Applebot indeksuje strony internetowe dla Siri i Spotlight

 

Apple oficjalnie potwierdziło, że robot internetowy o nazwie Applebot zaczął przeszukiwać internet.

Applebot przeszukujący internet

Plotki, o tym że Apple myśli o stworzeniu własnej wyszukiwarki, zaczęły pojawiać się już w zeszłym roku , dzisiaj gigant z Cupertino oficjalnie potwierdził na swoich stronach pomocy o tym, że robot internetowy o nazwie Applebot już przeszukuje zasoby internetu.

Co to jest Applebot?

Applebot jest rodzajem robota internetowego, używany przez Siri i inne produkty Apple’a, w tym wyszukiwarka Spotlight wbudowana w systemy z nadgryzionym jabłkiem.

Fakt, że Apple wykorzystuje własnego robota internetowej jest dość niejednoznaczne. Siri najczęściej wykorzystuje wyszukiwarkę Bing i Wolfram Alpha. Dlaczego Apple chce samodzielnie indeksować sieć? Treść dokumentu wsparcia też jest niejasny: jedyne co wiemy to, że robot wykorzystywany ma być dla produktów w tym Siri i podpowiedzi Spotlight. To na pewno pozostawia otwartą furtkę dla Apple’a, aby pracować nad czymś większym.

Czy jest prawdopodobne, że Apple pracuje nad własną wyszukiwarką internetową?

Myślę, że nie i to z kilku powodów. Po pierwsze, Apple jest firmą technologiczną, produkującą sprzęt, a usługi internetowe wykorzystuje do zwiększenia atrakcyjności swoich produktów. Usługa iTunes będzie będzie nadal rosnąć w siłę, a usługą Beats Music a być uruchomiona jeszcze w tym roku. Po drugie, Apple już dawno odrzucił model finansowania reklam internetowych. Nie ma powodów, aby wchodził w paradę takim gigantom jak Google, Yahoo czy Bing.

Wydaje się, że Applebot jest po prostu narzędziem, które ma uzupełnić informacje pochodzące o wyszukiwarek innych firm, aby Siri i Spotlight dostarczały jak najlepszych wyników wyszukiwania. Ale kto wie…

źródło: Wsparcie Apple – About Applebot – Learn about Applebot, the web crawler for Apple. 9TO5Mac