Apple kupiło domenę sugerującą, że w iWork może zawitać AI

Apple jest właścicielem setek domen internetowych, ale nowa „iWork.ai” może wskazywać, że firma planujerozwinąć funkcje sztucznej inteligencji w swoim pakiecie aplikacji.

Makieta logo „iWork.AI” oparta na logo pakietu iWork '09 firmy Apple
Makieta logo „iWork.AI” oparta na logo pakietu iWork ’09 firmy Apple

Apple ma tendencję do określania swoich aplikacji Pages, Numbers i Keynote tymi indywidualnymi nazwami, ale czasami nadal określa je zbiorczo mianem iWork. Nazwa ta pochodzi z czasów, gdy Apple sprzedawało te trzy produkty w zestawie pudełkowym wraz z kolekcją iLife zawierającą iMovie czy GarageBand.

Może Cię zainteresować też: Tim Cook zapowiedział AI na urządzeniach Apple’a

Ostatnia pudełkowa wersja pakietu aplikacji była wydana w 2009 roku, kiedy Apple wypuściło iWork’09, a także uruchomiło witrynę iwork.com. Ta ostatnia była próbą dodania współpracy online do aplikacji, ale witryna nie jest już aktywna.

Domena iWork.ai również (jeszcze?) nie działa, ale jak zauważył BuyAIdomains.com, Apple kupiło własnie tę domenę.

Wydaje się, że BuyAIdomains.com ma rację, twierdząc, że Apple nabył tę domenę, ale serwis posuwa się zdecydowanie za daleko, ekstrapolując, że jest to „przełomowe” i „odważne posunięcie”, które „sugeruje ponowne uruchomienie pakietu iWork… aby konkurować z MS Office i Dokumentami Google.”

Apple może bowiem kupować domeny po prostu po to, aby uniemożliwić innym firmom ich przejęcie. Może je nawet je kupować, ponieważ najwyraźniej zawierają częste błędy ortograficzne i dlatego „zpple.com” kieruje do apple.com.

Już w 2011 roku witryna o nazwie DomainGang wyliczyła 543 różne domeny internetowe należące do Apple’a. W ciągu następnych lat może ich być setki więcej, a co istotne, posiadanie nazwy domeny nie oznacza konieczności posiadania tam witryny internetowej.

Możliwe więc, że iWork.ai rzeczywiście jest oznaką tego, że Apple planuje znaczące wznowienie aplikacji Pages, Numbers i Keynote. Gdyby jednak tak było, prawdopodobnie nabyto by domeny Pages.ai, Numbers.ai, Keynote.ai i być może iCloud.ai.

Ze względu na sposób rejestracji witryn często nie jest możliwe ostateczne określenie, które firmy są właścicielami domen — zwłaszcza że Apple mogłoby korzystać z usług firm pośredniczących. Obecnie iCloud.ai i Keynote.ai są zarejestrowane dla firm z siedzibą w Kalifornii, Pages.ai dla jednej w Rockford w stanie Illinois, a Numbers.ai dla jednej w Reykjaviku w Islandii.

Co więcej, Numbers.ai jest wystawiona jako dostępna w sprzedaży, czego Apple raczej nie zrobi.

Większość raportów twierdzących, że Apple w znaczący sposób wdroży sztuczną inteligencję podczas WWDC 2024, przewiduje, że firma zrobi to w odniesieniu do swoich systemów operacyjnych, w szczególności iOS, a nie konkretnych aplikacji. Zwiększona funkcjonalność sztucznej inteligencji w systemie operacyjnym potencjalnie umożliwi jednak korzystanie z tych funkcji w każdej aplikacji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider