Na co zwrócić uwagę kupując smartfona?

Jakiego kupić smartfona? Który będzie dla mnie najlepszy? To pytania, które coraz częściej każdy z nas sobie zadaje. Żeby na nie odpowiedzieć, trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę kupując smartfona, aby za rok wciąż spełniał nasze potrzeby.

Na co zwrócić uwagę kupując smartfona?

Według najnowszych badań, z grudnia 2014 roku, na świecie było już ponad 3,632 miliarda aktywnych posiadaczy telefonów komórkowych, czyli prawie połowa populacji naszej planety! A aktywnych numerów obecnie jest już więcej niż ludzi. Nie ulega wątpliwości, że smartfon to jeden z najbardziej niezbędnych akcesoriów w dzisiejszych czasach. Technologia mobilna rozwija się w bardzo szybkim tempie, a z każdym rokiem producenci zaskakują i kuszą coraz to nowszymi funkcjami i parametrami.

Smartfon jest osobistym komputerem, centrum rozrywki, aparatem fotograficznym, środkiem płatniczym, przewodnikiem, a dla niektórych przyjacielem (sic!). Wszystko to zapakowane jest w rozmiarach wielkości tabliczki czekolady, na którą spoglądamy w ciągu dnia kilkadziesiąt razy, a średnio korzystanie ze smartfona zajmuje nam około 90 minut dziennie. To wystarczające argumenty, aby dobrze zastanowić się jakie funkcje i cechy powinien mieć nasz smartfon. W końcu będzie towarzyszył i służył nam każdego dnia.

Nie ma smartfona dla określonego typu człowieka. Urządzenie jest uniwersalne i takim zapewne pozostanie. Bez względu na to czy jesteś biznesmenem, graczem, uzależnionym od social mediów czy miłośnikiem muzyki, szukasz najlepszego telefonu, który posłuży na lata… przynajmniej dwa lata. Na tyle właśnie można oszacować czas, kiedy parametry dobrego smartfona ulegają „przeterminowaniu”.

Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć o podstawowych parametrach dobrego smartfona w 2015 roku? Skoncentrujmy się na cechach, które pozwolą Wam wstępnie dokonać najlepszego wyboru.

Pewnie za kilka lat, może za półtora roku, wspomniane poniżej parametry i funkcjonalności wydadzą się śmieszne, ale taki dzisiaj mamy klimat :)

CENA

Po pierwsze oszacuj jakim dysponujesz budżetem i ile jesteś w stanie przeznaczyć na smartfona. Cena często determinuje nasz wybór, jednak już za około 1500 zł można kupić naprawdę dobry sprzęt. Mając przedział cenowy, wiesz z jakiej półki możesz wybierać.

BATERIA

Czas pracy smartfona na jednym ładowaniu to szalenie ważna sprawa, szczególnie w podróży, kiedy możesz mieć problem z podłączeniem się do gniazdka. Duża pojemność baterii to cecha phabletów, które dzięki większym rozmiarom pomieszczą większy akumulator. Dobry akumulator będzie miał pojemność od 2000 do 4000 mAh. Warto zwrócić uwagę na podawany przez producenta czas czuwania, czas rozmów, pracy z internetem w sieci 3G/4G/LTE i Wi-Fi, czas odtwarzania wideo i muzyki. Pamiętaj, że są to zazwyczaj dane pochodzące z pomiarów robionych w warunkach laboratoryjnych i nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.

Smartfon z dobrą baterią powinien działać około 2-3 dni z włączoną transmisją danych i dowolnym użyciem aplikacji łączących się z siecią – to jest naprawdę górna półka! Około 60 godzin ciągłego słuchania muzyki ze smartfona gwarantuje, że bateria jest na dobrym poziomie.

DESIGN

Wygląd to rzecz dyskusyjna. Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, kształty. Jednak oprócz kwestii związanych z naszymi upodobaniami, zwróć uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do produkcji urządzenia. Materiały wysokiej klasy takie jak aluminiowa obudowa, odporne na uderzenia i zarysowania szkło, sprawiają, że smarfon jest nie tylko estetyczny, ale i wytrzymały. Nigdy nie sugeruj się zdjęciem lub filmem w internecie. Poświęć chwilę, żeby zobaczyć i potrzymać smartfona w ręku, włóż do kieszeni, zobacz czy odpowiada Ci materiał, waga, wymiary, czy coś nie skrzypi :)

WYŚWIETLACZ

Wyświetlacz a właściwie jego przekątna to trend zmierzający w stronę maksymalizacji przy zachowaniu komfortu użytkownika. Wielkość ekranu jest bardzo istotna jeśli oglądasz wideo, grasz, prowadzisz wideorozmowy,. Samo przeglądanie stron na większym smartfonie jest o wiele wygodniejsze! Zastanów się jaka wielkość ekranu spełni Twoje oczekiwania. Standardem są obecnie ekrany od 4,7 do 6 cali – górna granica to już prawie małe tablety. Jednak dzisiaj nie warto kupować smartfona z mniejszym ekranem niż 4,5 cala.

PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA

Nie wszystkie telefony mają możliwość rozbudowania, czy włożenia dodatkowej karty pamięci. Jeśli robisz dużo zdjęć i filmików lub korzystasz ze smartfona jako odtwarzacza muzyki, to wystarczy, żeby zapełnić go do 32 GB.

SYSTEM OPERACYJNY I APLIKACJE

Najpopularniejszym obecnie systemem operacyjnym na świecie jest Android, tuż za nim jest iOS. Na te dwie platformy jest też najwięcej aplikacji mobilnych. Przed zakupem upewnij się, że smartfon działa pod ostatnią wersją systemu, wówczas masz większą szansę, że w przyszłości otrzymasz aktualizację. Ostatnio wydane wersje systemów to Android Lollipop 5.X, a w przypadku iPhone’a iOS 8.X.

W przypadku Apple’a sprawa jest prosta, bowiem iOS jest zoptymalizowany pod komponenty w iPhone’ie. Kupując najnowszy model masz gwarancję aktualizacji systemu w ciągu kolejnych 2-3 lat. Najnowszy Android na pewno będzie dostępny w pierwszej kolejności dla urządzeń Google’a – Nexusów, które pozbawione są niepotrzebnych nakładek oraz aplikacji obciążających i spowalniających system. Jeśli zależy Ci na tym, żeby dostawać aktualizację systemu, weź to pod uwagę.

DODATKOWE FUNKCJE

Aparat z optyczną stabilizacją obrazu, radio FM, moduł NFC, czytnik linii papilarnych, barometr, żyroskop, różnego rodzaju czujniki i wiele wiele innych – sprawdź czego potrzebujesz i wybierz smartfona, w którym nie zabraknie niezbędnego feature’a.

WYPRÓBUJ

Koniecznie wypróbuj smartfona, którego chcesz kupić. Pobaw się nim w sklepie, a jeśli masz taką możliwość podejrzyj jak działa u znajomego, przejrzyj opinie i fora.

Sprawdź także internetowe narzędzie, przygotowane przez Google’a, do wyboru smartfona z Androidem: Google pomoże Ci wybrać smartfona z Androidem

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

opracowanie własne