Naukowcy odkryli ukrytą rolę Drogi Mlecznej w mitologii starożytnego Egiptu

Starożytni Egipcjanie byli znani ze swoich wierzeń religijnych i wiedzy astronomicznej o Słońcu, Księżycu i planetach, ale do tej pory nie było jasne, jaką rolę odegrała Droga Mleczna w egipskiej religii i kulturze.

Nowe badanie przeprowadzone przez astrofizyka z Uniwersytetu w Portsmouth rzuca światło na związek pomiędzy Drogą Mleczną a egipską boginią nieba Nut. Jest to bogini nieba, często przedstawiana jako usiana gwiazdami kobieta pochylona nad swoim bratem, bogiem ziemi Gebem. Chroni Ziemię przed zalaniem przez wdzierające się wody i odgrywa kluczową rolę w cyklu słonecznym, połykając Słońce o zachodzie słońca i rodząc je ponownie o świcie.

Rola Drogi Mlecznej

Artykuł opiera się na tekstach i symulacjach starożytnego Egiptu, aby dowieść, że Droga Mleczna mogła rzucić światło na rolę Nut jako nieba. Sugeruje, że zimą Droga Mleczna podkreślała wyciągnięte ramiona Nut, natomiast latem rysowała jej kręgosłup na niebie.

➔ Może Cię zainteresować TEŻ: 6 najważniejszych symboli starożytnego Egiptu

Profesor nadzwyczajny astrofizyki dr Or Graur powiedział: „Natknąłem się na boginię nieba Nut, kiedy pisałem książkę o galaktykach i zagłębiałem się w mitologię Drogi Mlecznej. Zabrałam moje córki do muzeum, a one były zachwycone tym wizerunkiem kobiety z łukiem gwiazd i ciągle pytały o historie na jej temat. To wzbudziło moje zainteresowanie i zdecydowałem się połączyć astronomię i egiptologię, aby przeprowadzić podwójną analizę – astronomiczną i międzykulturową – bogini nieba Nut i tego, czy rzeczywiście można ją powiązać z Drogą Mleczną”.

Doktor Graur czerpał z bogatej kolekcji starożytnych źródeł, w tym z tekstów piramid, tekstów trumiennych i Księgi Nut, i porównał je z wyrafinowanymi symulacjami nocnego nieba w Egipcie. Znalazł przekonujące dowody na to, że Droga Mleczna podkreśla boską obecność Nut.

Bogini nieba Nut pokryta pwiazdami
Zdjęcie przedstawia boginię nieba Nut, pokrytą gwiazdami, trzymaną w górze przez swojego ojca Shu i pochyloną nad Gebem, jej bratem, bogiem Ziemi. Po lewej stronie wschodzące słońce (bóg Re z głową sokoła) płynie w łódce po nogach Nuta. Po prawej stronie zachodzące słońce płynie po jej ramionach w kierunku wyciągniętych ramion Ozyrysa, który nocą zregeneruje słońce w zaświatach | fot. E. A. Wallis Budge, Bogowie Egipcjan, tom. 2 (Methuen & Co., 1904).

Porównania kulturowe i przyszłe badania

Co więcej, dr Graur powiązała wierzenia Egiptu z wierzeniami innych kultur, wykazując podobieństwa w sposobie, w jaki różne społeczeństwa interpretują Drogę Mleczną.

Powiedział: „Moje badanie pokazuje również, że rola Nut w przejściu zmarłego do zaświatów i jej związek z coroczną migracją ptaków są zgodne z tym, jak inne kultury rozumieją Drogę Mleczną. Na przykład jako droga duchów pomiędzy różnymi narodami Ameryki Północnej i Środkowej lub jako Ścieżka Ptasiej w Finlandii i krajach bałtyckich. Moje badania pokazują, jak łączenie dyscyplin może zapewnić nowy wgląd w starożytne wierzenia, i podkreślają, w jaki sposób astronomia łączy ludzkość niezależnie od kultur, położenia geograficznego i czasu. Niniejsza praca stanowi ekscytujący początek większego projektu mającego na celu katalogowanie i badanie wielokulturowej mitologii Drogi Mlecznej.”

Odniesienia: The Ancient Egyptian Personification of the Milky Way As the Sky-Goddess Nut: An Astronomical and Cross-Cultural Analysis by Or Graur, 2 April 2024, Journal of Astronomical History and Heritage.
DOI: 10.3724/SP.J.1440-2807.2024.01.02

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: