40 lat później Mac już nie odgrywa takiej roli dla Apple’a

Jak wygląda udział komputerów Mac w sprzedaży firmy Apple w ciągu ostatnich 23 lat? No cóż, jest coraz mniejszy!

Udział komputerów Mac w całkowitej sprzedaży firmy Apple w latach 2000-2023
Udział komputerów Mac w całkowitej sprzedaży firmy Apple w latach 2000-2023

To już 40 lat – 24 stycznia 1984 roku, Apple wypuściło swój pierwszy kultowy produkt, Apple Macintosh (później przemianowany na Macintosh 128K). Macintosh był przełomowy, ponieważ był pierwszym masowym komputerem typu „wszystko w jednym” z graficznym interfejsem użytkownika i myszą. I chociaż komputer Mac nadal jest podstawą wszystkiego, co później zbudowało Apple, nie odgrywa już wiodącej roli w firmie, którą pomógł założyć.

Zobacz też: Komputery Mac nie odgrywają już wiodącej roli w przychodach Apple’a

W roku finansowym zakończonym 30 września 2023 roku firma znana wcześniej jako Apple Computer wygenerowała 29,4 miliarda dolarów przychodów ze sprzedaży komputerów, od których pierwotnie pochodziła nazwa.

I chociaż oznacza to, że działalność Apple’a w zakresie komputerów Mac w 2023 roku jest ponad czterokrotnie większa niż na przełomie wieków, sprzedaż laptopów i komputerów stacjonarnych nie jest już tak kluczowa dla ogólnego sukcesu firmy jak kiedyś. Sprzedaż komputerów Mac mogła wzrosnąć ponad czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale całkowita sprzedaż Apple’a wzrosła w tym samym okresie prawie 50-krotnie.

Chociaż wypuszczenie pierwszego komputera iMac w 1998 roku zapoczątkowało drugą karierę Steve’a Jobsa w Apple’u i powrót firmy do formy, linia komputerów Mac zrobiła niewiele więcej niż tylko położyła podwaliny pod to, co czyni Apple’a najcenniejszą firmą na świecie na całym świecie dwie dekady później.

Jak pokazuje powyższy wykres, komputery Mac stopniowo traciły na znaczeniu dla Apple’a, w miarę jak firma wprowadzała na rynek jeden hitowy produkt za drugim (np. iPod, iPhone i iPad) w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2023 roku sprzedaż komputerów Mac stanowiła zaledwie 7,7% całkowitych przychodów Apple’a, w porównaniu z 86% w 2000 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: