iOS 17.5 wprowadza nową grę słowną „Quartiles” firmy Apple

Wygląda, że iOS 17.5, iPadOS 17.5 i macOS 14.5 Sonoma, wszystkie będące obecnie w fazie testów beta, zawierają nową grę słowną o nazwie „Quartiles”. Gra dołącza do codziennych krzyżówek w Apple News.

Ten zrzut ekranu przedstawia nową grę słowną Quartiles w wersji beta systemu iOS 17.5.
Ten zrzut ekranu przedstawia nową grę słowną Quartiles w wersji beta systemu iOS 17.5 | fot. Gadget Hacks/Apple

Gra słowna Quartiles firmy Apple pojawia się w sekcji Apple News Puzzles pod systemami iOS 17.5, iPadOS 17.5 i macOS 14.5. Niestety Apple News nie jest dostępna dla użytkowników w Polsce, ale jeśli ktoś korzysta z amerykańskiego konta, może korzystać z tej aplikacji. Podczas gdy w sekcji Łamigłówki w Apple News+ pojawiły się dwie codzienne krzyżówki pod systemami iOS 17, iPadOS 17 i macOS 14 Sonoma, według Gadget Hacks teraz dostępna jest ta trzecia gra logiczna dla subskrybentów News+.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Rzekome zasoby systemu iOS 18 ujawniają przeprojektowanie na wzór systemu visionOS

W statystyce kwartyl to rodzaj kwantyla dzielącego zbiór danych na cztery części, czyli ćwiartki. Dlatego gra dzieli słowa na części, które możesz znaleźć i ułożyć w celu zdobycia punktów. Słowa czteroczęściowe to kwartyle, ale mniejsze słowa również dają mniej punktów.

Jak grać w nową grę „Quartiles” od Apple’a?

Możesz zagrać przechodząc do zakładki Obserwowane, klikając na Łamigłówki i wybierając codzienną grę Quartiles, która pojawia się wraz z Krzyżówką i Krzyżówką Mini. W samouczku dotyczącym gry wyjaśniono, że części słowa to kafelki, a słowo można utworzyć za pomocą od jednego do czterech kafelków.

W grze zaczynasz z 20 kafelkami ułożonymi w siatkę. Znajdziesz słowa, łącząc ze sobą płytki. Może to być jedna, dwie, trzy lub cztery płytki w rzędzie. Każda łamigłówka zawiera pięć kwartylów, z których każdy zapewnia osiem punktów. Jeśli znajdziesz wszystkie pięć, otrzymasz 40-punktowy bonus, co daje w sumie 80 punktów.

Zanim jednak osiągniesz tyle punktów, zobaczysz, że płytka zawierająca jedno słowo daje ci jeden punkt, płytka zawierająca dwa słowa daje ci dwa punkty, a płytka zawierająca trzy słowa daje ci cztery punkty.

Weryfikacja, scoring i rankingi

Kiedy w grze słownej Quartiles ułożysz słowo z płytek, kliknij znacznik wyboru, aby je sprawdzić i ocenić, gra potwierdzi (lub zaprzeczy), że to prawdziwe słowo. Możesz także kliknąć przycisk mieszania, aby ponownie wymieszać kafelki, co może pomóc w lepszym doborze słów.

Całkowity wynik możesz zobaczyć nad utworzonym słowem. Możesz sprawdzić swój ranking, dotykając wielokropka (…) i klikając Rankingi. Pokaże Ci, gdzie na pięciu poziomach rankingowych zajmujesz miejsce w tej grze. Na stronie głównej Quartiles możesz kliknąć ikonę Tabele liderów, aby zobaczyć rankingi innych osób.

Gadget Hacks zauważył również, że w Quartiles można grać w trybie offline, korzystając z nowej opcji automatycznego pobierania łamigłówek w ustawieniach Apple News.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Gadget Hacks | Cult of Mac