Ecocapsule – samowystarczalny mikrodom przyszłości?

Ekologiczny dom Ecocapsule posiada własne zasilenie i system zbierania wody deszczowej, ale jest malutki…

Ecocapsule w górach

Mobilny dom o jajowatym kształcie zwany ekokapsułą (z ang. Ecocapsule) to niewielkie pomieszczenie idealne dla kogoś kto ceni sobie niezależność, spokój i ekologię. „Dom”, niczym z filmu science fiction, ma rozmiary 4,45 m długości, 2,25 m szerokości i 2,56 m wysokości, a waga tego mieszkania to 1,5 tony (3300 funtów). Osoby, które nie lubią małych wind mogą się w nim czuć trochę klaustrofobicznie.

Schemat pomieszczeń w Ecocapsule
Rozmieszczenie pomieszczeń w Ecocapsule

Projektanci ze słowackiej firmy Nice Architects bardzo dobrze wykorzystali każdy centymetr przestrzeni i zdołali zmieścić w kapsule kuchnię, toaletę i prysznic, rozkładane łóżko i mały składzik na garderobę.

Ekokapsuła posiada ogniwa słoneczne o mocy 600W i wbudowane turbiny wiatrowe o mocy 750W, które generują energię przechowywaną w pojemnym akumulatorze. Konstrukcja domku pozwala na zbieranie deszczówki w specjalnie skonstruowanych pojemnikach.

Schemat zasilania i zbierania wody w Ecocapsule
Schemat zasilania i zbierania wody w Ecocapsule

Ecocapsule została zaprezentowana w tym miesiącu na Festiwalu Pionierów w Wiedniu. Niestety nie jest jeszcze znana jej cena, ale wysyłka Nowego Jorku ze Słowacji ma kosztować ok. 2 400 dolarów (czyli ok. 9 000 zł – prawie tyle ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie).  Sprzedaż rozpocznie się pod koniec 2015 roku.

Wnętrze Ecocapsule

Jeśli chcecie wyjechać w góry, dalekie odludzie, to już pod koniec roku możecie „wziąć” ze sobą internet mobilny i 1497-kilogramową ekokapsułę i nie przejmować się o rachunki za prąd i wodę :-)

Projekt został nominowany do krajowej nagrody dizajnu 2015 roku przyznawanej przez Slovenské centrum dizajnu.

Możecie zagłosować na projekt oddając lajka na Facebooku, a my  też chcemy taki domek!

Ecocapsule nad morzem

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TechCrunch via Ecocapsule – Dwelling with spirit of freedom

źródło: TechCrunch via Ecocapsule – Dwelling with spirit of freedom