Ranking 16 polskich aplikacji bankowości mobilnej (lipiec 2013)

Zestawienie aplikacji polskiego m-bankingu do zarządzania finansami na osobistych rachunkach bankowych w telefonie. Zobacz, który bank stworzył aplikację najlepszą dla Ciebie.

m_banking

Duża konkurencja w obszarze bankowych aplikacji mobilnych wymusza na bankach tworzenie w pełni funkcjonalnych i użytecznych narzędzi do zarządzania kontem. Jeszcze rok temu, było ich tylko 10, z czego większość miała ograniczone możliwości. Dzisiaj sytuacja wygląda już znacznie lepiej, zarówno jeśli chodzi o dostępne opcje w aplikacjach jak i coraz większą liczbę banków udostępniających dedykowane apki.

W rankingu oceniałem aplikacje pod kątem dostępnych w nich funkcjonalności, a w opisach zwróciłem uwagę na wyróżniające się, czasem unikalne, opcje oraz to co może w nich przeszkadzać. Ranking i wnioski oparłem o swoje spostrzeżenia i analizy, informacje dostarczone od banków oraz dostępny w sieci „Raport użyteczności mobilnych aplikacji bankowych” opublikowany przez Janmedia w marcu zeszłego roku, który obejmuje 10 dostępnych wówczas aplikacji (trzeba zaznaczyć, że porównanie funkcji z raportu Janmedia jest już w większości przypadków nieaktualne). Uzupełniłem to zestawienie aż o kolejnych 6 nowych aplikacji i zebrałem wszystkie w jednym artykule. Uwzględniłem tylko aplikacje dedykowane osobistym rachunkom bankowym na systemy iOS i Android. Niemniej jednak przyznawałem dodatkowe punkty za każdy inny system mobilny, pod który została wydana aplikacja.

Wspomniałem również o aplikacjach 3 banków: BPH, PKO i Nordei, których nie uwzględniłem w rankingu, gdyż nie są typowymi aplikacjami bankowości mobilnej, ale umożliwiają płatności mobilne lub logowanie do bankowości internetowej przystosowanej na komórki.

Zadałem pytania bankom, o najważniejsze funkcjonalności i o to co wyróżnia ich aplikacje, większości dziękuję za ciekawe odpowiedzi, szczególnie za dodatkowe informacje dotyczące planów rozbudowy ich aplikacji. Postarałem się, aby te najciekawsze uwzględnić w dalszej części raportu, w sekcji PRZEGLĄD APLIKACJI.

Nie ukrywam, że dla mnie, oprócz oferty produktowej, jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, w którym banku znajduje się moja świnka skarbonka, jest wygodny dostęp do usług i rachunku bankowego z urządzenia mobilnego. Mam nadzieję, że poniższy ranking i krótki przewodnik pozwolą Wam wybrać najlepiej dostosowaną do Waszych potrzeb aplikację i bank.

Miłej lektury!

AKTUALIZACJA (20.07.2014):
Zobacz także nasz najnowszy ranking aplikacji bankowych:
Ranking polskich bankowych aplikacji mobilnych 2014

Kto korzysta z bankowości mobilnej?

Agencja badawcza TNS przeprowadziła globalne badanie zachowań, motywacji i postaw Mobile Life 2013 wśród 38 tys. konsumentów. Zebrano dane z 43 krajów, w tym z Polski. Z badania wiemy, że 12% Polaków korzysta z bankowości mobilnej, a kolejne 12% jest tym zainteresowanych. Wniosek z badania nasuwa się sam: coraz więcej klientów wykorzystuje telefon komórkowy do korzystania z usług bankowych.

A Wy korzystacie z aplikacji bankowych na swoim telefonie?

RANKING POLSKICH APLIKACJI BANKOWOŚCI MOBILNEJ (lipiec 2013)

Spośród wszystkich polskich banków, aż 16 ma dedykowane dla swoich klientów aplikacje mobilne, dzięki którym można zarządzać swoim kontem bankowym. Ciekawostką w zestawieniu są 4 banki spółdzielcze, które wdrożyły bankowość mobilną w oparciu o rozwiązanie bPay firmy Basement Systems. Ta uniwersalna platforma jest testowana przez kolejnych kilkanaście banków i planowane są dalsze realizacje. Podobno wdrożenie tej platformy trwa ok. 2 miesięcy i jest opłacalne kosztowo. Wkrótce spodziewajmy się zatem kolejnych. W rankingu zajmują tę samą pozycję, gdyż poza kolorystyką i głównym logo, jest to ta sama aplikacja. Pomimo, że nie są dopracowane graficznie, aplikacje posiadają niezbędne funkcjonalności i dobrze spełniają swoje zadanie.

Dokonałem dwóch analiz: pod kątem dostępności na systemy mobilne i posiadanych funkcjonalności. W Polsce największą popularnością cieszy się system Android (najwięcej urządzeń z tym systemem) i iOS (najwięcej odnotowanych odsłon z iPada i iPhone’a), dlatego też nie dziwi fakt, że wszystkie banki musiały przygotować aplikacje pod te systemy. W rankingu przyznawałem 0,1 punkta za każdy system, pod który wypuszczono aplikację. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest Bank Pekao SA i Raiffeisen Bank (wszystkie możliwe systemy), a zaraz za nimi BZ WBK. Aż 6 banków (Alior Bank, BNP Paribas Bank, Getin Bank, ING, mBank i Multibank) posiada aplikacje tylko na Androida i telefony działające pod iOS-em. Niemniej jednak Getin i ING zapowiadają wdrożenie w tym roku wersję na Windows Phone’a. Zobaczcie poniższe zestawienie jak wygląda dostępność aplikacji.

Dostępność aplikacji na systemy mobilne (alfabetycznie):

Dostępność aplikacji na systemy mobilne (alfabetycznie)
Dostępność aplikacji na systemy mobilne (alfabetycznie)

W analizie funkcjonalności wziąłem pod uwagę najważniejsze i niezbędne opcje, z których korzystają klienci. Chciałem, aby było to obiektywne zestawienie tych elementów, które są niezbędne w tego typu aplikacjach. Jak widać nie wszystkie banki postarały się, aby je zaimplementować w swoich produktach. Dodatkowych feature’ów, które świadczą o wyjątkowości i unikalnym charakterze aplikacji nie uwzględniałem w rankingu, ale pozwoliłem sobie o nich wspomnieć w krótkich opisach poniżej. Być może oprócz podstawowych funkcji, właśnie te dodatkowe cechy apki, będę decydowały o Waszej ocenie.

W rankingu aplikacje mogły zdobyć maksymalnie 11,6 pkt. (11 za wszystkie funkcjonalności i 0,6 za dostępność na systemy mobilne). Ranking wygrał Bank Pekao SA, zdobywając 10,4 pkt. [9*1+0,8 (za niepełną funkcjonalność zastrzeżenia karty) pkt. + 6*0,1 pkt.]. Wynik rankingu jest czysto matematyczny, a różnice często są minimalne, dlatego zachęcam do zapoznania się z zestawieniem w tabeli i opisami aplikacji w dalszej części artykułu, gdzie wspomniałem między innymi o dodatkowych i czasem wyróżniających na tle konkurencji funkcjonalnościach apek m-bankingowych. Na szczególną uwagę zasługują przelewy wykonywane za pomocą QR kodów i dziwi fakt, że tylko 4 banki zaimplementowały to udogodnienie, przecież aż się prosi, żeby wykorzystać kamerę w telefonie i ułatwić klientowi życie. Dlatego też warto wyróżnić te cztery banki za innowacyjne podejście i prokliencką postawę, są nimi: City Handlowy, który jako pierwszy wdrożył tę metodę, Millennium Bank BNP Paribas Bank Polska i Getin Bank. Niestety zwycięzca rankingu, nie wdrożył jeszcze tej funkcji.

Poniżej zobaczcie jak przedstawiają się szczegółowe wyniki zestawienia.

RANKING uwzględniający podstawowe funkcjonalności i dostępność na platformy mobilne:

RANKING uwzględniający podstawowe funkcjonalności i dostępność na platformy mobilne
RANKING uwzględniający podstawowe funkcjonalności i dostępność na platformy mobilne

Korzystanie z bankowości mobilnej wzbudza wiele wątpliwości wśród klientów, głównie z obawy przed tym, czy ta metoda zarządzania oszczędnościami jest bezpieczna. Banki starają się dołożyć wszelkich starań, udostępniając różne metody logowania i zabezpieczenia, aby ten strach zmniejszyć. Wygląda na to, że im się udaje, gdyż coraz więcej osób korzysta z usług bankowych na komórce. Główne metody zabezpieczeń: spersonalizowany obrazek antyphishingowy, autoryzacja urządzeń mobilnych przez bankowość internetową, różne metody logowania, od zabezpieczeń PIN-em, po graficzny kod podobny to tego z blokady systemu Android.

PRZEGLĄD APLIKACJI (alfabetycznie):

1. Alior Bank (Alior Mobile)

Aplikacja umożliwia korzystanie praktycznie ze wszystkich najważniejszych funkcji konta w Alior Banku. Interfejs został odświeżony i poprawiono błędy z poprzednich wersji – teraz aplikacja dostosowana jest do małego ekranu dotykowego w telefonie. Warto pochwalić bank, że nie spoczął na laurach i udoskonala swoją aplikację wprowadzając poprawki. W aplikacji została zastosowana funkcja „przeciągnij”, aby wykonać przelew wewnętrzny, przeciągając palcem po ekranie oraz obraz QR zawierający nr rachunku dla każdego z posiadanych rachunków, co znacznie ułatwia przekazanie numeru rachunku innej osobie (np. po spotkaniu z w restauracji aby ułatwić rozliczenie). Ta ostatnia funkcja wydaje się mocno naciągana. Czy zdarzyło Wam się przekazywać nr rachunku QR kodem? Jednym słowem brak rewolucyjnie wyróżniających się funkcji, bo przecież przeciąganie palcem wydaje się naturalne w aplikacji mobilnej. Gdyby bank wprowadził możliwość przelewania środków za pomocą QR kodów, byłby niekwestionowanym zwycięzcą mojego rankingu.

Aktualizacja aplikacji: 8 lipca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS
Windows Phone

2. Alior Sync (Sync Mobile)

Aplikacja, która była dostępna od momentu wystartowania Alior Synca i miała zrewolucjonizować płatności w internecie, tym w mobile’u. Jak jest? Aplikacja dobrze współgra z kontem internetowym, posiada wszystkie potrzebne funkcje. Zdawałoby się, że to początkujący Ninja, który jeszcze musi trochę powalczyć, żeby zaskoczyć konkurencję, ale wyróżnia się spośród kolegów z półki. Wykorzystanie aparatu do sfotografowania faktury jest bardzo ciekawą i użyteczną opcją zasługującą na wyróżnienie. Szybki i łatwy sposób wykonania przelewu krajowego (również natychmiastowego!), wykorzystując prosty szablon płatności lub aparat w telefonie (wystarczy sfotografować fakturę). Korzystając z książki telefonicznej można doładować konto bliskiej osoby. W Sync Mobile można zalogować się 4 różnymi metodami (tymi co do bankowości internetowej). Bank minimalnie został wyprzedzony w rankingu przez Bank Millennium, który ma przelewy QR i aplikację na BlackBerry.

Aktualizacja aplikacji: 2 lipca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS
Windows Phone

3. Bank Handlowy w Warszawie (City Handlowy)

Bank wprowadził ciekawe rozwiązania do szybkich przelewów wewnętrznych, szkoda, że brakuje zastrzeżenia karty, czy wykonywania dowolnych przelewów. Aplikacja jest funkcjonalna i posiada większość potrzebnych funkcji, posiada również ciekawe dodatkowe opcje: m.in. FotoKasę (bank jako pierwszy wprowadził tę możliwość), czyli płacenie rachunków poprzez skanowanie kodów 2D zamieszczonych na fakturach, oraz charakterystyczne tylko dla City Handlowego przelewy B2T między kontami w Citi Handlowy wykonywane poprzez stuknięcie się telefonami (z wykorzystaniem technologii Bump).

