Aplikacje internetowe znikną pod iOS 17.4 w UE

Apple najwyraźniej ograniczyło funkcjonalność progresywnych aplikacji internetowych (PWA) w najnowszej wersji beta systemu iOS 17.4 dla użytkowników w Unii Europejskiej.

Duże zmiany w iOS, Safari i App Storze w Unii Europejskiej od marca!

Wydaje się, że to posunięcie podważa rolę PWA jako realnej alternatywy dla natywnych aplikacji na iOS. Jak po raz pierwszy zauważyła organizacja Open Web Advocacy, druga wersja beta systemu iOS 17.4 wydaje się wprowadzać zmiany, które stawiają aplikacje internetowe w znacznie niekorzystnej sytuacji w Europie. Nowa wersja beta systemu iOS uniemożliwia uruchamianie tych aplikacji w ich własnym oknie najwyższego poziomu, które zajmuje cały ekran, zamiast tego otwierane są w przeglądarce Safari, co znacząco wpływa na wygodę użytkownika i funkcjonalność. To posunięcie skutecznie degraduje PWA do zwykłych skrótów do stron internetowych.

Zobacz też: Do zakupów używamy aplikacji mobilnej, stron RWD, czy może… PWA?

Teraz, gdy użytkownik w Europie dotknie ikony aplikacji internetowej, zobaczy komunikat systemowy z pytaniem, czy chce otworzyć ją w przeglądarce Safari, czy anulować. W komunikacie dodano informację, że aplikacja internetowa „od tej chwili będzie otwierana w Twojej domyślnej przeglądarce”. Po otwarciu w przeglądarce Safari aplikacja internetowa otwiera się jak zakładka, bez osobnego okna, powiadomień i długoterminowego przechowywania lokalnego. Użytkownicy zauważyli problemy z istniejącymi aplikacjami internetowymi, takie jak problemy z powiadomieniami czy utrata danych, ponieważ wersja Safari nie ma już dostępu do danych lokalnych.

Progresywne aplikacje internetowe (PWA) zaprojektowano tak, aby zapewniały użytkownikom wygodę porównywalną z aplikacjami natywnymi korzystającymi z technologii internetowych, przy czym użytkownicy mogą dodawać je bezpośrednio do ekranu głównego, bez konieczności korzystania ze sklepu z aplikacjami.

Ostatnia zmiana jest szczególnie kontrowersyjna, ponieważ tradycyjnie Apple sugerował, że programiści, którzy nie chcą przestrzegać wytycznych App Store’a, powinni zamiast tego skupić się na aplikacjach internetowych. Obecnie ostatnie zmiany firmy wydają się zaprzeczać temu stanowisku, ograniczając możliwości PWA i ich zdolność do konkurowania z natywnymi aplikacjami na iOS-a, co rodzi pytania o jej zaangażowanie we wspieranie technologii internetowych jako realnej alternatywy dla aplikacji z App Store’a.

Zmiana związana jest z działaniami Apple zmierzającymi do zapewnienia zgodności z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), której celem jest promowanie konkurencji i regulowanie praktyk cyfrowych „strażników”. Decyzję Apple’a o zmianie funkcjonalności PWA szczególnie w UE można interpretować jako próbę poruszania się w otoczeniu regulacyjnym narzuconym przez DMA, ale może ona po prostu chcieć uniemożliwić użytkownikom w Europie korzystanie z aplikacji internetowych z alternatywnymi silnikami przeglądarek. Spółka na razie nie komentuje swoich motywacji.

Wiele wskazuje na to, że iOS 17.4 wykorzystuje informacje o operatorze karty SIM do blokowania geograficznego zmian w funkcjonalności aplikacji internetowej wyłącznie dla użytkowników w UE. Aplikacje internetowe w innych regionach na całym świecie pozostają niezmienione.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Macrumors