Nastawienie Billa Gatesa do sztucznej inteligencji nie jest tajemnicą, ale obecnie przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat technologia ta przyniesie wszystkim korzyści.
Rozwój sztucznej inteligencji wzbudził obawę, że technologia ta wyeliminuje miliony miejsc pracy na całym świecie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał w tym tygodniu, że rozwój sztucznej inteligencji może mieć wpływ na około 40% miejsc pracy na całym świecie. Gates niekoniecznie zgadza się z tą koncepcją, ale uważa, że historia pokazuje jak z każdą nową technologią wiąże się strach i obawa, a następnie nowe możliwości.
Może Cię zainteresować również: Bill Gates przypomina „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”?
„Podobnie jak to miało miejsce w przypadku produktywności rolnictwa w 1900 roku, ludzie pytali: «Hej, co ludzie będą robić?». W rzeczywistości powstało wiele nowych rzeczy, wiele nowych kategorii stanowisk pracy i jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji. niż wtedy, gdy wszyscy pracowali na roli” – powiedział Gates. „Tak będzie też z AI”.
We wtorkowym wywiadzie dla Fareeda Zakarii z CNN Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja ułatwi życie wszystkim, wskazując szczególnie na pomoc lekarzom w wypełnianiu dokumentów, co jest „częścią pracy, której nie lubią, a my możemy sprawić, że będzie ona bardzo wydajna”.
Ponieważ nie ma zapotrzebowania na „dużo nowego sprzętu”, Gates powiedział, że dostęp do sztucznej inteligencji będzie możliwy za pośrednictwem „telefonu lub komputera, z którym już się łączysz, za pośrednictwem już posiadanego połączenia internetowego”.
Powiedział także, że ulepszenia wprowadzone w ChatGPT-4 OpenAI były „dramatyczne”, ponieważ potrafi „zasadniczo czytać i pisać”, zatem „to prawie tak, jakby pracownik umysłowy był korepetytorem, udzielał porad zdrowotnych, pomagał w pisaniu kodu, pomagał w przypadku połączeń z pomocą techniczną.” Powiedział, że wprowadzenie tej technologii do sektora edukacyjnego lub medycznego będzie „fantastyczne”.
Microsoft współpracuje z OpenAI i inwestuje miliardy dolarów. Gates pozostaje jednym z największych akcjonariuszy Microsoftu.
„Celem Fundacji Gatesów jest upewnienie się, że opóźnienie między przyniesieniem pomocy ludziom w biednych krajach a dotarciem do bogatych krajów sprawi, że będzie to bardzo krótki okres” – Gates powiedział Zakarii w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. „W końcu niedobory lekarzy i nauczycieli są znacznie bardziej dotkliwe w Afryce niż na Zachodzie”.
MFW w swoim raporcie z tego tygodnia przedstawiło znacznie mniej optymistyczną opinię. Grupa stwierdziła, że sztuczna inteligencja pogłębi nierówności bez interwencji polityków.
Według indeksu miliarderów Bloomberga majątek Gatesa wynosi 140 miliardów dolarów, co czyni go czwartą najbogatszą osobą na Ziemi. Ale prawdopodobnie nadal byłby najbogatszym człowiekiem na świecie, gdyby nie zobowiązał się do rozdania wszystkich swoich pieniędzy. Powiedział CNN, że nie martwi się utratą majątku.
„Mam więcej niż wystarczająco pieniędzy na własne potrzeby” – powiedział Gates, gdy Zakaria zapytał, jak postępują działania filantropijne. „Zbieram się na to, aby zejść na dół listy i będę dumny, gdy całkowicie spadnę”.
Współzałożyciel Microsoftu i jego była żona Melinda French Gates zobowiązali się do przekazania ogromnej większości swojego majątku fundacji, którą wspólnie założyli 20 lat temu, a także na inne przedsięwzięcia filantropijne.
W 2022 roku Gates ogłosił, że do 2026 roku fundacja zamierza przekazywać 9 miliardów dolarów rocznie. Stwierdził, że „jest podekscytowany, że będzie to miało tak duży wpływ” na organizacje, którym przekazuje te środki.
Powiedział, że on i partnerzy tacy jak Warren Buffett przekazali na jego fundację około 100 miliardów dolarów. Gates przewiduje, że przy stopie 9 miliardów dolarów rocznie rozda wszystkie swoje pieniądze w ciągu około 20 lat.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: CNN
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos