Luna będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024

W tym roku to Luna z utworem „The Tower” będzie reprezentować Polskę w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju.

Luna „The Tower” (Poland) Eurovision Song Contest Malmö 2024
Luna „The Tower” (Poland) Eurovision Song Contest Malmö 2024

Luna to 24-letnia artystka sceny alternatywnej, obdarzona oryginalnym głosem, zachwyciła członków Komisji Konkursowej, którzy wybrali jej utwór spośród 212 zgłoszonych propozycji spełniających wymogi regulaminowe. O tym, że to właśnie Luna z piosenką The Tower będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji zdecydowała 5-osobowa komisja konkursowa w składzie: Łukasz Pieter – dyrektor Muzyczny Radia ZET, Michał Hanczak – dziennikarz muzyczny Radia Eska, Kasia Moś – wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017, Konrad Szczęsny – dziennikarz serwisu viva.pl, prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska oraz Piotr Klatt – dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, zastępca dyr. Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.

Zobacz też: Startują polskie preselekcje do Eurowizji 2024

Każdy z członków komisji, po przesłuchaniu i ocenieniu wszystkich zgłoszonych utworów, wskazał dziesięciu faworytów, którym przyznał punkty od 1 do 10. Piosenka Luny pt. The Tower zdobyła najwięcej punktów, bo aż 34. Zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji wygrała krajowe preselekcje do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji.  

Na drugim miejscu z liczbą 33 punktów uplasowała się Justyna Steczkowska z utworem WITCH-ER Tarohoro, a trzecie miejsce ex aequo, otrzymując po 23 punkty, zajęły piosenki: Jesień – Tańcuj w wykonaniu Kayah i zespołu Dagadana oraz Midnight dreamer w wykonaniu Marcina Maciejczaka. 

Luna (Aleksandra Katarzyna Wielgomas) ma 24 lata i studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, pisze i komponuje utwory muzyczne. Jest również instruktorem jogi. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. Kocha książki, Nicka Cave’a i Björk. Jej przyjaciele i współpracownicy mówią o Lunie: emanuje światłem, pozytywną energią i tajemniczym wdziękiem, trochę jakby nie z tego świata. 

W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji, w ramach której stworzyła piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej Subterranean nagrane z dj Miss Monique i Avira ma ponad 3 miliony odtworzeń.

Piosenka The Tower, z którą Luna pojedzie w maju do Szwecji, powstała w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór został napisany specjalnie z myślą o Eurowizji. The Tower – jak deklaruje artystka – to manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. Do tego, aby być w pełni sobą, bez granic.

Obejrzyj oficjalny wideoklip do utworu, który będzie reprezentował Polskę na Eurowizji w tym roku:

Najbliższy Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany zostanie po raz sześćdziesiąty ósmy. Za sprawą zwycięstwa Loreen w ubiegłorocznym konkursie, gospodarzem tegorocznego wydarzenia została Szwecja. Konkurs zorganizowany zostanie w stolicy regionu Skania, mieście Malmö. Półfinały zaplanowano na 7 i 9 maja 2024 roku. Reprezentantka Polski wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja 2024 roku. Wielki finał odbędzie się 11 maja 2024 roku. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej. W tegorocznej edycji konkursu, który odbędzie się pod hasłem „United By Music” („Zjednoczeni przez muzykę”) udział weźmie 37 krajów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska SA