Mapa prędkości internetu na świecie według regionu (2022)

Ta mapa ilustruje medianę prędkości pobierania internetu mobilnego i stacjonarnego w 2022 roku w każdym regionie świata.

Mapa prędkości internetu na świecie wg regionu (pobieranie w 2022 r.)
Mapa prędkości internetu na świecie wg regionu (pobieranie w 2022 r.) | Visual Capitalist, World Bank

W dzisiejszym dynamicznym świecie prędkość Internetu to nie tylko wygoda — to siła napędowa tego, jak pracujemy, bawimy się i komunikujemy. Na tej mapie Visual Capitalist zilustrował medianę prędkości pobierania w każdym regionie świata na podstawie danych za 2022 rok z raportu Digital Progress and Trends Report 2023 Banku Światowego (World Bank).

Najszybszy internet ma Ameryka Północna i Azja Wschodnia

Według Banku Światowego prędkość pobierania w krajach o wysokich dochodach znacznie wzrosła w latach 2019–2023, podczas gdy w krajach o niższych dochodach prędkość się zatrzymała. Od 2022 roku najszybszy internet ma Ameryka Północna i Azja Wschodnia.

Różnicę w szybkości łączy szerokopasmowych można głównie przypisać inwestycjom.

W 2020 r. prawie 90% światowych inwestycji telekomunikacyjnych pochodziło z Azji Wschodniej i Pacyfiku, Europy i Azji Środkowej oraz Ameryki Północnej. Regiony te skupiają nie tylko populację o najwyższych dochodach, ale także najważniejsze centra technologiczne.

➔ ZOBACZ TEŻ: Ranking cen za internet na świecie w 2023 roku

Tymczasem regiony o niskich i średnich dochodach, takie jak Ameryka Łacińska i Karaiby, Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska, odpowiadały za mniej niż 10% całkowitych inwestycji.

Większość inwestycji skierowana jest na sieci światłowodowe i komórkowe 5G. Według stowarzyszenia branży telefonii komórkowej GSMA przewiduje się, że sami operatorzy komórkowi zainwestują ponad 600 miliardów dolarów w latach 2022–2025, z czego 85% całkowitej kwoty zostanie przeznaczone na 5G.

W 2023 roku prędkości łączy szerokopasmowych w krajach o wysokich dochodach były 10 razy większe w przypadku połączeń stacjonarnych i 5 razy większe w przypadku połączeń mobilnych w porównaniu z krajami o niskich dochodach.

regionmediana prędkości pobierania internetu mobilnego (Mb/s)mediana prędkości pobierania internetu stacjonarnego (Mb/s)
Wschodnia Azja i Pacyfik90171
Europa i Środkowa Azja4485
Ameryka Łacińska i Karaiby2674
Bliski Wschód i Afryka Północna3636
Ameryka Północna83193
Południowa Azja2743
Afryka Subsaharyjska1615

Stałe łącza szerokopasmowe, które zapewniają szybki internet w domach lub firmach, dotarły do 38% populacji w krajach o wysokich dochodach. Dla porównania, penetracja stacjonarnego internetu szerokopasmowego wyniosła zaledwie 4% populacji w krajach o niższych i średnich dochodach, oraz prawie zerowa w krajach o niskich dochodach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bank Światowy | Visual Capitalist