Aplikacja X na iPhonie z logowaniem za pomocą klucza dostępu

Od teraz możesz teraz zabezpieczyć swoje konto X w aplikacji na iPhonie za pomocą Face ID lub Touch ID.

Ustawienie logowania za pomocą passkey (klucza dostępu) w serwisie X
Ustawienie logowania za pomocą passkey (klucza dostępu) w serwisie X

Serwis X obsługuje teraz logowanie za pomocą kluczy dostępu passkeys na iPhone’ach i iPadach, zapewniając użytkownikom dostęp do funkcji bezpieczeństwa niezależnie od ich statusu „Premium”. Wygenerowanie klucza dostępu dla serwisu X pozwala użytkownikom całkowicie pominąć wprowadzanie hasła podczas logowania się na swoje konta i zamiast tego polegać na bezpieczeństwie urządzenia (za pomocą Face ID, Touch ID lub hasła urządzenia).

Przeczytaj też: Przyszłość bez haseł – Google wprowadza passkeys

Na razie logowanie bez hasła jest dostępne tylko w USA, a firma X nie ujawniła, kiedy wprowadzi tę technologię logowania na Androidzie, pod systemami operacyjnymi dla komputerów stacjonarnych ani w innych krajach. Ponadto wydaje się, że wdrażanie kluczy w serwisie X nie zostało jeszcze ukończone (niektórzy użytkownicy zgłosili, że od wtorkowego wieczoru na wschodnim wybrzeżu nadal nie mieli dostępu).

Klucze łączą bezpieczeństwo Twojego konta z bezpieczeństwem Twojego urządzenia, generując dwa klucze kryptograficzne, z których jeden jest przechowywany w serwisie X, a drugi lokalnie na urządzeniu.

X to kolejna duża firma technologiczna, która umożliwia dostęp za pomocą technologię klucza dostępu, dołączając do firm Google, PayPal, Microsoft, Nintendo i innych w zakresie umożliwienia logowania bez hasła.

Co to są klucze dostępu (passkeys)?

Klucze dostępu mogą zastąpić tradycyjne hasła własnymi metodami uwierzytelniania urządzenia. W ten sposób możesz zalogować się do Gmaila, PayPala lub iCloud, po prostu aktywując Face ID na swoim iPhonie, czujnik odcisków palców w telefonie z Androidem lub za pomocą Windows Hello na komputerze.

Oparty na technologii WebAuthn (lub uwierzytelnianiu sieciowym) podczas tworzenia hasła generowane są dwa różne klucze: jeden przechowywany w witrynie lub usłudze, w której znajduje się Twoje konto, oraz klucz prywatny przechowywany na urządzeniu, którego używasz do weryfikacji swojej tożsamości.

Oczywiście, jeśli na Twoim urządzeniu przechowywane są hasła, co się stanie, jeśli zostaną złamane lub zgubione? Ponieważ klucze działają na wielu urządzeniach, możesz mieć dostępną kopię zapasową. Wiele usług obsługujących klucze będzie również ponownie uwierzytelniać na podstawie Twojego numeru telefonu lub adresu e-mail albo sprzętowego klucza bezpieczeństwa, jeśli taki posiadasz.

Sejfy z hasłami Apple’a i Google’a obsługują już klucze dostępów, podobnie jak menedżery haseł, takie jak 1Password i Dashlane. Firma 1Password stworzyła także usługę wykazu katalogów online, która umożliwia użytkownikom logowanie się przy użyciu hasła.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Serwis X