Z informacji od banku wiemy, że klienci najczęściej wykorzystują Citi Mobile do sprawdzenia sald na kontach i kartach oraz podglądu transakcji. Liczba transakcji wykonanych za pomocą opcji skanowania kodów QR rośnie o czym świadczy porównanie z rokiem ubiegłym. Rok temu w 1 kwartale było tych transakcji zaledwie 164, a w 1 kwartale tego roku ponad 4 tys. Niewątpliwie jest to duże usprawnienie, nie dziwi więc fakt, że  inne banki również je implementują, a klienci coraz częściej z niego korzystają.

Aktualizacja aplikacji: 3 lipca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

4. Bank Millenium

Bank Millennium zajął drugie miejsce w rankingu. Aplikacja, spełnia dobrze swoje zadanie. Wykonywanie przelewów z kodów QR, co jest jeszcze rzadkością w aplikacjach większości banków, jest również dostępna w najnowszej wersji aplikacji. Oprócz tego możemy tworzyć własne kody QR z danymi przelewu, („Poproś o przelew”), które można udostępnić osobie płacącej. Dla oszczędzających dużym udogodnieniem w aplikacji będzie natomiast zakładanie lokat promocyjnych Happy Hours. W wersji na iPhone’a dostępne jest dodatkowe narzędzie do zarządzania finansami. Na uwagę zasługuje także drobna, aczkolwiek przydatna funkcja: przeglądanie zablokowanych środków na rachunkach i transakcji oczekujących na kartach kredytowych.

Aktualizacja aplikacji: 21 czerwca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS
Windows Phone
Blackberry

5. Bank Pekao SA (Bank Pekao)

Zwycięzca mojego rankingu zarówno pod kątem dostępności na różnego typu urządzenia, jak i posiadanych funkcjonalności. Pomimo mnogości opcji i możliwości, aplikacja nie jest przeładowana a nawigacja intuicyjna. Ciekawe rozwiązanie prezentowania menu w formie koła, jest bardzo dobrze dostosowane do urządzenia mobilnego (można przełączać między klasycznym menu). Aplikacja posiada najlepiej dopracowany interfejs i nawigację, treści wyświetlane w aplikacji są krótkie i dostosowane do urządzenia. Pomimo, że brakuje dodatkowych rozwiązań wykorzystujących np. aparat fotograficzny, aplikacja powinna służyć za przykład optymalnego dobrania rozwiązań w tego typu usługach. Jednak mając tak dopracowaną bankowość mobilną, bank nie może spocząć na laurach i powinien pomyśleć o wygodzie klientów i dodać opcje, które stają się standardem.

Aktualizacja aplikacji: 22 marca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS
Windows Phone
BlackBerry
Symbian
Java

Banki Spółdzielcze:

  1. ESBANK24 Mobile
  2. we Wschowie (mobile BANK)
  3. w Jastrzębiu Zdroju
  4. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku (GBS Bank)

Banki spółdzielcze zgrupowałem pod jednym punktem, ponieważ wszystkie wykorzystują rozwiązanie bPay od Basement Systems. Odróżnia je od siebie głównie zaimplementowany do silnika aplikacji branding. Aplikacja jest prosta w obsłudze, widać kilka niedociągnięć nawigacyjnych, ale bankowość mobilna bPay jest czytelna, działa sprawnie i posiada wszystkie potrzebne funkcje. Mimo, iż rozwiązania graficzne nie są najlepsze, są to w pełni funkcjonalne aplikacje bankowości mobilnej. Być może, dzięki temu, że nie są przeładowane fajerwerkami, działają bardzo dobrze nawet przy słabym łączu internetowym. Aplikacje działają aż pod 4 systemami operacyjnymi, a w naszym rankingu pozostawiła w tyle duże korporacje bankowe. Sam fakt wdrożenia rozwiązania przez banki spółdzielcze zasługuje na pochwałę, a duże banki powinny się wstydzić. Aplikacje banków spółdzielczych są uniwersalne i umożliwiają przełączanie się i korzystanie z rachunków osobistych jak i firmowych. Jako pierwszy aplikację wdrożył Bank we Wschowie, wkrótce w tym gronie możemy spodziewać się kolejnych.

