokie rachunki za połączenia głosowe, SMS-y czy transmisję danych.

UE stopniowo będzie nakładać limity za roaming. Już w przyszłym roku, od kwietnia 2016 r., operatorzy komórkowi w całej Unii Europejskiej będą mogli doliczać maksymalnie 0,05 euro (ok. 21 groszy) za minutę rozmowy lub 1 MB przesyłanych danych internetowych, natomiast za SMS-a doliczane będzie nie więcej niż 0,02 euro (ok. 8 groszy).

 

Obecnie 0,19 euro za minutę o 0,20 za 1 MB to zabójcze stawki.

Unia Europejska zgodziła się także na wyjątki dla innowacyjnych usług, które wymagają zwykle wyższej przepustowości sieci i pobierają znacznie więcej danych – jak np. Netflix. Tego typu usługi mają być potraktowane priorytetowo.

źródło: 9TO5Google – Europe finally agrees to abolish roaming charges – but not until 2017, zdjęcie 9TO5Mac