Rozpoznawaj rośliny za pomocą kamery w apce „Flora Incognita”

Nowa wersja aplikacji mobilnej „Flora Incognita” do rozpoznawania roślin dodaje informacje o lokalizacjach roślin oraz nowe odznaki na 2024 rok.

Aplikacja mobilna „Flora Incognita”

W aplikacji Flora Incognita można łatwo przeglądać wszystkie zebrane rośliny w formie listy obserwacji. Mapy pokazują, gdzie znajdują się rośliny. W ten sposób możesz sprawdzić, jak rośnie Twoja wiedza o dzikich roślinach. Aplikacja Flora Incognita została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Instytutu Biogeochemii Maxa Plancka w Jenie. Projekt został wyróżniony jako oficjalny projekt Dekady Różnorodności Biologicznej ONZ i zdobył nagrodę Thuringian Research Award w 2020 roku.

Aplikacja dostarcza informacje użytkownikom o wielu szczegółach dotyczących poszczególnych roślin, takich jak nazwa, rodzaj i przeznaczenie, a także zapisuje znaleziska w profilu. Aplikacja podaje również współczynnik trafień podczas procesu rozpoznawania, który pokazuje prawdopodobieństwo, że sugerowany wynik jest prawidłowy.

Jak działa aplikacja? Dzięki aplikacji Flora Incognita można szybko zidentyfikować różnorodne rośliny i drzewa. Zrób zdjęcie rośliny, poznaj jej nazwę i dowiedz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć, korzystając z arkusza informacyjnego. Wysoce precyzyjne algorytmy oparte na sztucznej inteligencji rozpoznają dzikie rośliny, nawet jeśli (jeszcze) nie kwitną!

Jednak od ostatniej aktualizacji apliakcji Flora Incognita minęło już trochę czasu: aplikacja otrzymała ostatnią aktualizację we wrześniu 2023 roku, która dodała kilka nowych języków i naprawiono błędy. Teraz mamy dobre wieści od twórców: aplikacja jest teraz dostępna w nowej wersji 3.8 i otrzymała kilka nowych funkcji.

Zdjęcia można udostępniać wraz z informacjami o lokalizacji

Oprócz obsługi dwóch nowych języków, wersja 3.8 aplikacji Flora Incognita oferuje teraz opcję udostępniania zdjęć z informacjami o lokalizacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli dzielisz się rzadkimi roślinami z innymi osobami lub chcesz zdobyć wiedzę botaniczną.

Dodatkowo aplikacja do rozpoznawania roślin w wersji 3.8 otrzymuje także zupełnie nowe odznaki na 2024 rok, m.in. umożliwiające identyfikację dzikich ziół, mchów, kaktusów, motyli i roślin alpejskich.

Zobacz też: Zrób zdjęcie roślinie i dowiedz się, jak o nią dbać!

Naprawiono także problemy z aparatem w niektórych modelach oraz wprowadzono wiele innych ulepszeń i poprawek błędów. Miłośnicy roślin nadal doceniają aplikację: Flora Incognita otrzymuje średnio 4,8 gwiazdki w App Store. Aktualizacja do wersji 3.8 jest już dostępna dla wszystkich użytkowników do bezpłatnego pobrania.

Aplikacja jest bezpłatna i nie zawiera reklam, ponieważ stanowi część projektu naukowo-badawczego, którego celem jest poprawa ochrony przyrody. Zebrane obserwacje są wykorzystywane do udzielania odpowiedzi na pytania z zakresu badań naukowych, dotyczące na przykład rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych lub wpływu zmian klimatu na biotopy.

Ekrany aplikacji mobilnej „Flora Incognita”
Ekrany aplikacji mobilnej „Flora Incognita”

Aplikację Flora Incognita w polskiej wersji językowej pobierzesz ze sklepu App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Appgefahren | Flora Incognita
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos