Raport Symetrii „Kieszonkowe aplikacje bankowe 2013”

Zobaczcie ranking 14 najpopularniejszych polskich aplikacji bankowych dostępnych na system operacyjny Android przygotowany przez agencję Symetria.

Raport Symetrii

W lipcu tego roku opublikowałem na łamach serwisu mobiRANK.pl ranking aplikacji bankowych, w którym uwzględniłem 16 banków (aplikacje na wszystkie platformy) Ranking 16 polskich aplikacji bankowości mobilnej (lipiec 2013). Od tego czasu kilka aplikacji zostało uaktualnionych, a także wystartowała aplikacja Eurobanku, która wówczas nie była brana pod uwagę. Obiecuję wkrótce uaktualnić ranking, a tymczasem zachęcam do zapoznania się z rankingiem przygotowanym przez agencję Symetria, w którym przebadano 14 najpopularniejszych aplikacji bankowych działających pod Androidem. Znajdziecie w nim m.in. ranking mobilnych aplikacji bankowych, porównanie ich zakresu funkcjonalnego, a także porównanie IKO i PeoPay. Patronami merytorycznymi raportu są UX Alliance, Bankier.pl, PR News i IAB. Niestety w rankingu nie znalazły się aplikacje banków spółdzielczych, które są dosyć ciekawe i godne odnotowania.

Eksperci Symetrii sprawdzili, która aplikacja może pochwalić się najszerszym zakresem funkcjonalnym i najlepszą użytecznością. Pod uwagę brano również ogólne oceny użytkowników.

 Wyniki rankingu 14 aplikacji bankowych działających pod Androidem

Wyniki raportu symetria

Pierwsze miejsce w rankingu „Kieszonkowe aplikacje bankowe 2013” zajęła aplikacja Eurobanku, która została doceniona za szeroki zakres funkcjonalny i znakomitą użyteczność. Na podium znalazły się także aplikacje BNP Paribas Mobile Pl@net oraz Pekao24, które zanotowały niewiele mniejszy wynik punktowy. Najsłabiej wypadły zaś aplikacje banków Nordea Bank Polska oraz Citi Handlowy. Wyniki oraz kryteria oceny raportu opisano szczegółowo w raporcie.

tabela_z_wynikami_rankingu_symetrii

Osobnej analizie poddano aplikacje umożliwiające płatności mobilne – IKO oraz PeoPay. W raporcie zostało umieszczone porównanie tych dwóch rozwiązań w każdym punkcie styku użytkownika z aplikacją. Sprawdzono podstawową funkcjonalność, tj. realizację płatności w sklepie offline, ale także pozostałe czynności, takie jak wykonanie przelewu do innego użytkownika aplikacji czy wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty.

„Tworząc raport Kieszonkowe aplikacje bankowe 2013 chcieliśmy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, która aplikacja w największym stopniu spełnia potrzeby użytkownika, jest przyjazna i łatwa w obsłudze” – mówi Jolanta Zielińska, koordynatorka badania. „Dzisiaj rynek bankowości mobilnej zmienia się bardzo dynamicznie. Nasza analiza pokazuje, że banki dostrzegają już potencjał aplikacji natywnych. Często jednak nie poświęcają należytej uwagi user experience i skupiają się na funkcjonalnościach, które są nieistotne z perspektywy mobilnego kontekstu korzystania z aplikacji” – dodaje Zielińska.

Zobaczcie tabelę funkcjonalności aplikacji bankowych działających pod Androidem

kliknij, aby powiększyć poniższą grafikęAnaliza funkcjonalna aplikacji bankowychAnaliza funkcjonalna aplikacji bankowych

Aby ściągnąć bezpłatnie raport Symetrii, kliknij w poniższy link:
Raport Symetrii: „Kieszonkowe aplikacje bankowe 2013”

źródło: informacja prasowa Symetrii

O Symetrii:
Grupa Symetria świadczy kompleksowe usługi z obszaru biznesu elektronicznego. Od 1998 roku eksperci Symetrii doradzają i wykonują wdrożenia dla największych polskich firm. Doświadczenie Symetrii budują także własne projekty internetowe (Sympatia.pl, Vitalia.pl i Trener.pl). www.symetria.pl