Zespół Nothing przygląda się naśladowcom „przezroczytych” urządzeń

Kto i kim się inspirował przy projektowaniu przezroczystych produktów, a które można uznać za prawdziwą i sensowną inspirację?

Zespół Nothing Design omawia produkty zaprojektowane z „Przezroczystością”

Przezroczystość stała się popularnym wyborem w dziedzinie projektowania elektroniki. Producenci podkreślają zalety zapewniania wglądu w wewnętrzne działanie swoich urządzeń, od smartfonów po głośniki. Można jednak zadać sobie pytanie, czy ta przejrzystość jest tylko chwytem marketingowym, czy też faktycznie ma jakąś znaczącą wartość.

Zobacz też: Nothing zapowiada „Nic do zobaczenia” po plotkach o Phone (2a)

W niedawno opublikowanym wideo zespół Nothing Design przyjrzał się różnym produktom, które wykorzystały „przezroczystą technologię” – czy to nowsze technologie, które wydają się czerpać inspirację z własnych projektów Nothing, czy też stare technologie, które z kolei je zainspirowały. Analizując każdy produkt, zespół omówił zalety i wady przejrzystego projektu.

Najpierw zespół przyjrzał się produktom, które mogły, ale nie musiały, inspirować się telefonem Nothing Phone (1), takimi jak Unihertz Luna, Beats Studio Buds+ i JBL Tune Flex Ghost Edition Buds.

W przypadku Luny cały zespół ogólnie wyraził ostrą krytykę projektu produktu, opisując go jako gruby i nieporęczny. Wspomnieli również, że rozproszenie światła nie jest zadowalające, a układ wewnętrzny wydaje się niechlujny. Ponadto wspominają, że glify na telefonie Nothing Phone (1) zaprojektowano tak, aby jak najmniej rozpraszały uwagę i służyły jedynie jako sposób na powiadomienie użytkowników o ważnych powiadomieniach lub miały cel taki jak dzwonek lub wzór muzyczny, z których żaden nie jest obecny na Unihertz Luna.

Projekt Beats Studio Buds+ spotkał się z krytyką za nieoryginalność i brak inspiracji, nie wspominając już o braku przezroczystości, ponieważ wygląda bardziej jak matowa lub „mleczna” obudowa. Według zespołu Nothing wygląda na to, że jest to replika słuchawek Nothing Ear. Niemniej, słuchawki JBL Tune Flex Ghost Edition Buds to zasługa imponującego rozproszenia światła i eleganckiego wyglądu urządzenia.

Przezroczysty telefon stacjonarny Radio Shack Clear Landline Phone
Przezroczysty telefon stacjonarny Radio Shack Clear Landline Phone

Ale Nothing nie tylko przyglądał się produktom, które można uznać za naśladownictwo. Powrócili także do niektórych klasyków, które posłużyły za inspirację przy projektowaniu linii urządzeń Nothing, a tymi, które wyróżniono, był nikt inny jak telefon stacjonarny Radio Shack Clear, iMac G3 i Nintendo Game Boy Color.

Zespół zachwycił się przezroczystym telefonem stacjonarnym w starym stylu, nazywając go inspirującym i dobrze wykonanym jak na swoje czasy. Wspaniale było także zobaczyć, jak ten klasyczny telefon ostatecznie stał się czymś, co znamy obecnie jako smartfon, czyli minikomputer w kieszeni.

Przezroczysty iMac G3

Oryginalny iMac jest powszechnie uznawany za rewolucyjną, przejrzystą konstrukcję, która płynnie łączy innowację i funkcjonalność. Zespół Nothing Design pochwalił to rozwiązanie i uznał, że stanowi przykład udanego zintegrowania przejrzystości w projektowaniu produktu. Zwrócono również uwagę na szczegóły, takie jak obudowa typu „wszystko w jednym” i wbudowane zarządzanie kablami.

Ale żaden nie był bardziej nostalgiczny niż Game Boy Color, ponieważ przeniósł zespół z powrotem do czasów dzieciństwa, kiedy rodzice kazali im iść spać i przestać grać. Zmusiło ich to do ukrycia Game Boya pod poduszką, aby móc potajemnie bawić się nim w środku nocy, nawet przy niższej jasności ekranu, do której wówczas był ograniczony.

Nintendo Game Boy Color (przezroczysty)
Nintendo Game Boy Color (przezroczysty)

Zespół Nothing wierzy, że skuteczne pokazanie wewnętrznego działania produktu poprzez przejrzystość jest kluczowe. W przeciwnym razie może się to wydawać efekciarskie i pozbawione inspiracji. Jak stwierdził Frank Lin, projektant przemysłowy „For Nothing”:

Transparentny design być może powoli wraca. Jak możemy mieć pewność, że zawsze będziemy o krok przed konkurencją? Wciąż jesteśmy mali, więc musimy wykazać się kreatywnością. Przejrzystość oznacza wiele różnych rzeczy. Nie oznacza to tylko, że jest to przezroczysta obudowa. Musimy zacząć rozważać różne opcje przejrzystości i możliwości pokazania elementów wewnętrznych oraz opowiedzenia naszym klientom historii w ramach naszego projektu.

Czy przejrzyste technologie to przyszłość? Trudno to określić. Oczywiste jest, że producenci muszą priorytetowo traktować przemyślany projekt, jeśli chcą tworzyć przezroczyste urządzenia, które wykraczają poza zwykłe sztuczki. Jednak jako entuzjaści zdecydowanie najlepiej się bawimy, ciesząc się tą nową i ciekawie wyglądającą technologią.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nothing | Phone Arena