Gigantyczna „bateria piaskowa” utrzyma ciepło przez tydzień dla całego miasta

Nowa bateria piaskowa będzie około 10 razy większa niż instalacja pilotażowa działająca już od 2022 roku.

Instalacja z baterią piaskową Polar Night Energy

W Finlandii ogłoszono budowę nowej „baterii piaskowej” (ang. sand battery) na skalę przemysłową, która zapewnia 1 MW mocy i pojemność do 100 MWh energii cieplnej do wykorzystania podczas mroźnych polarnych zim. Bateria piaskowa opracowana przez Polar Night Energy to sprytna koncepcja. Zasadniczo jest to duży stalowy silos z piaskiem (lub podobnym materiałem stałym), który jest podgrzewany przez wymiennik ciepła umieszczony pośrodku, wykorzystujący nadwyżkę energii elektrycznej z sieci – powiedzmy tę wygenerowaną podczas szczytu ze źródeł odnawialnych, gdy jest tania.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Battery Virtual Power Plant ma pomóc w utrzymaniu stabilności sieci elektroenergetycznej

Energię tę można następnie magazynować przez wiele miesięcy przy bardzo niewielkich stratach, a następnie wykorzystać w postaci ciepła na żądanie. Teoretycznie można to ponownie przekształcić w energię elektryczną, chociaż wiąże się to z pewnymi stratami energii. Jednak Polar Night twierdzi, że najskuteczniejszą metodą jest wykorzystanie samego ciepła.

W chłodnym miejscu, takim jak Finlandia, oznacza to zasilanie lokalnego systemu ciepłowniczego, który dzieli się ciepłem wytwarzanym przez przemysł lub energię wytwarzaną przez społeczność. Sieci rur przenoszą to ciepło w postaci gorącej wody lub pary, aby ogrzać domy, budynki, a nawet baseny. W tym przypadku nowa bateria piaskowa miałaby zostać przetestowana w systemie ciepłowniczym fińskiej gminy Pornainen, prowadzonym przez firmę Loviisan Lämpö. Poprzednia bateria piaskowa Polar Night Energy działa od 2022 roku.

Schemat działania baterii piaskowej Polar Night Energy
Schemat działania baterii piaskowej Polar Night Energy

Oczekuje się, że nowa bateria piaskowa będzie miała 13 m (42,7 ft) wysokości i 15 m (49,2 ft) szerokości, zapewniając moc wyjściową 1 MW i pojemność 100 MWh. Jak twierdzą firmy, odpowiada to tygodniowemu zapotrzebowaniu na ciepło Pornainen w zimie lub miesięcznemu latem. Dla porównania, poprzednia bateria piaskowa Polar Night miała wymiary 4 x 7 m (13 x 23 ft), moc znamionową 100 kW i pojemność 8 MWh.

Nowa bateria powinna także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z systemu ciepłowniczego o 160 ton rocznie, co przełoży się na redukcję o prawie 70%. Sam piasek również będzie pozyskiwany w sposób zrównoważony – będzie się składać z pokruszonego steatytu, który jest produktem ubocznym produkcji innego lokalnego przemysłu. Materiał ten najwyraźniej przewodzi ciepło nawet lepiej niż zwykły stary piasek.

Bateria piaskowa Polar Night Energy działająca od 2022 roku
Bateria piaskowa Polar Night Energy działająca od 2022 roku

Chociaż baterie piaskowe mogą nie znaleźć szerokiego zastosowania poza obszarami korzystającymi z sieci ciepłowniczych, nadal mogą stanowić przydatne narzędzie w zestawie narzędzi dotyczącym zmian klimatycznych, który musi być jak najbardziej zróżnicowany. Baterie piaskowe mogą dołączyć do innych opcji magazynowania na skalę sieciową, takich jak baterie litowo-jonowe, grawitacyjne, ze stopioną solą, żelazo-powietrze lub przepływowe.

Polar Night Energy twierdzi, że budowa i testowanie nowej baterii piaskowej zakończy się za około 13 miesięcy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Polar Night Energy | New Atlas