Pobierz aplikację:

ESBANK24 MobileBS we Wschowie (mobile BANK)BS w Jastrzębiu Zdroju (Twój Bank)GBS Bank w Barlinku
AndroidAndroidAndroidAndroid
iOSiOSiOSiOS
BlackBerryBlackBerryBlackBerryBlackBerry
Windows PhoneWindows PhoneWindows PhoneWindows Phone

10. Bank Zachodni WBK (BZWBK24 mobile)

Czytelna, w pełni funkcjonalna aplikacja, dostępną na pięć różnych systemów operacyjnych (2. miejsce w moim rankingu dostępności na syst. mobilne). Bank, jak większość konkurencji, postawił na zapewnienie dostępu do najważniejszych i najczęściej używanych funkcji i zrobił to poprawnie. Jako jeden z 3 banków umożliwia zmianę PINU karty, nie jest dostępna natomiast możliwość jej zastrzeżenia.

Pobierz aplikację:
Android
iOS
Windows Phone
BlackBerry
Symbian

11. BNP Paribas Bank Polska (BNP Paribas Mobile Pl@net)

Mobile Pl@net dla klientów indywidualnych umożliwia korzystanie ze wszystkich najważniejszych funkcji konta osobistego. Ciekawostką jest kalkulator kredytowy, dzięki któremu można obliczyć parametry kredytu gotówkowego, samochodowego i mieszkaniowego. Niestety nie możemy jednym kliknięciem zamówić kontaktu z doradcą. Przycisk końcowy przekierowuje do funkcji telefonicznego kontaktu z bankiem. Dodatkowym elementem jest też znany z innych aplikacji bankowych przelew z QR kodu. Aplikacja jest wykonana porządnie, jednak biała czcionka na czarnym tle w formularzach transakcyjnych może być dla niektórych uciążliwa.

BNP Paribas, podobnie jak większość konkurencji, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, tworząc specjalną stronę ilustrującą metody zabezpieczeń: od obrazka antyphishingowego po jednorazowe uwierzytelnienie urządzenia mobilnego na którym będziemy korzystać z aplikacji.

Aktualizacja aplikacji: 25 kwietnia 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

12. Getin Bank (Getin Mobile Banking)

Getin Bank odświeżył interfejs, który teraz wzorowany jest na kafelkach znanych z Windows Phone. Niestety brak jest wersji DEMO, dzięki której można sprawdzić działanie aplikacji, zatem nie każdy może sprawdzić działanie i nawigację w tym rozwiązaniu. Podobnie jak konkurencja bank zwraca uwagę na opcję skanowania QR kodów, dzięki którym można szybko zapłacić rachunki i faktury. Jako jedyny bank posiada w swojej aplikacji ciekawą metodę logowania, którą można zdefiniować już przy pierwszym uruchomieniu: można wybrać logowanie symbolem graficznym w postaci „wężyka”, znanej z telefonów z Andkiem lub standardowego logowania hasłem. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa należy zdefiniować przez bankowość internetową kod PIN, którym zatwierdza się transakcje w aplikacji.

Aktualizacja aplikacji: 12 czerwca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

13. ING Bank Śląski (INGMobile)

Aplikacja wykonana poprawnie, cechują ją przejrzysty interfejs, wysokie oceny użytkowników i liczba pobrań. Dziwi jednak brak możliwości zakładania i likwidowania lokat. Dodatkowym graniczeniem jest możliwość wykonywania przelewów tylko do 1000 zł dziennie, zapewne ze względów bezpieczeństwa (?) Innowacyjną funkcją ING BankMobile jest graficzny wskaźnik poziomu środków. To rozwiązanie pozwala sprawdzić stan konta na graficznym wskaźniku natychmiast po uruchomieniu aplikacji, bez konieczności logowania się do systemu. Dla użytkowników Androida, bank udostępnił również  wskaźnik w formie widgetu.

Bank zwraca uwagę na dużą popularność możliwości doładowania telefonu – od końca zeszłego roku do tej pory klienci ING skorzystali z tej funkcji ponad 140 tys. razy. Na pozór błaha funkcja, obok przelewów i sprawdzania salda, jest istotnym elementem tego typu aplikacji. Póki co aplikacja dostępna tylko na iPhone’a, iPada i Androida, ale do końca roku bank zapowiada wdrożenie wersji na Windows Phone’a.

