Przyszłość energii w Vitra Design Museum

Wystawa w muzeum designu VITRA pokazuję wizję przyszłości naszego krajobrazu energetycznego, wykorzystującego energię odnawialną.

Vitra Design Museum - przysłość energii
XTU Architects, X_Land, Rendering, 2020 © XTU Architects

Od 23 marca do 1 września 2024 roku Muzeum Designu Vitra (Vitra Design Museum) prezentuje wystawę Transform! Designing the Future of Energy, ukazująca kluczową rolę designu w naszym przejściu na energię odnawialną. Od eleganckich domów zasilanych energią słoneczną po elektrownie wiatrowe tańczące z wiatrem – wystawa pokazuje, jak design zmienia nasz krajobraz energetyczny. Znani architekci i projektanci, w tym Charles i Ray Eames, OMA, C.F. Møller Architects, XTU Architects, CRA Carlo Ratti Associati, Marjan van Aubel i inni biorą udział w prezentacji, starając się pobudzić inspirację i pobudzić do działania.

➔ Może Cię zainteresować TEż: „Energia i cywilizacja” Vaclava Smila już w polskiej wersji!

W sercu tej wystawy w Vitra Design Museum (więcej informacji znajdziesz na stronie muzeum) kryje się podstawowe pytanie: w jaki sposób design może popchnąć nas w stronę przyszłości zasilanej energią odnawialną? Wydaje się, że odpowiedź leży w synergii między pomysłowością naukową a projektowaniem skupionym na człowieku. Projektanci pełnią rolę mediatorów, tłumaczących złożone technologie na dostępne rozwiązania, które płynnie integrują się z naszym życiem.

Zwiedzając wystawę, goście są zapraszani do odkrywania własnej mocy – zarówno fizycznej, jak i politycznej. Pedałując na rowerach stacjonarnych, na własne oczy doświadczają energii potrzebnej do codziennych czynności, skłaniając do głębszej refleksji nad naszymi nawykami dotyczącymi zużycia energii.

Vitra Design Museum - przyszłość energii
C.F. Møller Architects, Copenhagen International School Nordhavn, 2017 © Adam Mørk / Architect: C.F. Møller Architects

Od historycznych plakatów opowiadających się za energią jądrową po współczesne protesty przeciwko uzależnieniu od paliw kopalnych – wystawa śledzi ewolucję naszej polityki energetycznej i siłę indywidualnego aktywizmu.

Innowacyjne rozwiązania i wizje przyszłości

Ale nie chodzi tylko o aktywizm – chodzi także o innowacje. W dziale Narzędzia energetyczne odwiedzający napotykają wiele prototypów i eksperymentów mających na celu życie poza dostępem do sieci energetycznej.

Vitra Design Museum - przyszłość energii
od lewej: Christa Carstensen, HARVEST/SOLAR, 2023 © Christa Carstensen Photo: Arvid Riemeyer | Pauline van Dongen, Solar Shirt, 2015 © Pauline van Dongen, Photo: Liselotte Fleur | Marjan van Aubel, Ra, solar powered Tapestry, 2022 Photo: Pim Top © Courtesy Marjan van Aubel

Od odzieży zasilanej energią słoneczną po kuchenki wodorowe i lampy uliczne napędzane wiatrem – projektanci wyznaczają pionierskie nowe sposoby wykorzystania energii odnawialnej w naszym codziennym życiu. Wystawa zwraca także uwagę na rewolucyjne rozwiązania architektoniczne i mobilne.

Budynki takie jak Powerhouse Brattørkaia w Trondheim i Plus Energy Quarter P18 w Bad Cannstatt pokazują potencjał struktur dodatnich energetycznie, a projekty takie jak Covestro Sonnenwagen zwiastują nową erę transportu zasilanego energią słoneczną.

Vitra Design Museum - przyszłość energii
od lewej: ECAL / Fleur Federica Chiarito und Matteo Dal Lago, RR Reuse, 2023 © ECAL / Arthur Seguin | Leon Tukker, Nova Nakhon Sawang, 2019 © Leon Tukker | ECAL/Jule Bols and Sophia Götz, Pneuma, 2023 © ECAL / Marvin Merkel

Ostatnia część wystawy zachęca zwiedzających do wyobrażenia sobie przyszłości naszych krajobrazów energetycznych. Od innowacyjnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii po wizjonerskie projekty, takie jak Eneropa, które na nowo wyobrażają sobie produkcję energii w skali globalnej, wystawa zmusza nas do myślenia poza teraźniejszością.

Transformacja! Projektowanie przyszłości energii – podkreśla, że przejście na energię odnawialną to nie tylko zmiana technologiczna – to transformacja kulturowa i społeczna. Projektanci i architekci nie tylko kształtują obiekty i przestrzenie; kształtują naszą wspólną przyszłość.

Vitra Design Museum - przyszłość energii
Ed Kashi, Petroleum Pipeline, Okrika Town, Nigeria, 2006 © Ed Kashi/VII/Redux

nazwa: Transform! Designing the Future of Energy 
lokalizacja: Vitra Design Museum, Charles-Eames-Str. 2, D-79576 Weil am Rhein
data: 
23 marca – 1 września 2024 roku

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Vitra Design Museum | designboom