Android 4.4 KitKat – co nowego?

Zobaczcie jakich nowości możecie się spodziewać w nowym słodkim systemie Android 4.4 KitKat od Google’a.

Android 4.4 KiKat

Po miesiącach plotek, Google wreszcie zaprezentował swojego Nexusa 5, który na razie jako jedyny będzie miał na pokładzie nowy system Android 4.4 KitKat.

Android KitKat jest czymś więcej niż słodkim poczęstunkiem. Zaktualizowany system mobilny Google’a niesie ze sobą wiele nowych funkcji, z których zaledwie kilka wyróżniliśmy poniżej. Pełna lista jest jednak dość obszerna i obejmuje wiele ulepszeń związanych m.in. z ekranem dotykowym, architekturą NFC, obniżeniem poboru mocy przy odtwarzaniu audio, bezpiecznym izolowaniem aplikacji,  funkcja HDR oraz tapety pełnoekranowe z podglądem.

Nexus 5 będzie pierwszym urządzeniem z Androidem 4.4 KitKat, ale Motorola i HTC również przedstawiły kilka szczegółów na temat aktualizacji do Androida 4,4 dla swoich urządzeń. Jeśli nie możesz się doczekać, odblokowany Nexus 5 jest dostępny w sklepie Google Play za 349 dolarów.

Android KITKAT 4.4  The future of confectionery

Zobaczcie zatem co nowego w 9. odsłonie Androida 4.4 KitKat.

Szybsza wielozadaniowość

Android 4.4 KitKat wielozadaniowośćPosiadanie telefonu-gadżetu wymusza konieczność szybkiego dostępu do niezbędnych funkcji i aplikacji. W tym celu KitKat optymalizuje pamięć i poprawia ekran dotykowy. Google zapowiedziało, nowy system reaguje szybciej i dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy jednocześnie słuchać muzyki podczas przeglądania sieci lub grać w ulubione gry bez zacinania się systemu.

Łatwiejszy dostęp do plików

Nowe sposób dostępu do pamięci masowej ułatwia użytkownikom przeglądanie i otwieranie dokumentów, zdjęć i innych plików. Otwierając plik w aplikacji można z łatwością zapisać lub otworzyć w dowolnej usłudze oferującej przechowywanie danych w chmurze, czy na karcie SD.

Drukowanie

Drukowanie z urządzenia mobilnego, może wydawać się dziwne, ale czasami mamy potrzebę szybkiego wydruku dokumentów z telefonu. Teraz możecie wydrukować wszystko na dowolnej drukarce podłączonej do Google Cloud Print, drukarek HP ePrint i innych, które posiadają aplikacje w sklepie Google Play.

drukowanie Android KitKattryb angażujący Android kitKat

Tryb angażujący

Google obiecuje czystsze lepsze czytanie e-booków na KitKacie. Tryb angażujący (ang. immersive mode) automatycznie ukrywa wszystko z wyjątkiem tego, co naprawdę chcesz zobaczyć. Wystarczy przesunąć krawędź ekranu, aby przywrócić swój pasek stanu i przyciski nawigacyjne.

Czujnik i licznik ruchu

Android 4.4 KitKat obsługuje dwa nowe czujniki: czujnik kompozytowy i licznik kroków, które można używać podczas ćwiczeń, biegania, czy innej aktywności wymagającej przemieszczania się. Funkcja jest dostępna na Nexusie 5 – i używana w aplikacjach takich jak np. runtastic.

Ulepszony wygląd systemu

Google wygładziło interfejs swojego systemu w kilku miejscach, aby lepiej podkreślić aplikacje co daje więcej miejsca do pracy i zabawy.

Inteligentny Caller ID

Dialer telefonu w KitKacie pobiera uaktualnienia, aby wywoływać takie funkcje jak Caller ID. KitKat będzie szukał abonentów skojarzonych z ID w Google Maps dla wszystkich przychodzących numerów telefonów, które nie są na liście kontaktów.

kantakty priorytetowe w Android KitKatInteligentne rozpoznawanie rozmówcy

Kontakty priorytetowe

Macie dużą nieporęczną listę kontaktów? Z aplikacją kontakty priorytetowe w systemie KitKat, będziesz mieć szybki i łatwy dostęp do tych, z którymi rozmawiasz najczęściej. Można też szukać i dodawać pobliskie miejsca, firmy, kontakty, lub osoby będące w domenie Google Apps.

„OK Google”

To nie jest nowa funkcja, jest również dostępna w nowej Motoroli Droid i Moto X, ale „OK Google” oficjalnie dostępna jest wraz z nowym sytemem Android KitKat. Po skonfigurowaniu, można mówić do urządzenia z drugiego końca pokoju, budząc go komendą głosową „OK Google”. Możemy zapytać telefon o pogodę, trasę, film, wyniki sportowe, albo poprosić go, aby odtworzył piosenkę, napisał SMS-a do znajomego lub zadzwonił. Jednym słowem takie google’owe Siri.

OK Google AndroidHangoutsy Android

Wiadomości

Możecie łatwo pozostać w kontakcie ze znajomymi od wiadomości SMS po rozmowy wideo z jednego miejsca. Od teraz można połączyć Hangoutsy (Spotkania) z wiadomościami SMS i MMS w jednym miejscu. W nowych Hangoutsach w odróżnieniu od klasycznych wiadomości można wysyłać swoją lokalizację oraz animowane GIF-y.

Podsumowanie

Czy nowy system Google’a porzucił mnie na kolana Niestety nie ma funkcji, które szczególnie by mnie zachwyciły i sprawiły, że muszę mieć telefon z systemem Android 4.4 KitKat. Jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku i znając Google’a, rozwój systemu powinien postępować szybciej niż konkurencji. Na co osobiście liczę i czekam na więcej. Czekam więc na Sneakersa! LOL

Więcej o nowym systemie przeczytacie na stronie: android.com/kitkat

źródło PCmag.com