7 kroków jak przyśpieszyć Androida?

Zobaczcie jak w 7 prostych krokach możecie przyśpieszyć swojego smartfona lub tablet działający pod systemem Android.

7 kraków jak przyspieszyć Androida?

Android jest systemem, który lubi po pewnym czasie trochę zamulać. Na pewno wielu z Was odczuwa lub odczuwało ten problem na mniej wydajnych urządzeniach. Czy da się sprawić, aby urządzenie (smartfon lub tablet) z Androidem działało znacznie szybciej? Jest na to lekarstwo! Możecie znacznie skrócić czas reakcji potrzebny na potrzebny na przejście od jednej czynności do innej, zmieniając ustawienia czasów animacji i efektów przejścia. Nie obciążają one znacząco procesora, ale efekt zacinania się interfejsu systemu Android przy wykonywaniu kilku czynności na raz zależy od ustalonego czasu trwania animacji. Jeśli wykonujecie kilka czynności jedna po drugiej, musicie za każdym razem odczekać ten zdefiniowany czas. Chyba, że go wyłączycie, skracając rzeczywisty czas obsługi! Zanim jednak przedstawię 7 kroków jak przyspieszyć Androida, sprawdźcie, czy coś innego nie obciąża Waszego systemu?

Warto sprawdzić, czy macie zainstalowaną najnowsza wersję Androida (Ustawienia > Informacje o urządzeniu > Aktualizacja). Możecie zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych – wcześniej pamiętajcie o zrobieniu kopii zapasowej. Sprawdźcie ile macie wolnego miejsca w telefonie, często mała ilość miejsca jest przyczyną spowalniania telefonu. warto wówczas zgrać zdjęcia i filmy na zewnętrzny dysk albo kartę pamięci i pousuwać nieużywane aplikacje. Niektórzy używają również dodatkowego oprogramowania do optymalizacji i zabijania procesów i zamykania nieużywanych aplikacji – to też pomaga, ale sama appka do zamykania procesów też działa w tle :)

Niezawodny jest także stary sposób IT – czyli restart telefonu. Czasem wystarczy wyłączyć i włączyć telefon, żeby odczuć różnicę.

Jak przyśpieszyć Androida w 7 krokach? (skracanie czasu animacji i efektów)

krok 1.

Aby skrócić czas wyświetlania przejść i animacji, należy uaktywnić Opcje programistyczne. W tym celu należy wejść do Ustawień systemu (kliknij na ikonę koła zębatego w menu aplikacji, lub w górnym pasku powiadomień).

Ustawienia Android
Ustawienia systemu Android.

krok 2.

Należy wybrać { } Opcje programistyczne ({ } Opcje programisty), znajdujące się na samym dole listy ustawień, nad Informacje o telefonie.

Ustawienia programistyczne Android
Opcje programistyczne.

krok 3.

Jeśli nie widzisz pozycji Opcje programistyczne w swoich Ustawieniach (w systemie Android 4.2 i wyższych ta opcja jest domyślnie ukryta), możesz ją odblokować klikając kilkakrotnie na Numer kompilacji (systemu). Tę opcję znajdziesz w Informacje o telefonie/ tablecie. Po odblokowaniu pojawi się komunikat Jesteś teraz programistą! i pozycja bedzie widoczna w ustawieniach.

Opcje programisty Android
Numer kompilacji.

krok 4.

Włącz Opcje programistyczne (jeśli domyślnie nie są aktywne), przesuwając włącznik w prawym górny rogu wyświetlacza.

Opcje programisty Android
Włączanie Opcji programisty.

krok 5.

Aktywuj opcje zatwierdzając komunikat o potencjalnych niebezpieczeństwach wynikających z włączenia Opcji programisty.

Potwierdzenie włączenia opcji programisty
Potwierdzenie włączenia opcji programisty.

krok 6.

Znajdź 3 pozycje, które odpowiadają za czas trwania animacji i przejść:

  • Skala animacji okna
  • Skala animacji przejścia
  • Skala długości animacji 
Skale animacji w systemie Android
Skale animacji w systemie Android

krok 7.

Domyślne ustawienie skal animacji w systemie Android to 1x, czyli jednostka czasu przeznaczona na pojedyncza animację. Po wybraniu każdej z tych pozycji możecie zmienić tę pozycję do 10x  lub całkowicie ją wyłączyć. najlepszy efekt da oczywiście całkowite wyłączenie , ale na większości urządzeń ustawienie skali animacji na 0,5x przyniesie odczuwalne rezultaty.

Ustawienia skali animacji
Ustawienie skali animacji w Androidzie.

 

Pamiętaj, aby po wprowadzeniu zmian uruchomić ponownie smartfon lub tablet!

źródło: Tap&Swipe Nr 5/2014, Szybszy Android, Paweł Krzyżanowski