Aktualizacja aplikacji: 21 maja 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

14. mBank

mBank w czerwcu wystartował szumnie z nową bankowością, jednak mam wrażenie, że bankowość mobilną zostawiono sobie na trochę później. Aplikacja jest dopracowana i sam z przyjemnością z niej korzystam., brakuje jej jednak choćby przelewów przez QR kody czy czytnika OCR rachunku, które chciałoby się mieć. Według banku najistotniejszą funkcjonalnością jest przelew dowolny, świadczy o tym fakt, że wciąż jest to najczęściej realizowana operacja finansowa na rachunkach klientów. W aplikacji mamy do dyspozycji znaną też z innych aplikacji lokalizację najbliższych bankomatów w oparciu o usługę geolokalizacji.

mBank udostępnił również dwa widgety. Pierwszy pozwala na sprawdzenie salda rachunku bez konieczności logowania się do rachunku (można ustawić pokazywanie pełnej kwoty lub „pasek postępu”, niepokazujący bezwzględnych wartości).Drugi, dla mnie ciekawszy od tego pierwszego, dostępny tylko na Androida „mBank – Doładowania”. Widget prezentuje listę doładowań zdefiniowanych, na rachunkach klienta oraz formatkę doładowania jednorazowego. Ze względów bezpieczeństwa, doładowania zdefiniowane wykonywane z poziomu widgetu, które nie wymagają dodatkowej autoryzacji, są limitowane. Suma wszystkich takich doładowań (bez względu na ich liczbę) nie może być większa niż 200 zł dziennie. Limit ten jest automatycznie resetowany podczas poprawnego zalogowania się do aplikacji mobilnej.

Aktualizacja aplikacji: 4 czerwca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

15. MultiBank

Aplikacja jest wykonana poprawnie, można przez nią wykonać większość podstawowych czynności. Jednak jako jeden z nielicznych nie posiada funkcji wykonywania dowolnego przelew, który jest istotną czynnością wykonywaną przez bankowość elektroniczną. Brak też funkcji dedykowanych dla mobile’owców, takich jak QR czy doładowanie telefonu, Natomiast jako jeden z nielicznych banków, udostępnił swoim klientom wgląd w szczegóły posiadanych ubezpieczeń.

Aktualizacja aplikacji: 4 czerwca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

17. Raiffeisen Bank Polska (Mobilny Bank)

Mobilny Bank jest drugą aplikacją po Pekao 24, która jest dostępna na wszystkie popularne systemy mobilne. W aplikacji brakuje możliwości przelewów przy pomocy QR kodów i możliwości zrywania lokat. Pomimo, iż interfejs nie należy do moich ulubionych, a styl ikon nawiązuje do skeumorfizmu, od którego się odchodzi, to aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna, a przede wszystkim funkcjonalna. Bank posiada również dedykowany serwis WWW dla bankowości mobilnej, gdzie możemy zobaczyć DEMO apki na stronie internetowej i przeczytać o funkcjonalnościach i bezpieczeństwie korzystania z tego rozwiązania zarządzania finansami. Ciekawymi funkcjami, które wyróżniają tę aplikację spośród konkurencji są: przelewy dowolne na niskie kwoty bez autoryzacji (do kwoty 1000 zł/dzień) oraz platforma wymiany walut R-Dealer transakcyjny (mobilny kantor).

Aktualizacja aplikacji: 4 czerwca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS 
Windows Phone
BlackBerry
Symbian
Java

 POZOSTAŁE APLIKACJE M-BANKINGOWE

Bank BPH (BPH)

Aplikacja banku BPH nie jest, podobnie jak aplikacja Nordei, natywną aplikacją bankowości mobilnej – w rzeczywistości mamy dostęp do wersji lite bankowości internetowej przystosowanej do przeglądarek na urządzenia mobilne. Jednak w ramach aplikacji można zalogować się do serwisu i wykonać podstawowe czynności:, sprawdzić saldo i historię rachunków, kart i kredytów, wykonać przelewy wcześniej zdefiniowane w systemie bankowości internetowej lub za pośrednictwem infolinii, a także spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej oraz zakładanie i zrywanie lokat.

Aplikację wyróżnia unikalne wyszukanie placówek i bankomatów Banku BPH oraz Euronetu w Polsce (poza bankomatami Euronetu znajdującymi się przy oddziałach innych banków) z wykorzystaniem kamery, przy użyciu tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality).

Aktualizacja aplikacji: 20 grudnia 2012

Pobierz aplikację:
Android
iOS

PKO Bank Polski (IKO)

IKO to aplikacja dla chcących płacić telefonem w tysiącach punktów handlowo-usługowych, wypłacać pieniądze w największej sieci bankomatów w Polsce, czy też płacić w sklepach internetowych oraz przelewać pieniądze znajomym, podając tylko ich numer telefonu. Aplikacja nie umożliwia natywnego dostępu do konta bankowego, jednak wspominam o niej, gdyż rozwiązanie jest innowacyjne i mające duży potencjał.

Najważniejsze funkcje aplikacji IKO:

  • płatności w sklepach tradycyjnych i internetowych
  • wypłata pieniędzy z bankomatów bez użycia karty
  • przelewanie pieniędzy na numer telefonu bez potrzeby podawania numeru konta
  • łatwe sprawdzanie salda rachunku bankowego oraz historii dokonywanych na nim transakcji
  • generowanie czeków umożliwiających płacenie w sklepach i wypłacanie pieniędzy z bankomatów bez potrzeby posiadania przy sobie telefonu
  • szybkie wyszukiwanie najbliżej położonych punktów handlowo-usługowych i bankomatów, w których można użyć aplikacji.

Więcej na ipko.pkobp.pl.

Aktualizacja aplikacji: 2 marca 2013

Pobierz aplikację:
Android
iOS

Nordea Polska (Netbank)

Aplikacja umożliwia logowanie się do bankowość internetowej Nordea Netbank, dzięki czemu można sprawdzić dostępne saldo, wykonane transakcje i dokonywać przelewów krajowych i między własnymi rachunkami. Za jej pomocą można również wysyłać informacje do banku bezpieczną pocztą wewnętrzną. Jednak aby zalogować się do bankowości mobilnej Netbank, należy użyć ID oraz jednorazowego hasła z karty uwierzytelniającej bądź tokena. Interfejs aplikacji nie jest najlepszy, ikony przypominają cliparty, przez co ma się wrażenie lekkiego bałaganu i nieprzemyślenia. Bank zwraca uwagę na dodatkowymi narzędzia w aplikacji. Są to między innymi 3 kalkulatory dostępne offline: kalkulator lokat, kalkulator walut i kalkulator kredytowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania z zakładki „Podsumowanie kredytów”, w którym można wprowadzić informacje o swoich zobowiązaniach oraz należnościach i przeprowadzić podsumowanie swoich comiesięcznych finansów (sprawdzić, jakie mamy nadwyżki lub niedobory środków).

Aktualizacja aplikacji: 3 września 2012

Pobierz aplikację:
Android
iOS

KILKA SŁÓW NA KONIEC

Banki podkreślają, że najczęściej wykorzystywanymi przez klientów funkcjonalnościami są: sprawdzanie salda i wykonywanie przelewów. Nic dziwnego, ale powinno to być wskazówką dla banków, aby czynności związane z przelewaniem środków czy płaceniem były jak najprostsze.
A Wy z z jakich funkcjonalności najczęściej korzystacie?

Mam nadzieję, że ranking i informacje o aplikacjach pozwoliły Wam wyrobić sobie zdanie, który bank stworzył rozwiązanie najlepsze dla Waszych potrzeb.
Jeśli macie sugestie lub chcielibyście podzielić się własnymi uwagami piszcie w komentarzach. Ranking będę aktualizował cyklicznie w nowych wpisach, powołując się na ten artykuł.

Czekam na Wasze uwagi!

źródła:
Informacje dostarczone przez banki.
Raport użyteczności mobilnych aplikacji bankowych, z dnia 29.03.2012, Janmedia.pl
TNS Global
Mobile Life 2013
iTunes Apple App Store
Google Play

autor artykułu: Łukasz Majchrzyk, od 2005 zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowoczesnych technologii, lipiec 2013 mobiRANK.pl